خودتان را نخارانید! در موقع خارش اگزما چه باید کرد؟
17 اردیبهشت 1400 ساعت: 07:2خارش پوست که به آن پروریت نیز گفته می‌شود، یک حس آزاردهنده و ناخوشایندی است که فرد را به خاراندن پوست واردار می‌کند. علل احتمالی خارش پوست عبارتند از بیماری‌های داخلی و پوستی. در مواردی که خارش علت خاصی ندارد باید به پزشک متخصص پوست مراجعه کرد.
پزشک علت زمینه‌ای خارش را تشخیص داده و درمان می‌کند. درمان‌های خانگی متعددی وجود دارد نظیر کرم و مرطوب کننده‌های بدون نسخه که خارش را به خوبی درمان می‌کنند.

استفاده از مواد مطمئن

خارش ممکن است دردها و سوزش‌هایی را به همراه داشته باشد. با این حال وقتی خود را می‌خارانید یا حتی مالش می‌دهید، خارش و اگزما را بدتر می‌کند. برخی از افراد به اندازه‌ای خود را می‌خارانند که دچار خونریزی می‌شوند و آغار راهی برای عفونت می‌شود. هنگامی که دچار خارش شدید و انتخابی ندارید، برای التیام سریع خارش و تسکین پوست خود این روش‌ها را امتحان کنید.

 خنک کردن 

با مرطوب کردن پارچه یا گاز استریل با آب سرد، یک کمپرس سریع درست کنید تا پوستتان خنک شود. برای تسکین خارش شدید؛ یک بسته یخ یا یک کیسه سبزیجات منجمد مانند نخود فرنگی یا ذرت را بردارید یا فقط یک یا دو قطعه یخ را درون یک کیسه پلاستیکی کوچک قرار دهید (تا ذوب شود)، سرما به بی‌حس شدن آن کمک می‌کند اما ممکن است 10 دقیقه طول بکشد تا این کار انجام شود.

 خارش آینه‌ای 

وقتی خارش فقط در یک سمت بدن باشد، این روش را امتحان کنید. ممکن است به نظر یک ترفند جادویی بیاید اما چیزی فراتر از یک توهم نوری است. بگویید بازوی چپ من خارش دارد. به آینه نگاه کنید و روی بازوی چپ خود تمرکز کنید که در واقع سمت راست شماست. همانطور که به آن نگاه می‌کنید، روی آن را خارانده و مغز پیغامی را دریافت می‌کند که از خارش اگزمای شدید جلوگیری می‌کند.

 طب فشاری

 مطالعه‌ای در دانشگاه نورث‌وسترن نشان داد که فشار یک نقطه مشخص روی بازو می‌تواند به تسکین خارش اگزما در هر نقطه از بدن کمک کند. برای یافتن آن، بازوی چپ خود را خم کنید، دست راست خود را در زیر قسمت بیرونی خمیدگی آرنج خود قرار دهید و احساس کنید که قسمت بالای عضله بازو قرار دارد. در حالی که نفس عمیق می کشید، 3 دقیقه با نوک انگشت خود محکم ماساژ دهید.

 مرطوب‌کننده غلیظ

  لوسیون‌های رقیق را رها کرده و یک کرم یا پماد اگزما انتخاب کنید. هنگام خرید، به دنبال محصولی با گزینه "کرم محافظ" و "ترمیم‌کننده پوست" بر روی برچسب آن باشید. برخی از کرم ها که بر روی اگزمای خارش‌دار بسیار عالی عمل می‌کنند، ماده ای به نام سرامید دارند. آیا قیمت آن مناسب است؟ کرم با پایه وازلین می‌تواند به اندازه محصولات گران قیمت موثر واقع شود.

 روغن‌های گیاهی

 مطالعه‌ای نشان داد که روغن دانه آفتابگردان بیشتر از یک کرم محبوب باعث نرم شدن پوست می‌شود و بسیار ارزان‌تر است. روغن نارگیل موجب تغذیه و کاهش التهاب می‌شود. بر روی برچسب آن به دنبال کلمه "خالص" باشید: این بدان معناست که بدون از بین رفتن خاصیت درمانی و طبیعی آن، تهیه شده است. هرچقدر روغن زیتون برای پخت و پز مفید باشد، برای خارش پوست ممنوع است.

 هیدروکورتیزون

 اگر آن را بر روی ناحیه‌ای که خارش دارد، استفاده کنید، خارش آن را از بین برده و مانع شدت بیشتر خارش پوست می‌شود اما در مصرف آن زیاده‌روی نکنید. مانند همه داروهای استروئیدی، هیدروکورتیزون نیز می‌تواند عوارض جانبی داشته باشد. دستورالعمل‌ کرم بدون نسخه یا دستورالعمل‌های پزشک اگر دارویی دست‌ساز مصرف می‌کنید را رعایت کنید.

 سایر داروها

 منتول یک اثر خنک‌کننده دارد که خارش را برطرف می‌کند اما غلظت بالاتر آن از یک تا ۳ می‌تواند باعث تحریک پوست شود. یک ژل، لوسیون یا اسپری با 5٪ لیدوکائین یا 1٪ پراموکسین می‌تواند ناحیه مورد نظر را بی‌حس کند و یا اینکه خارش پوست را با گزگز کپسایسین جایگزین کنید، چیزی که باعث گرم شدن پوست می‌شود. از غلظت ۲۵ درصد یا صفر شروع کنید. برای یک عارضه مضاعف، لیدوکائین استفاده کنید‌، 20 دقیقه صبر کنید، سپس از کپسایسین با درصد بالا استفاده کنید. 
نکته اصلی: کرم‌های موضعی را در یخچال نگهداری کنید.

از وان حمام استفاده کنید 

ابتدا به مدت 15 دقیقه در وان آب گرم دراز بکشید تا کل بدن خیس شود. (برای آرامش بیشتر، بلغور جو دوسر را به آب وان اضافه کنید.) سپس پوست خود را به آرامی خشک کرده و بلافاصله، مرطوب‌کننده غلیظ  بمالید یا کرم کورتیزون بزنید و یا از مرطوب‌کننده دیگری استفاده کنید.

 دستمال‌های مرطوب

 برای اگزمای شدید یا درمان خارش شدید موقت، مرحله دیگری را به بعد از استحمام خود اضافه کنید. یک لایه گاز مرطوب یا پارچه را روی پوست تحت درمان قرار دهید. بر روی آن یک دستمال خشک، دستکش و جوراب نخی مناسب برای دست و پا بپوشید. چند ساعت یکبار یا یک شب کرم را روی آن گذاشته تا به رطوبت پوست کمک کند و کرم را جذب کرده تا خنک بماند. با پزشک خود درمورد اینکه، چگونه و چه زمانی باید این کار را انجام دهید، مشورت کنید.

 آنتی‌هیستامین‌ها

 پزشکان اغلب این داروها را تجویز می‌کنند زیرا عارضه جانبی آن این است که موجب خواب‌آلودگی می‌شود بنابراین دیگر پوست را نمی‌خارانید اما استفاده از آن ممکن است در طول روز چندان مفید نباشد، مخصوصاً اگر رانندگی می‌کنید. و برای بچه‌ها هم ایمن نیست. گفته می‌شود، مصرف داروهای آنتی هیستامین ساخته شده برای نوزادان یا کودکان، احتمال خواب آلودگی را در بزرگسالان کاهش می‌دهد.

 ملاتونین 

کار دیگری که می‌توانید هنگام خارش در شب انجام دهید این است که مکمل این هورمون را مصرف کنید که بدن تولید می‌کند. در هنگام مصرف دارو اگر ناخن‌هایتان بلند است، برای محافظت از پوست، ناخن‌ها را کوتاه کرده و یا از دستکش نخی برای جلوگیری از خاراندن استفاده کنید.

 تکنیک‌های آرامش

 برای خنثی کردن اثر استرس و جلوگیری از تحریک‌ خارش و اگزما مدیتیشن کنید: هنگام تمرین تنفس عمیق، روی واژه یا صدا تمرکز کنید. شل کردن عضلات پیشرونده نیز ساده است: منقبض کنید و سپس گروهی از عضلات را یکی پس از دیگری آزاد کنید، از پاها شروع کنید و تا گردن ادامه دهید. یا اینکه برنامه مدیریت استرس را به کار ببندید.

 دست‌های خود را مشغول نگه دارید

 خارش درست مثل ناخن جویدن می‌تواند به یک عادت تبدیل شود. حتی اگر پوست خارش نداشته باشد ممکن است خود را درگیر  این کار کنید. برای شکستن چرخه، هر زمان که وسوسه شدید، با دست‌های خود کار دیگری انجام دهید. حواس خود را با یک بازی کامپیوتری یا کاردستی پرت کنید. ناخن‌ها را مانیکور کنید. یا به راحتی مشت خود را گره کنید و باز کنید تا زمانی که اشتیاق به خارش از بین برود.

مترجم مهتا زمانی‌نیک
 منبع webmd
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو