کولیت فولمینانت: هنگامی که روده بزرگ مسموم می‌شود
8 اردیبهشت 1400 ساعت: 11:2کولیت اولسراتیو از نظر شدت علائم طبقه‌بندی می‌شود. به بیماران و پزشکان کمک می‌کند تا نتایج برخی از درمان‌ها را پیش‌بینی کنند و ممکن است در شناسایی بیمارانی که بعید به نظر می‌رسد به درمان پزشکی پاسخ دهند و به احتمال زیاد از جراحی بهره‌مند شوند، کمک کند.

هر ساله، حدود 10 تا 12 مورد جدید کولیت اولسراتیو در 100000 نفر تشخیص داده می‌شود. اکثر این موارد خفیف یا شدید است. با این حال، 5 تا 8 درصد مبتلا به کولیت کامل هستند که کولیت شدید حاد نیز نامیده می‌شود. 


علائم و نشانه‌های کولیت کامل عبارتند از:


• بیش از 10 مدفوع در روز


• خونریزی مداوم روزانه


• نیاز به انتقال خون


• درد و گرفتگی شکم


• افزایش مارکرهای التهابی در خون


• افزایش ضربان قلب (بیش از 90 ضربان در دقیقه)


تا زمانی که التهاب کنترل نشود، بیماران مبتلا به کولیت کامل در معرض خطر ابتلا به مگاکولون سمی، شدیدترین شکل کولیت قرار دارند.


در مگاکولون سمی، یک روند التهابی تهاجمی دیواره‌های عضلانی روده بزرگ را فلج می‌کند و باعث انقباض آن می‌شود. این خطر سوراخ شدن (شکاف) روده بزرگ و ریختن محتوای روده را به داخل حفره شکم افزایش می‌دهد. این وضعیت تهدید‌کننده زندگی است.


تعیین استراتژی درمان


معاینات روزانه و آزمایش خون برای نشانگرهای التهابی در حالی که بیماران تحت درمان سرکوب سیستم ایمنی قرار دارند، می‌تواند پزشکان را قادر به پیش‌بینی پاسخ درمانی درمانی کند.


اگر فردی پس از دریافت استروئیدهای IV به مدت سه تا پنج روز بهبود نیافته است، دستورالعمل‌های فعلی توصیه می‌کنند اینفلیکسیماب Remicade)) یا سیکلوسپورین (Sandimmune ، Neoral یا Gengraf) را شروع کنید. استفاده از هر یک از این داروها با کاهش نیاز به جراحی (کولکتومی) طی 90 روز بعدی همراه بود.


اگر هیچ پاسخی مشاهده نشود- به عنوان مثال، اگر شخصی هنوز چندین مدفوع خونی از بدن دفع می‌کند، تب دارد، و دچار اتساع شکم و افزایش ضربان قلب می‌شود- درمان پزشکی احتمالاً ناموفق بوده و جراحی لازم است. 


اگرچه بسیاری از افراد امیدوارند که از جراحی اجتناب کنند، اما ادامه استفاده از این داروها بدون هیچ‌گونه بهبودی، خطر عوارض جانبی را بدون مزایا افزایش می‌دهد. بعلاوه، اگر التهاب به موقع پاسخ ندهد، ممکن است فرد در معرض عوارض جدی از جمله مگاکلون سمی باشد.


جراحی برای کولیت فولمینانت


شامل برداشتن روده بزرگ و راست روده برای از بین بردن منبع التهاب سمی است. اکثر بیماران کاندید عمل کیسه J هستند (کیسه ایلئال نیز نامیده می‌شود)، که به آنها امکان می‌دهد پیوستگی دستگاه گوارش خود را حفظ کرده و از مسیر طبیعی برای از بین بردن زباله‌های بدن استفاده کنند.


این روش معمولاً در سه مرحله انجام می‌شود:


1. روده بزرگ برداشته می‌شود و بیمار ایلئوستومی موقت انجام می‌شود. این سوراخی در شکم است که از طریق آن مدفوع به داخل کیسه خارجی تخلیه می‌شود. با از بین رفتن منبع اصلی التهاب، بدن شروع به بهبودی می‌کند و بیمار قادر به ایجاد ذخایر تغذیه‌ای است.


2. پس از 6 تا 12 ماه، راست روده برداشته می‌شود و روش کیسه J انجام می‌شود. در این روش ابتکاری، آخرین قسمت روده کوچک بر روی خود جمع شده و مخزنی به شکل J ایجاد می‌کند که مدفوع را ذخیره و دفع می‌کند. ایلئوستومی موقتی تا زمان بهبودی کیسه در جای خود باقی می‌ماند.


3. 2 یا3  ماه بعد، ایلئوستومی بسته می‌شود و روده سالم دوباره به مقعد متصل می‌شود. در برخی موارد، می‌تواند به عنوان یک روش دو مرحله‌ای انجام شود.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: verywellhealth


دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو