چگونه نوجوان را به ورزش کردن ترغیب کنیم؟
11 اردیبهشت 1400 ساعت: 16:2آیا تا بحال به این موضوع اندیشیده‌اید که چگونه می‌توان یک نوجوان منفعل و درحقیقت تنبل را به حرکت درآورد؟ فراموش نکنید که با تهدید، انتقاد یا حتی با ناز و نوازش نیز راهی به جایی نخواهید برد. 

برای غلبه بر سکون و عدم تحرک نوجوانان به دلایلی منطقی و معتبر نیاز دارید. در ادامه با ما همراه باشید؛ در این خصوص توصیه‌های جالبی برایتان خواهیم داشت!

 

هیچگاه ورزش شنا را به یک دختر نوجوان خجالتی که از پوشیدن لباس شنا امتناع می ورزد، تحمیل نکنید و همچنین نوجوانی که برای بازی بسکتبال خیلی کوچک است و قد و قواره لازم برای این بازی را ندارد، وادار به انتخاب این رشته ورزشی نکنید. یادتان باشد که بچه‌ها در زندگی حق انتخاب دارند پس آن‌ها را از این حق محروم نکنید. 

 

درنهایت حتی اگر انتخاب نوجوانتان برای شما تعجب‌آور یا حتی ترسناک بود، تحت هیچ شرایطی با وی مخالفت نکنید. فراموش نکنید که این انگیزه و میل باطنی او برای انجام فعالیت مورد علاقه‌اش، جای تقدیر دارد و شما نباید در برابر آن گارد بگیرید. 

 

امکانات ورزشی نزدیک به خانه را به نوجوانتان پیشنهاد دهید

 

اگر فرزندتان تمایلی به ورزش ندارد، می‌توانید از باشگاها و اماکن ورزشی نزدیک منزل شروع کنید. به این ترتیب اگر مشکل وی، دوری راه یا طی کردن کیلومترها با وسایل حمل و نقل عمومی باشد، دیگری دلیلی برای مخالفت نخواهد داشت و از همه مهمتر دیگر به وسیله نقلیه شما نیز نیازی ندارد. 

 

فراموش نکنید که نوجوان باید استقلال را بیاموزد و از طرفی باید یاد بگیرد که برای وقتش ارزش قائل باشد و آن ‌را بی‌جهت صرف رفت و آمدهای بیهوده نکند و احیاناً اگر محله شما ورزش مورد علاقه وی را ارائه نمی‌دهد، معمولاً در طول تعطیلات تابستان در هر محله‌ای دوره‌های ورزشی مورد علاقه نوجوانان ارائه می‌شود.

 

ترویج ورزش در قالب بازی و نه در قالب رقابت

 

از همان اول کار به او بگویید که شما به رقابت اهمیتی نمی‌دهید. بعضی از نوجوانان از این فکرکه نکند همیشه اول و در صدر باشند، وحشت دارند. همچنین، بر لذتی که ورزش برای وی به ارمغان خواهد آورد تاکید کنید. همواره به وی خاطر نشان کنید که با روی آوردن به یک فعالیت ورزشی، بهترین احساس جهان را تجربه خواهد کرد، دوستان زیادی پیدا می‌کند، به یک گروه تعلق خواهد داشت و از تمام تنش‌ها و احیاناً استرس‌ها رها خواهد شد. 

 

برای ظاهر نوجوانتان ارزش قائل شوید

 

نوجوانی که بسیار نگران ظاهر خویش است، در عمل بسیار تمایل دارد که در کلاس‌های ورزشی مدرسه شرکت نکند و در برابر این مشارکت، مقاومت می‌کند. چون احتمال می‌دهد که با همسن و سالان خویش مقایسه شود. اگر فرزند پسری دارید و احیاناً یک چنین عکس‌العملی دارد، توصیه ما به شما این است که برای تشویق او به ورزش، به وی توضیح دهید که با ورزش کردن، عضلاتی مردانه و قوی خواهد داشت و درنتیجه جذاب‌تر خواهد شد. معمولاً پسران نوجوان با همین جمله ساده رام می‌شوند! چون جذاب و عضلانی بودن برای پسران معمولاً از اهیمت زیادی برخوردار است.

 

از طرف دیگر، اگر دختری نوجوان دارید، برای ترغیب وی به ورزش، صحبت پیشگیری از افزایش وزن، تناسب اندام و زیبایی جسمانی را مطرح کنید. این راهکار درخصوص دختران، معمولاً جواب می‌دهد چون آن‌ها نسبت به افزایش وزن و داشتن اندامی نامتناسب بسیار حساس هستند.

 

الگوی فرزندانتان باشید

 

به جرات می‌توان گفت که این مورد آخر، مهمترین و اصلی‌ترین راهکار در راستای تشویق فرزندان به ورزش است! نوجوان به داشتن والدینی ورزشکار و فعال افتخار می‌کند و موج مثبتی که از سوی ایشان ساطع می‌گردد را با تمام جسم و جان تشخیص می‌دهد. معمولاً گفته می‌شود که ورزش کردن در یک خانواده مثل یک ویروس، کاملاً مسری ست و از فردی به فردی دیگر منتقل می‌شود. 

 

ترجمه: عفت عباسیان

منبع: santemagazine.fr


برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو