آیا ادویه‌ها هم فاسد می‌شوند؟!
11 اردیبهشت 1400 ساعت: 08:2همه کسانی که آشپزی می‌کنند، معمولا می‌دانند که داشتن مجموعه‌ای از ادویه‌های باکیفیت و متنوع، همیشه یکی از رازهای کلیدی برای بهتر کردن طعم و بوی غذاها بوده است. جالب‌تر اینکه ادویه‌ها فقط نقش چاشنی را ایفا نمی‌کنند بلکه می‌توانند از فسادپذیری غذاها جلوگیری کنند، رنگ غذاها را جذاب‌تر کنند و ترکیبات گیاهی مهمی را به غذاها اضافه سازند. 

جهان ادویه‌ها پُر است از سوالات رنگارنگ و گوناگون اما یکی از این سوالات رایج به مساله فسادپذیری ادویه‌ها برمی‌گردد. اگر شما هم به ادویه‌ها علاقه دارید، حتما از خودتان پرسیده‌اید که آیا ادویه‌ها هم فاسد می‌شوند؟ 

 

ماندگاری ادویه‌ها و گیاهان خوراکی 

در دنیای آشپزی،‌ ادویه‌ها محصولاتی هستند که از ریشه، پوست یا ساقه گیاهان خشک‌شده گرفته می‌شوند، درحالی که منظور از گیاهان خوراکی خود یک گیاه خشک‌شده یا برگ‌های تازه آن است. وقتی به بحث از ماندگاری ادویه‌ها و گیاهان خوراکی می‌رسیم، عوامل مختلفی مانند نوع محصول، نوع فرآوری و شیوه ذخیره‌سازی و نگهداری نقش مهمی در این زمینه دارند. برای مثال، ادویه‌های خشک‌ نسبت به گیاهان خوراکی خشک‌شده دارای ماندگاری طولانی‌تری هستند. هرچقدر هم که یک ادویه مراحل فرآوری کمتری را پشت سر گذاشته باشد، باز هم ماندگاری بیشتری خواهد داشت. 

 

گیاهان خوراکی خشک ‌شده معمولا 1 تا 3 سال دوام می‌آورند. مهم‌ترین این گیاهان عبارتند از ریحان، پونه کوهی، آویشن، رزماری،‌ برگ بو، شوید، جعفری، گشنیز، نعناع، مرزنجوش و مریم‌گلی. ادویه‌های آسیاب‌شده یا پودرشده هم معمولا 2 تا 3 سال ماندگاری دارند که مهم‌ترین آنها عبارتند از زنجبیل پودرشده، پودر سیر، ‌دارچین آسیاب‌شده، پودر فلفل چیلی، ‌زردچوبه آسیاب‌شده، هل آسیاب‌شده، پاپریکا آسیاب‌شده و فلفل قرمز خردشده. 

 

ادویه‌های کامل (یعنی آسیاب‌نشده و خردنشده) دارای بیشترین طول عمر هستند، زیرا سطح کمتری از آنها در معرض تماس با هوا، ‌نور و رطوبت قرار می‌گیرد. همین نکته باعث می‌شود که روغن‌های معطر و ترکیبات معطر ادویه‌های کامل بسیار قوی‌تر و بهتر از انواع آسیاب‌شده، پودرشده یا خردشده باشند. 

 

اگر ادویه‌های کامل و دست‌نخورده را به‌درستی ذخیره‌سازی و نگهداری کنید، این محصولات جذاب تا 4 سال هم دوام می‌آورند. بهترین گزینه‌های برای نگهداری در حالت کامل عبارتند از دانه فلفل،‌ گشنیز، دانه خردل، ‌دانه رازیانه، زیره، جوز هندی، میخک، چوب دارچین، فلفل چیلی کامل خشک‌شده و... . نمک از این نظر استثنا است چون می‌توان از آن بدون نگرانی از تغییر رنگ یا بو استفاده کرد. البته اگر نمک شما طعم‌دار باشد، پس از مدتی حالت اولیه خودش را از دست خواهد داد. 

 

چگونه فاسد شدن ادویه‌ها و گیاهان خوراکی را تشخیص دهیم؟ 

گیاهان خوراکی و ادویه‌ها به معنای دقیق کلمه «فاسد» نمی‌شوند بلکه فقط بو، طعم، کیفیت خاص و رنگ خودشان را از دست می‌دهند. خوشبختانه مصرف ادویه‌ای که بی‌کیفیت شده باشد هم خطری برای سلامت بدن ندارد. البته دلیل استفاده از ادویه‌ها و گیاهان خوراکی، همین کیفیت خاص و طعم و بویشان است. بنابراین، اگر حالت اولیه شان را از دست داده باشند، دیگر نقش خاصی در آشپزی ایفا نمی‌کنند. 


اگر می‌خواهید که ماندگاری ادویه‌ها و گیاهان خوراکی را به حداکثر برسانید، حتما آنها را از تماس با هوا، رطوبت، نور و حرارت دور نگه دارید. اگرچه نگهداری از این محصولات جذاب در ظروف زیبایی که نزدیک به اجاق گاز چیده می‌شوند، واقعا لذت‌بخش است اما چنین کاری برای محافظت از کیفیت ادویه‌ها خوب نیست. این محصولات باید در محیط خنک، خشک و تاریک قرار بگیرند و ظروف استفاده ‌شده برای نگهداری از آنها نیز نباید هیچ روزنه‌ای داشته باشند. ظرف‌های شیشه‌ای و سرامیکی دارای درپوش‌های استاندارد گزینه‌های خوبی برای این کار هستند و عمدتا هم در مقابل نفوذ هوا و رطوبت به‌خوبی مقاومت می‌کنند. 

 

ترجمه: ندا احمدلو

منبع: healthline

بهترین انواع پنیر کدامند؟ 

6 دلیل برای خوردن توت‌فرنگی​​​
برای سلامت استخوان‌های تان، ژلاتین بخورید​​​
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو