نکاتی در مورد لباسشویی برای افراد مبتلا به اگزما
29 فروردین 1400 ساعت: 18:1برای بسیاری از ما، لباس شستن به صورت اتوماتیک انجام می‌شود. اما اگر اگزما را کنترل می‌کنید، نحوه شستشوی لباس به اندازه مواد شیمیایی موجود در شوینده مهم است. با پیروی از این راهکارها به محافظت از پوست در برابر شعله‌ور شدن کمک کنید.

در انتخاب محصولات زیرک باشید


به طور کلی، مبتلایان به اگزما باید از هرگونه مواد معطر پرهیز کنند و این شامل شوینده‌ها، نرم‌کننده‌های پارچه و ملحفه‌ها است. حتی اگر ارگانیک یا طبیعی باشند، عطرها می‌توانند باعث ایجاد اگزما شوند. سایر مواردی که باید به آنها توجه کرد رنگها هستند، که ممکن است برای پوست مستعد اگزما مشکل‌ساز باشد. 

همیشه لباس‌های جدید را بشویید


بسیاری از لباس‌های جدید دارای اسپری و مواد شیمیایی نهایی هستند که می‌توانند بسیار آزار دهنده باشند و پوست را تحریک کنند. با شستشو، آن‌ها را ایمن می‌کنید. 


لباس‌های خود را بیش از حد صابون نزنید


بنیاد اگزما توصیه می‌کند فقط از مقدار مواد شوینده پیشنهاد شده روی برچسب- یا کمتر- استفاده کنید. اگر از لباسشویی استفاده می‌کنید، ممکن است بیش از آنچه برای بار خاص خود نیاز دارد مواد شوینده بریزید، بهتر است انتخاب شوینده مایع باشد.


دستگاه را بیش از حد پر نکنید


پر کردن با مقدار مناسب لباس به معنای حل شدن صحیح مواد شوینده لباس است. پر شدن بیش از حد می‌تواند مواد شوینده را روی لباس باقی بگذارد، که بسیار ناخواسته خواهد بود.


اجازه دهید چرخه شستشو اجرا شود


مهم است که اجازه دهید مواد شوینده از لباس‌های شما پاک شوند تا از تماس با پوست جلوگیری شود. حتی ممکن است بخواهید لباس‌های خود را دوبار بشویید.


 هنگامی که همه چیز با پوست خوب پیش می‌رود، نیازی به شستشوی مضاعف نیست، اگرچه برخی این کار را به طور همیشگی انجام می‌دهند. تا زمانی که از مواد شوینده مناسب استفاده می‌شود، نیازی به شستشوی مضاعف نیست.


هنگام شستن لباس‌ها با دست مراقبت باشید


اگر لباس را با دست می‌شوید، حتما اجازه دهید مواد شوینده در آب حل شود و خوب بشویید. به این دلیل است که مواد شوینده از هر نوع ذاتاً برای پوست تحریک‌کننده هستند. پوست ما دارای روغن‌هایی به نام لیپید روی سطح است که بسیار مهم هستند و مواد شوینده می‌توانند این مواد را حذف کنند و به پوست آسیب برسانند. 


از نرم‌کننده پارچه صرف نظر کنید


نرم‌کننده‌ها تقریبا همیشه معطر هستند و ممکن است حاوی متیلیزوتیازازولینون باشند، یک ماده حساسیت‌زای رایج که می‌تواند برای پوست دردسر واقعی ایجاد کند. به همین دلیل هنگام استفاده از دستکش استفاده کنید.


لباس‌های خود را آهار نزنید


همانطور که نرم‌کننده‌های پارچه برای برخی مبتلایان به اگزما تحریک‌کننده هستند، آهار زدن که باعث سفتی لباس می شود نیز می‌تواند برای افراد مبتلا به اگزما مشکل‌ساز شود، زیرا مواد شیمیایی موجود در آن می‌تواند تحریک‌کننده باشد.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: everydayhealth

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو