خواب بهتر به معنی رابطه جنسی بهتر برای زنان است
17 اردیبهشت 1400 ساعت: 07:2 مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد خواب خوب می‌تواند بهترین توصیه برای کسب رضایت جنسی در زنان سنین بالاتر باشد. محققان دریافتند، زنانی که به طور معمول خواب نامطلوبی دارند، تقریباً احتمال بروز مشکلات جنسی از جمله عدم تمایل یا تحریک در آنها دو برابر بیشتر است.
اختلال عملکرد جنسی، به معنی مشکلات جنسی مرتبط با پریشانی است و چنین رابطه‌ای در بین کیفیت پایین خواب و خطر بیشتر مشکلات در تمام موارد مربوط به عملکرد جنسی از جمله میل‌ جنسی، تحریک ‌جنسی، استفاده از روغن، ارگاسم، رضایت جنسی و درد مشاهده شد. 

نویسنده این مطالعه دکتر جولیانا کلینگ، دانشیار و پزشک داخلی بهداشت زنان کلینیک مایو آریزونا در اسکاتسدیل است.

محققان نمی‌توانستند بگویند که چگونه و آیا مشکلات خواب حتی موجب مشکلات جنسی می‌شود یا بالعکس. کلینگ گفت: "کیفیت پایین خواب می‌تواند بر سلامت فرد تاثیر منفی بگذارد و منجر به علائم روزانه مانند ضعف در تمرکز و خستگی شود و ممکن است بر عملکرد جنسی نیز تاثیر منفی داشته باشد." "تاحدی پذیرفته شده است که پریشانی فردی مرتبط با اختلال عملکرد جنسی می‌تواند منجر به اختلال در کیفیت خواب شود."
این مطالعه بیش از 3400 زن با میانگین سنی 53 سال را در برمی‌گیرد. از این زنان، در 75٪ آنها، کیفیت خواب پایین و در 54٪ اختلال عملکرد جنسی را گزارش کرده‌اند(که با ابزار معتبر تحقیق مورد سنجش قرار گرفته است). همچنین از زنان خواسته شد تا میزان اضطراب خود را در زندگی جنسی یا فقدان آن ارزیابی کنند.

زنانی که کم خوابی را گزارش کرده‌اند، بیشتر دچار اختلال عملکرد جنسی می‌شوند و حتی محققان سایر عوامل شناخته شده و موثر بر خواب و رابطه جنسی مانند یائسگی را نیز با آن مقایسه کرده‌اند. زنانی که در این مطالعه به طور منظم، کمتر از 5 ساعت در شب می‌خوابیدند نیز در آنها احتمال بروز مشکلات جنسی بیشتر بود اما از نظر آماری قابل توجه نبود.

کلینگ پیشنهاد کرد: مطلوب ساختن کیفیت خواب می‌تواند زندگی جنسی فرد را بهبود ببخشد. وی گفت: "پس از معاینه پزشک از بی‌نظمی تنفس در خواب یا سایر موارد پزشکی که ممکن است بر خواب تاثیر بگذارد، رعایت بهداشت مطلوب خواب نیز توصیه می‌شود." که شامل پرهیز از مصرف کافئین در بعد از ظهرها، رعایت یک برنامه منظم و دقیق به هنگام خواب و استفاده نکردن از گوشی همراه یا کامپیوتر در رختخواب است.

این مطالعه به تازگی در مجله یائسگی آمریکای شمالی منتشر شده است.

جنیفر مارتین استاد پزشکی در دانشکده پزشکی دیوید گفن کالیفرنیا و عضو هیئت مدیره آکادمی پزشکی خواب آمریکا است. وی گفت: "تحقیقات کمی در مورد خواب و سلامت جنسی، به ویژه در زنان موجود است و این مطالعه مطالب زیادی از پیامدهای منفی خواب بد را به  دانسته‌های ما می‌افزاید."

مارتین که در مطالعه جدید دخیل نبود، گفت: اولین قدم مراجعه به پزشک برای درمان اختلال عملکرد جنسی و نفی علل اساسی و بالقوه قابل درمان است. اگر خواب کم در طول روز بر روی شما تاثیر بگذارد و به مدت سه ماه یا بیشتر ادامه پیدا کند و حداقل سه بار در هفته رخ بدهد، به پزشک متخصص خواب مراجعه کنید.

مارتین گفت: اختلالات خواب قابل درمان است. وی افزود: رفتار درمانی شناختی که منجر به تغییر افکار و رفتارهایی می‌شود که موجب ‌خواب نامطلوب می‌شود، به ویژه برای بی‌خوابی که شایع‌ترین اختلال خواب در زنان است، موثر است.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بی‌خوابی و درمان‌های آن به آکادمی پزشکی خواب آمریکا مراجعه کنید.

مترجم مهتا زمانی‌نیک
منبع webmd
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو