5 تصور نادرست درباره پوست‌های چرب
1 اردیبهشت 1400 ساعت: 13:2بیشتر کسانی که پوست چرب دارند، تصور می‌کنند که برای مدیریت شرایط پوست خودشان باید از کرم‌های مرطوب‌کننده دوری کنند و صورتشان را چندین‌وچند بار در طول روز بشویند در حالی که این باور کاملا نادرست است.

حقیقت این است که این تصورات رایج فقط دو مورد از تصورات نادرست درباره پوست چرب و کنترل سبوم مازاد پوست هستند. در این مطلب با رایج‌ترین تصورات نادرست درباره پوست چرب و واقعیت‌های مرتبط با آنها آشنا خواهیم شد. 


1. تصور نادرست: برای کنترل چربی اضافی پوست باید صورت را بیش از 2 بار در روز شست‌وشو کرد 


تفاوت زیادی بین پاکسازی پوست از ناخالصی‌ها و ازبین‌بردن چربی‌های طبیعی پوست با شست‌وشوی بیش از حد و تهاجمی وجود دارد. در حالت دوم، پوست دچار خشکی غیرعادی می‌شود و سعی می‌کند که چربی‌های طبیعی ازدست‌رفته را با تولید سبوم بیشتر جبران کند. بنابراین به‌جای این‌که غدد سباسه را با شست‌وشوی تهاجمی و بیش از حد به فعالیت شدید وادار کنید، فقط 2 بار در طول شبانه‌روز (یک‌بار صبح و یک‌بار شب) صورت خودتان را با محصولات شوینده یا پاک‌کننده ملایم و غیرجوش‌زا بشویید. 


پیشنهاد ما این است که لایه‌برداری شیمیایی با کمک محصولات ملایم را هم به‌صورت هفتگی انجام دهید تا سلول‌های پوستی مُرده و زائد به‌درستی از بافت پوست جدا شوند و همچنین پوست در مراحل لایه‌برداری دچار آسیب‌دیدگی نشود. 


2. تصور نادرست: پوست چرب به مرطوب‌کننده نیاز ندارد 


در برخورد اول منطقی به نظر می‌رسد که بگوییم پوست چرب در طول روز به دریافت محصولات مرطوب‌کننده نیازی ندارد، اما این تصور شدیدا از واقعیت دور است. همه انواع پوستی، صرف‌نظر از این‌که چرب باشند یا حتی مستعد ابتلا به آکنه، به روندهای آبرسانی و مرطوب‌سازی نیاز دارند. کلید اصلی برای موفقیت در این کار، پیدا کردن محصول مرطوب‌کننده و آبرسان متناسب با نوع پوست است. افراد دارای پوست چرب باید از مرطوب‌کننده‌های فاقد چربی کمک بگیرند تا درنهایت به نتیجه مطلوبی برسند.


3. تصور نادرست: استفاده از کاغذ خشک‌کن، ترشح چربی پوست را کاهش می‌دهد 


حقیقت این است که کاغذهای خشک‌کن فقط نوعی راه‌حل موقتی برای کمک به کاهش ترشح چربی پوست هستند. با استفاده از این محصولات هیچ گونه تغییر دائمی و ماندگاری در ترشح چربی پوست اتفاق نمی‌افتد، بلکه با کمک آنها فقط می‌توان حالت چرب‌شدگی پوست چرب را خیلی سریع و ساده برطرف کرد. بنابراین نباید از کاغذهای خشک‌کن توقع داشته باشید که ساختار پوست شما را از اساس تغییر دهند. 


4. تصور نادرست: پوست صورت به‌خاطر مصرف غذاهای چرب و سرخ‌کرده چرب می‌شود 


ادعاهای مختلفی مطرح شده‌اند مبنی بر این‌که رژیم غذایی حاوی چربی زیاد در چرب شدن پوست نقش اصلی را بر عهده دارد، اما یافته‌های علمی چنین چیزی را ثابت نمی‌کنند. البته منظور این نیست که می‌توانید آزادانه و بدون هیچ محدودیتی از غذاهای چرب و سرخ‌کرده استفاده کنید چون اگر مصرف این غذاها به یک رویه همیشگی در رژیم غذایی شما بدل شود، قطعا مشکلات مختلفی را تجربه خواهید کرد. ضمنا اگر متوجه شدید که پوست شما با مصرف غذاهای چرب و قندی بیشتر از همیشه چرب می‌شود، ‌حتما به متخصصان پوست‌ومو مراجعه کنید. 


5. تصور نادرست: استفاده از ضدآفتاب باعث تشدید مشکلات پوست چرب می‌شود 


یکی از تصورات رایج درباره کرم ضدآفتاب، غلیظ و چرب بودن آنها است. به همین دلیل هم افراد دارای پوست چرب تصور می‌کنند که با استفاده از این محصولات دچار مشکل خواهند شد. اما همه ضدآفتاب‌ها غلیظ و چرب نیستند و همه انواع پوستی باید ضدآفتاب متناسب با شرایط خودشان را دریافت کنند. افراد دارای پوست چرب باید محصولات ضدآفتاب سبک و بدون چربی را انتخاب کنند و مانند همه افراد در طول سال استفاده از این محصول مهم را کنار نگذارند. 

 

ترجمه: یوسف صالحی

منبع: skincare


برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو