علل و عوامل خطر بیماری هاشیموتو
8 اردیبهشت 1400 ساعت: 11:2بیماری هاشیموتو، که تیروئیدیت هاشیموتو نیز نامیده می‌شود، یک بیماری خود ایمنی است. بیماری‌های خودایمن نتیجه حمله سیستم ایمنی بدن به موارد سالم است زیرا فکر می‌کند آنها بیمار هستند. با هاشیموتو، سلولهای ایمنی به غده تیروئید حمله می‌کنند. این حمله باعث التهاب می‌شود و توانایی تیروئید در ایجاد هورمون تیروئید به اندازه کافی را مختل می‌کند.

محققان نمی‌دانند چرا این اتفاق می‌افتد، اما فکر می‌کنند که ژنتیک مقصر است و خطر ابتلا به این بیماری در افراد با سابقه خانوادگی بیماری‌های خود ایمنی و تیروئید بیشتر است. 

ژنتیک


چندین ژن ارثی در ارتباط با بیماری هاشیموتو وجود دارد، اما دوتا از شایع‌ترین آنها HLA-DR3 و HLA-DR5 است. این ژن‌ها بیشتر در قفقاز دیده می‌شوند. داشتن یکی از این ژن‌ها به معنای این نیست که فرد به طور قطع هاشیموتو ایجاد می‌کند، این فقط به معنای افزایش خطر ابتلا به آن است


بستگان افراد مبتلا به هاشیموتو همچنین خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری دارند. و از آنجا که این بیماری در زنان بیشتر دیده می‌شود، بستگان مونث بیشترین خطر را دارند. بستگان درجه یک، به ویژه کودکان، بیشتر مبتلا می‌شوند- تا نه برابر- برای ابتلا به این بیماری. همچنین بروز هاشیموتو در دوقلوها بیشتر از جمعیت عمومی است.

 

بیماری‌های خود ایمنی


داشتن یک بیماری خودایمنی دیگر یکی از عوامل خطر ابتلا به بیماری هاشیموتو است. عکس این قضیه نیز صادق است و برخی بیماری‌های خودایمن با هاشیموتو همراه است، از جمله بیماری سلیاک، دیابت نوع 1 و آلوپسی.


آنتی‌بادی‌های تیروئید


در افراد مبتلا به بیماری هاشیموتو شایع است. اغلب اوقات، ممکن است آنتی‌بادی‌های مرتبط با این بیماری سالها قبل از تشخیص هاشیموتو افزایش یابد. سطح بالا ممکن است در آزمایش طبیعی به نظر برسد. با این حال، زمان آن است که تیروئید دیگر نتواند هورمون کافی تولید کند.


در حالی که اکثر افراد مبتلا به بیماری هاشیموتو دارای آنتی‌بادی‌های خاص هستند، حدود 5 درصد فاقد آنتی‌بادی تیروئید قابل اندازه گیری هستند. افراد بدون آنتی‌بادی تمایل به شکل خفیف‌تری از این بیماری دارند.


عوامل خطر در سبک زندگی


عوامل زیادی وجود دارد که به ایجاد بیماری هاشیموتو کمک می‌کند، به ویژه سیگار کشیدن و استرس.


عوامل استرس‌زا که با بیشتر بیماری‌های خود‌ایمنی در ارتباط هستند عبارتند از کمبود خواب، خوردن رژیم کم‌کالری، کمبودهای غذایی و کمبود فعالیت.


هنگامی که بدن مواد مغذی و سایر ملزومات مورد نیاز را برای عملکرد بهینه دریافت نمی‌کند، از سیستم‌های دیگر بدن، به ویژه سیستم ایمنی بدن، که در پاسخ بیش از حد کار می‌کند، جبران می‌کند.


جنسیت


بیماری هاشیموتو بیشتر از مردان در زنان است. محققان تصور می‌کنند که هورمون‌های جنسی در این امر نقش دارند. 


سن


احتمال ابتلا به بیماری هاشیموتو با افزایش سن افزایش می‌یابد. این خطر برای زنان، افرادی که سابقه خانوادگی این بیماری را دارند و هر کسی که دارای بیماری خود‌ایمنی باشد نیز بیشتر است.


یائسگی


کاهش سطح استروژن در دوران یائسگی ممکن است بر عملکرد تیروئید تاثیر بگذارد.


محققان در یک مطالعه بررسی همتا، ارتباط بین سطح استروژن، عملکرد تیروئید و پیشرفت بیماری‌های تیروئید را پیشنهاد کردند.


با این حال، آنها مطمئن نبودند که دقیقاً چه ارتباطی وجود دارد و اشاره کردند که مطالعه بیشتری مورد نیاز است.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: verywellhealth

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو