پوست حساس کودک و مشکلی به نام آلرژی آفتاب
8 اردیبهشت 1400 ساعت: 18:2مراقبت از پوست در برابر نور خورشید ضرورت مهم پیشگیری از آسیب‌هایی نظیر آفتاب‌سوختگی است که در مورد کودکان اهمیت بیشتری دارد. البته گاه مواجهه با نور خورشید زمینه‌ساز بروز واکنش‌هایی نظیر خارش و کهیر نیز می‌شود که آلرژی آفتاب نام دارد.

چرا پوست کودکان نسبت به خورشید آسیب‌پذیرتر است؟

 

پوست کودکان بسیار حساس است زیرا خارجی‌ترین سطح اپیدرم هنوز تکامل پیدا نکرده‌ است. یکی از وظایف سلول‌های رنگدانه‌ساز پوست (ملانوسیت‌ها) محافظت از پوست در برابر نور خورشید است. از آنجا که مقدار این سلول‌ها در نوزادان و کودکان کم است، قدرت دفاعی نیز پایین می‌آید. 

 

این وضعیت به‌خصوص در کودکان با پوست روشن بارزتر خواهدبود. در نتیجه، پرتوهای خورشید به لایه‌های عمیق‌تر پوست می‌رسد و به‌سرعت جذب می‌شود. مسلما در چنین شرایطی جای تعجب نیست که واکنش‌هایی نظیر خارش، قرمزی پوست و حتی تورم پس از چند دقیقه حضور در معرض نور خورشید ظاهر شود. 

 

شایع‌ترین واکنش‌های پوست کودکان نسبت به نور خورشید

 

- حساسیت به نور خورشید

اگر کودک پس از حضور کوتاه در معرض نور خورشید دچار واکنش‌هایی نظیر آفتاب‌سوختگی، تورم و خارش پوست شود، می‌توان گفت که نسبت به نور خورشید حساسیت دارد. همان‌طور که از نام این مشکل برمی‌آید، حساسیت به خورشید در واقع واکنش شدید و فوری بدن به نور طبیعی خورشید است. خوشبختانه حساسیت به نور خورشید مشکل شایعی نیست و محافظت از پوست در برابر نور خورشید تنها اقدام بهبود است. 

 

- اریتم مولتی‌فرم نور خورشید

اریتم مولتی‌فرم یک بیماری التهابی حاد پوست و غشاهای مخاطی است که در پی واکنش نسبت به مواد مختلف مانند داروها و... بروز پیدا می‌کند. در نوعی از بیماری، نور خورشید عامل بروز واکنش است و معمولا پس از یک تا دو روز پس از مواجهه با نور شدید خورشید ظاهر می‌شود. 


تظاهر خفیف واکنش ضایعات قرمز کوچک است که گاه می‌تواند به‌شکل ضایعات آبدار و حتی زخم باشد. صورت، گردن، ساعد و پشت دست‌ها مهم‌ترین قسمت‌های در معرض بروز ضایعات هستند.

 

در مورد کودکان، بیماری معمولا با بثورات جلدی خشک همراه با زمینه قرمز تظاهر پیدا می‌کند که خارش شدیدی دارد. معمولا محافظت از پوست در موارد خفیف باعث بهبود ضایعات می‌شود اما در موارد شدیدتر بهتر است با متخصص پوست مشورت گردد زیرا خارش برای کودک آزاردهنده است.

 

- فتوسِنسیتیو

مصرف بعضی داروها، عطرها، گیاهان و... ممکن است پوست را در برابر خورشید حساس‌تر کند. این حالت با حساسیت ذاتی به نور خورشید متفاوت است و با التهاب و خارش پوست ظاهر می‌شود. قطع دارو یا هر عامل زمینه‌ساز باعث بهبودی خواهد بود. اگر کودک دچار این واکنش‌ها شد، بهتر است به استفاده از لوسیون‌های پوست و سپس مواجهه با نور خورشید دقت شود زیرا تحت‌تاثیر خورشید تظاهرات پوستی اتفاق می‌افتد.

 

مهم‌ترین توصیه‌های محافظت از کودکان در برابر نور خورشید:

 

  • در بهار و تابستان، بین ساعات 10 صبح تا 4 بعدازظهر که تابش نور خورشید در بیشترین حد است، کودک را بیرون از منزل نبرید.

 

  • هنگام حضور در معرض نور خورشید حتما با لباس نخی بدن کودک را بپوشانید. 

 

  • کرم ضدآفتاب را حتی در روزهای ابری روی صورت و پشت دست کودک بزنید زیرا امواج مضر خورشید از ابر نیز عبور می‌کنند. 

 

  • عینک و کلاه آفتابی مناسب برای کودک در نظر بگیرید. 

 

  • در صورت بروز واکنش‌های پوستی مداوم حتما با متخصص پوست مشورت نمایید تا علت آن مشخص شود.

 

ترجمه‌: مریم‌سادات کاظمی

منبع: EtreParents.fr


اگزما در کودکان و تاثیر تغذیه بر آن​​​
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو