مقابله با اطلاعات غلط در دوران همه‌گیری کوید-19
12 اردیبهشت 1400 ساعت: 09:2اطلاعات غلط دامنه بسیار گسترده‌ای دارد، از نامعتبر کردن تهدید ویروس کرونا تا نظریه‌های توطئه مبنی بر اینکه واکسن آن می‌تواند DNA انسان را تغییر دهد.
انگلستان و سازمان بهداشت جهانی در مدیریت این بیماری مشترک همکاری داشتند و انتشار اطلاعات غلط می‌تواند منجر به مرگ شود. تحقیقات اخیر نشان می‌دهد در 3 ماهه اول سال 2020، نزدیک به 6000 نفر در سراسر دنیا به دلیل اطلاعات غلط ویروس کرونا در بیمارستان بستری شدند. در این دوره، محققان می‌گویند حداقل 800 نفر ممکن است به دلیل همین اطلاعات غلط  مربوط به کوید-19 فوت کرده باشند.

در نهایت، مرگ نتیجه غم‌انگیز آن چیزی است که سازمان بهداشت جهانی آن را دلواپسی بسیار زیاد نامیده است؛ یعنی وجود اطلاعات بسیار، برخی دقیق و برخی نادرست، که به همراه شیوع بیماری گسترش می‌یابد. 

 اگرچه مطالب جدیدی نیستند اما در عصر دیجیتال اطلاعات بسیار مانند آتش گسترش می‌یابند و زمینه عدم اطمینان را ایجاد می‌کند. عدم اطمینان صرفاً به شک و بی‌اعتمادی دامن می‌زند و محیط مناسبی برای ایجاد ترس، اضطراب، مورد اتهام قرار دادن، برچسب زدن، پرخاشگری‌های خشونت‌آمیز و کنار گذاشتن اقدامات اثبات شده بهداشت عمومی است که می تواند منجر به تلفات جانی بسیار شود.

 سازمان بهداشت جهانی در تلاش برای کنترل این بیماری، اطلاعاتی را با همکاری دولت انگلستان برای تولید و توزیع محتوا در مبارزه با گسترش اطلاعات نادرست از طریق یک سری کمپین‌های ارتباطی انجام داده است. این اقدام یکی از چندین ابتکار عمل برای مقابله با اطلاعات نادرست است که این سازمان از زمان شروع شیوع ویروس کرونا به طور خودکار و با همکاری شرکای خود انجام داده است.

 برنامه مانع گسترش اطلاعات غلط شوید با عنوان "Stop Spread" در ماه می و ژوئن سال 2020 در تلویزیون ، وب سایت و برنامه های بی.بی.سی پخش شد. هدف آن افزایش آگاهی مردم از حجم اطلاعات نادرست در مورد کرونا و تشویق مردم به بررسی مجدد اطلاعات بود، بنابراین از آسیب ناشی از انتشار اطلاعات نادرست پیشگیری کردند.

 در تلاش برای مبارزه با این بیماری، سازمان جهانی بهداشت با دولت انگلیس برای اجرای "Stop The Spread"، کمپین آگاهی از خطرات اطلاعات نادرست ویروس همه‌گیر، همکاری کرده است. « با هم، برای یک دنیای سالم‌تر و امن‌تر.»
 در گزارش اطلاعات نادرستی که در ماه اوت انجام شد، نه تنها اطلاعات را تایید کردند بلکه به مردم نشان دادند که چگونه اطلاعات غلط را به سیستم عامل‌های مختلف رسانه‌های اجتماعی گزارش کنند.

 الکس آیکن، مدیر اجرایی ارتباطات دولت انگلستان گفت: "انگلیس و سازمان بهداشت جهانی با هم سابقه همکاری طولانی دارند. همانطور که بیماری همه‌گیر در سطح جهانی اتفاق افتاد و جهان در جستجوی اقدام جمعی تهدیدات اضافی این بیماری بود، همکاری ما هم حتی قوی‌تر انجام شد."
 
 در روزهای ابتدایی همه‌گیری، بسیاری از اطلاعات غلط این بود که آیا کرونا در حقیقت یک بیماری جدی است؟ آیا افراد می‌توانند با اقدامات بهداشت عمومی مانند استفاده از ماسک، و همچنین درمان‌های آن از خود محافظت کنند.

 اطلاعات غلط مهم است

 با گذشت یک سال از بروز همه‌گیری کرونا، واکسن‌ها در حال تکمیل هستند و اطلاعات در مورد آنها، برخی قابل اعتماد و برخی دیگر قابل اعتماد نیست. دکتر تدروس آدانوم قبرایسوس، مدیر کل سازمان بهداشت جهانی گفت: "اعتماد عمومی به علم و شواهد برای غلبه بر ویروس کرونا ضروری است."
 بنابراین، یافتن راه حل‌هایی برای این داروی بنیادی همانند اقدامات بهداشت عمومی در استفاده از ماسک و شستشوی دست ها، دسترسی عادلانه به واکسن، درمان و تشخیص و نجات جان انسان از ویروس کرونا حیاتی است. "
 نرخ پایین پذیرش واکسن در سراسر جهان نگران‌کننده است. داده‌های منتشر شده در ژانویه ۲۰۲۱ از سوی مرکز برنامه‌های ارتباطی جان هاپکینز نشان می‌دهد که در ۲۳کشور، تنها ۶۳ درصد پاسخ‌دهندگان، واکسن را می‌پذیرند.
 این تعداد کاملاً کمتر از حداقل برآورد ۷۵ درصدی است که توسط متخصصان بهداشت عمومی برای جمعیت در رسیدن به مصونیت توصیه شده است. مسئله ‌این است که تعداد کافی از افراد جامعه در مقابل ویروس کرونا واکسینه شده‌اند تا گسترش بیشتر آن امکان‌پذیر نباشد.

 داده‌ها حاکی از آن است که در حالی که بخش عظیمی از مردم مایل به واکسیناسیون فوری هستند و گروه بسیار کوچک‌تری مخالف واکسیناسیون هستند اما تعداد بیشتری از بخش مابین آن بلاتکلیف هستند و می‌توانند انگیزه دریافت واکسن را به آنها بدهند.

 سرمایه‌ها پیام مثبتی دارند که به نگرانی‌های بی‌اساس در مورد سرعت تولید واکسن مفصلا پاسخ می‌دهند، بخشی از آن به دلیل سطح بی‌سابقه همکاری علمی، بودجه و وجود داوطلبان در سراسر جهان برای اطمینان از ایمنی واکسن است. هنگامی که واکسن از طریق فرآیند نظارتی، از جمله ارزیابی ایمنی و کارآیی از آزمایشات بالینی مرحله 3، مجاز می‌شود، گروه مشاوره استراتژیک سازمان بهداشت جهانی در زمینه ایمن‌سازی (SAGE)، توصیه‌های سیاست خاص واکسن را ارائه می‌دهد.

 مشاهده اخبار جعلی از طریق ابتلا به ویروس 

علاوه بر پیام‌های قدرتمند شبکه‌های اجتماعی، یک بازی آنلاین ابتکاری به نام( Go Viral) ابداع شد. بر اساس تحقیقات قبلی که نشان داده است، فقط یک نمایش کوتاه می‌تواند قابلیت اطمینان دریافت شده از اخبار جعلی را به طور متوسط ۲۱ درصد کاهش دهد. این بازی تحت عنوان مشارکت بین دانشگاه کمبریج و دفتر کابینه انگلیس توسعه یافته است.
در این بازی، بازیکنان با در معرض قرار گرفتن گسترده‌ترین تاکتیک‌های ویروس‌های تنفسی نوظهور کشف می‌کنند که چگونه اخبار واقعی با سوء‌استفاده از پزشکان و داروهای جعلی، بی اعتبار می‌شود و شایعات دروغی مانند توطئه بدنام کردن نسل پنجم تلفن همراه، چگونه به اشتراک گذاشته می‌شود و تبلیغ می‌شود. به بازیکنان امتیاز قابل اشتراک داده می‌شود و به انتشار ویروس کرونای سازمان بهداشت جهانی  متصل می‌شوند.

 این همکاری برای دستیابی به ترجمه‌های بیشتر بازی به صورت آنلاین با نسخه‌های انگلیسی، آلمانی و فرانسوی ارائه شده است. اگرچه نمی‌توان این اطلاعات را متوقف کرد اما می‌توان آن را از طریق کمپین‌ها و همکاری‌هایی از این قبیل مدیریت کرد. با نشان دادن چگونگی شناخت و گزارش اطلاعات نادرست و بهبود سواد رسانه‌ای آن، می‌توانیم سونامی روان را تغییر دهیم و جان افراد را نجات دهیم.

مترجم مهتا زمانی‌نیک
منبع webmd
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو