بهترین خوراکی‌ها برای مقابله با خستگی در قرنطینه خانگی
12 اردیبهشت 1400 ساعت: 08:2بیش از یک سال از شیوع کروناویروس و توصیه جدی بر قرنطینه خانگی می‌گذرد. طبیعی است که این شرایط زمینه‌ساز استرس و اضطراب شده و حالت خستگی مانع از انجام فعالیت‌های روزمره شود. در کنار ورزش و تکنیک‌های کسب آرامش مانند تنفس عمیق، می‌توان از مواد غذایی نیز کمک گرفت زیرا بعضی از آنها در ایجاد نشاط و رفع خستگی و بی‌حوصلگی تاثیر دارند. 

در ادامه این مطلب، به مواد غذایی اشاره خواهیم کرد که در کاهش خستگی در شرایط یاد شده نقش موثری دارند. این مواد غذایی عبارتند از:

 

زنجبیل

زنجبیل علاوه بر اینکه سرشار از ویتامین‌هاست، منبع غنی از املاح نظیر پتاسیم، منیزیم، فسفر، کلسیم و منگنز محسوب می‌شود که در بهبود حالت روانی و رفع خستگی نقش دارند. نوشیدن یک لیوان آب و لیموترش همراه کمی زنجبیل تازه پس از بیدار شدن از خواب به کسب انرژی مطلوب روزانه کمک می‌کند. 

 

شکلات کاکائو

شکلات حاوی پلی‌فنول‌‌ها با عملکرد ضدباکتری همچنین املاح منیزیم، منگنز و روی است که مجموع این ترکیبات مفید به تقویت ایمنی بدن در شرایط استرس‌زا کمک می‌کند. به علاوه، مصرف شکلات کاکائو در سازگاری با شرایط دشوار زندگی نیز موثر بوده و باعث تقویت انرژی خواهد بود. شکلات تلخ با حداقل 70 درصد کاکائو بهترین انتخاب است و باید مراقب بود بیش از یک تا دو تکه شکلات در روز میل نشود.

 

کیوی

کیوی یکی از بهترین منابع ویتامینC است که در مقابله با خستگی موثر است. خوردن دو عدد کیوی همراه صبحانه در شرایط بی‌حوصلگی بسیار مفید خواهد بود. 

 

موز

موز سرشار از دوپامین و سروتونین است که این دو ناقل عصبی در بهبود شرایط روانی طی دوره‌های استرس و فشار عصبی نقش دارند. 

 

زعفران

زعفران به‌عنوان ادویه ضدافسردگی شناخته می‌شود اما تاثیر عالی در تحریک سیستم ایمنی بدن نیز دارد. همچنین، در شرایط خستگی شدید نیز توصیه می‌شود تا سطح انرژی افزایش پیدا کند.

 

 

ترجمه: مریم سادات کاظمی

منبع:TopSante.fr

بهترین انواع پنیر کدامند؟ 

6 دلیل برای خوردن توت‌فرنگی​​​
آیا ادویه‌ها هم فاسد می‌شوند؟!​​​
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو