قرنطینه و ضرورت استفاده از کرم‌های ضدآفتاب
18 فروردین 1399 ساعت: 19:1بسیاری از افراد کرم‌های ضدآفتاب را داخل منزل استفاده‌ نمی‌کنند. آن‌ها بر این باورند که کرم ضدآفتاب فقط مختص زمانی‌ است که در خارج از منزل حضور دارند، در حالی که متخصصان پوست معتقدند استفاده نکردن از کرم ضدآفتاب داخل منزل، اشتباه بزرگی است.
به نظر می‌رسد که spf در تمام طول سال و در هر مکانی، درون و بیرون منزل، عامل مهمی در سلامت پوست محسوب می‌شود. spf مخفف فاکتور حفاظتی در برابر خورشید است و اشاره به مقدار زمانی دارد که شما می‌توانید در مقابل نور خورشید بدون آفتاب‌سوختگی قرار بگیرید. به عنوان مثال، SPF 15 به شما اجازه می‌دهد ۱۵ برابر بیشتر از زمانی که حفاظتی روی پوستتان نیست در مقابل آفتاب قرار بگیرید.

این روزها که در قرنطینه هستیم و زمان بیشتری را در منزل سپری می‌کنیم هم نباید از سلامت پوست خود غافل شویم! البته می‌توانید مدتی آرایش نکنید و به پوستتان استراحت بدهید اما به‌هیچ عنوان از مراقبت‌های پوستی غافل نشوید!

کارشناسان پوست توصیه می‌کنند که در کنار شستشوی روزانه پوست، حتماً از فرآورده‌های بهداشتی دیگر مانند سرم‌ها، کرم‌های دست و صورت یا حتی کرم‌های دور چشم استفاده کنید. یادتان باشد همه این کارها برای داشتن پوستی شاداب و نیز مبارزه با بروز علائم پیری پوست، لازم و اجتناب‌ناپذیر هستند.

قطعاً یکی از مهم‌ترین دلایلی که منجر به پیری سطح پوست می‌شود، نورخورشید و اشعه‌های UV هستند. به عقیده کارشناسان، شما چه داخل منزل باشید، چه خارج از آن، هوا آفتابی باشد یا بارانی، لازم است که هر روز کرم ضدآفتاب بمالید. زیرا اشعه‌های UV یا همان ماوراءبنفش خورشید حتی از پنجره‌ها نیز عبور می‌کنند و در این شرایط اگر پوست شما با کرم ضدآفتاب محافظت نشده ‌باشد،‌ قطعاً متحمل آسیب‌های غیرقابل جبرانی خواهد شد. البته مطمئناً اگر داخل منزل روبه‌روی پنجره و در معرض نورآفتاب نباشید، خطری پوست شما را تهدید نمی‌کند اما اگر روبه‌روی پنجره یا روی بالکن نشستید، جانب احتیاط را نگه ‌دارید و حتماً قبل از آن کرم ضدآفتاب بمالید.

براساس تحقیقات انجام شده، شیشه پنجره تنها قابلیت مهار 25درصد از اشعه‌های ماوراءبنفش خورشید را دارد و با این حساب، 75درصد باقی‌مانده از شیشه عبور می‌کند. جالب است بدانید که اشعه‌های UV از ابرها نیز عبور می‌کنند و به همین دلیل معمولاً توصیه می‌شود که در روزهای ابری نیز از کرم ضدآفتاب غافل نشوید.

به این ترتیب، استعمال کرم ضدآفتاب تنها مختص تابستان نیست. پیشنهاد می‌کنیم که همیشه به کرم ضدآفتاب به چشم فرآورده‌ای نگاه کنید که قابلیت بالایی در مهار علائم پیری پوست دارد و به همین دلیل باید در تمام فصول سال و در خارج یا داخل منزل، مورد استفاده قرارگیرد. البته همانند دیگر فرآورده‌های آرایشی بهداشتی، احتمال بروز حساسیت پوستی بعد از استعمال کرم را نیز مدنظر داشته باشید.

از سوی دیگر، دیر زمانی نیست دشمن جدیدی برای پوست پیدا شده است که از آن با عنوان «نور آبی» نام می‌برند. این نور داخل منزل به وفور یافت می‌شود و درحقیقت همان نوری است که از صفحه نمایش کامپیوتر، لپ‌تاپ و موبایل ساطع می‌گردد.

براساس مطالعاتی که اخیراً انجام شده ‌است، پوستی که در معرض نور آبی قرار دارد، به شدت دچار فعل و انفعالات بیولوژیکی می‌شود و درنتیجه تولید رادیکال‌های آزاد که عامل پیری پوست هستند، سر به فلک می‌کشد! کارشناسان پوست توصیه می‌کنند که در این شرایط از یک کرم مرطوب‌کننده که حاوی SPF نیز باشد، استفاده نمایید. چنین کرمی این قابلیت را دارد که اثرات نور آبی روی پوست را مهار و کنترل کند.


ترجمه: عفت عباسیان
منبع:femina.fr
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو