10 واقعیت باورنکردنی درباره حس بویایی
3 اردیبهشت 1400 ساعت: 10:2این حس از آنچه تصور می‌کنید قدرتمندتر است. از حس رایحه‌های مختلف تا ارتباط بین بویایی و سلامت کلی، چیزهای زیادی درباره این حس وجود دارد که ممکن است شما را متعجب کند.

در اینجا 10 واقعیت عجیب اما واقعی در مورد حس بویایی آورده شده است:


1. افراد می‌توانند حداقل یک تریلیون رایحه متمایز را تشخیص دهند. وقتی بوها به بینی وارد می‌شوند، به بالای حفره بینی می‌روند و به شکاف بویایی محل اعصاب بو می‌رسند. در آنجا، بوها توسط گیرنده‌های مختلف واقع در سلول‌های عصبی تشخیص داده می‌شود و ترکیبی از اعصاب فعال شده به مغز می‌روند. ترکیبی از اعصاب فعال، تمام بوهای منحصر به فردی را ایجاد می‌کند که ما به عنوان انسان می‌توانیم آن را تشخیص دهیم. 


2. سلول‌های معطر هر 30 تا 60 روز تجدید می‌شوند. حس بویایی تنها عصب جمجمه است- اعصابی که از مغز خارج می‌شوند و عملکردهای بدن از جمله حرکت چشم، شنوایی، چشایی و بینایی را کنترل می‌کنند.


3. می‌توانید بوی ترس و انزجار را حس کنید. می‌توانید احساس ترس و انزجار را از طریق عرق حس کنید و سپس همان احساسات را تجربه کنید.


4. بویایی قدیمی‌ترین حس است.  تجزیه شیمیایی- تشخیص مواد شیمیایی مربوط به بو یا طعم- قدیمی‌ترین حس است. حتی یک حیوان تک‌سلولی نیز راه‌هایی برای تشخیص ترکیب شیمیایی محیط دارد.


5. حس بویایی زنان نسبت به مردان بهتر است. یکی از دلایل این امر می‌تواند این باشد که زنان دارای ناحیه مغز پیشانی مداری مغز هستند. 


6. از دست دادن بو به سن یا نژاد ارتباط دارد. مطالعه‌ای نشان داد که آفریقایی-آمریکایی‌ها و اسپانیایی‌تبارها بویایی مربوط به سن را زودتر از قفقازی‌ها از دست می‌دهند.


اگرچه کاهش بویایی مربوط به سن معمول است، اما این اولین مطالعه ای است که تفاوت‌های نژادی را بررسی می‌کند. نتایج نشان داد که افراد غیر قفقازی به طور مداوم 47 درصد پایین‌تر از قفقازی‌ها هستند. زنان از هر نژاد آزمایش بویایی را بهتر از مردان انجام می‌دادند. 


علت دقیق این تفاوت ناشناخته است، اما محققان معتقدند که ژنتیک و محیط (مانند قرار گرفتن در معرض مواد آسیب‌رساننده عصب) می‌توانند موثر باشند.


7. سلول‌های رایحه سگ‌ها تقریباً 44 برابر بیشتر از انسان است. انسان‌ها پنج تا شش میلیون سلول تشخیص‌دهنده بو دارند در مقایسه با سگ‌هایی که 220 میلیون سلول دارند. ما تکامل یافته‌ایم تا کمتر به حس بویایی خود اعتماد کنیم، در حالی که اکثر حیوانات این حس را حفظ کرده‌اند.


8. از دست دادن بویایی ممکن است نشانه بیماری‌های آینده باشد. کاهش حس بویایی ممکن است نشانه اولیه بیماری آلزایمر یا پارکینسون باشد. 


9. هر انسانی بوی مشخص خود را دارد. مانند اثر انگشت، هر شخص بوی مشخص خود را دارد.  بوی مشخص شما از همان ژن‌هایی است که نوع بافت را تعیین می‌کند.


10. کاهش بویایی ممکن است مرگ را در عرض پنج سال پیش‌بینی کند. مطالعه‌ای نشان داد که کاهش توانایی شناسایی رایحه‌ها ممکن است مرگ را در عرض پنج سال پیش‌بینی کند. بیش از 3000 آمریکایی از 57 تا 85 سال مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شد که در 5 سال آینده افرادی که قادر به شناسایی رایحه‌هایی مانند گل رز، نارنج و نعناع نیستند بیش از سه برابر احتمال مرگ دارند.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: everydayhealth

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو