گروه خونی هیچ تاثیری بر عفونت یا شدت کووید19 ندارد
10 اردیبهشت 1400 ساعت: 11:2مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد هیچ ارتباطی بین گروه خونی و میزان حساسیت به کووید19 وجود ندارد. این یافته‌ها با مطالعات قبلی از چین، اسپانیا، ایتالیا و دانمارک در تضاد است، که نشان داده بود افراد مبتلا به خون نوع A احتمال بیشتری دارند و افرادی که دارای خون نوع O هستند کمتر مبتلا به کووید19 می‌شوند یا به طور جدی بیمار می‌شوند.

محققان در Intermountain Healthcare، یک سیستم بهداشتی جامع با 24 بیمارستان و 215 کلینیک در یوتا، نوادا و آیداهو، پایگاه داده‌ای از بیش از 107000 نفر با گروه خونی مستند را که از 3 مارس تا 2 نوامبر 2020 آزمایش کووید19 انجام داده‌اند، بررسی کردند.


 از 107000 نتیجه آزمایش روی بیماران با گروه خونی مستند، بیش از 11000 نفر برای کووید19 مثبت بودند و 2000 نفر از کسانی که آزمایش مثبت داشتند، نیاز به بستری در بیمارستان داشتند. 30 درصد از پذیرفته‌شدگان در بیمارستان در یک مرحله به اندازه کافی بیمار بودند تا بتوانند در بخش مراقبت‌های ویژه وقت بگذرانند.


 جفری اندرسون، نویسنده مطالعه و محقق ارشد، گفت: ما خطر بالاتری را برای مردان، غیر سفیدپوستان و افراد مسن تایید کردیم. با این وجود، در کنار تمام نقاط نهایی، محققان هیچ ارتباطی بین گروه خون و بیماری کووید19 پیدا نکردند.


اندرسون دلایل مختلفی را برای تفاوت تحقیقات تیمش با یافته‌های مطالعه قبلی حدس می‌زند. سایر مطالعات دارای اندازه نمونه کوچکتر بیمار بودند که زمینه‌ساز یافته‌های شانس بودند و همیشه از نظر سن، نسب، محیط یا جغرافیا کنترل نمی‌شدند.


مطالعات دیگر رابطه‌ای پیدا نکردند، اما از آنجا که این یافته بی‌طرف است، انتشار آن چندان جذاب نیست. 


احتمال دیگر، تداعی‌های غیر علی است، یعنی "درست، درست، اما غیر مرتبط". در برخی از جمعیت‌ها اما نه در سایر جمعیت‌ها، گروه خونی ممکن است با عوامل علی دیگر واقعی مرتبط باشد، اما خود غیرعلتی است.


اندرسون اذعان می‌کند که جمعیت مطالعه وی در درجه اول سفیدپوست بوده و با تنوع جمعیت عمومی ایالات متحده مطابقت ندارد، که می‌تواند در نتایج تاثیرگذار باشد. هنوز هم او در یافته‌های خود اطمینان دارد.


او تاکید می‌کند که همه افراد، صرف نظر از گروه خونی، باید همچنان ماسک بزنند، فاصله‌های اجتماعی را رعایت کنند، مرتباً دست‌های خود را بشویند و واکسن کووید19 بزنند. و در حال حاضر گروه خونی نباید یک عامل خطر مستقل برای بیماری کووید در نظر گرفته شود.


هنوز هم بسیاری از موارد ناشناخته در مورد حساسیت و شدت کووید وجود دارد از جمله تاثیر انواع ویروس، میزان ویروسی که در معرض آن هستید و بار ویروسی بیماری. برخی افراد فقط تجربه می‌کنند در صورت بروز علائم خفیف، و سایر علائم در یک دستگاه تنفسی قرار می‌گیرند و می‌میرند. ما باید به جستجوی([توضیحات) ادامه دهیم. اما تحت تاثیر گروه خون خود قرار نگیرید که فکر کنید وضعیت شما بهتر است یا بدتر. 


برای شما به چه معناست


با گذشت زمان محققان توانستند تعداد بیشتری از بیماران کووید19 را ردیابی کنند، به نظر می‌رسد گروه خونی تاثیری در اینکه شما به کووید19 شدید مبتلا می‌شوید یا خیر، ندارد. داشتن گروه خونی خاص محافظت بیشتری در برابر این بیماری ارائه نمی‌دهد. همه باید مراقب اقدامات ایمنی خود باشند، و در صورت امکان واکسینه شوند.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: verywellhealth

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو