در معاینه چشم به چه اطلاعاتی پی می‌بریم؟
26 فروردین 1400 ساعت: 14:1پزشک متخصص چند معاینه ساده را انجام می‌دهد. پزشک ممکن است در مورد سابقه بیماری یا هر گونه مشکل بینایی که اخیراً داشته اید، سوال کند. ممکن است قطره‌‌ هم در چشم بریزد و شما را معاینه کند. معمولاً معاینه چشم بدون درد است و حدوداً یک ساعت طول می‌کشد.

 معاینه قدرت بینایی 

در این معاینه، به یک سری حروف نگاه می‌کنید تا بفهمید بینایی‌تان در فواصل مختلف تا چه اندازه دقیق است. معمولاً حروف در انتها کوچکتر می‌شوند.پزشک به طور معمول، هر بار یک چشم را معاینه می‌کند، سپس هر دو چشم را با هم معاینه می‌کند. اگر بینایی 20/30 باشد، به این معنی است که در فاصله 20 قدم از نمودار ایستاده‌اید، می‌توانید حروف‌هایی را که اکثر مردم از 30 قدمی می‌بینند، بخوانید. بنابراین 20/20 بهتر خواهد بود و 15/20 نیز بهتر از همه موارد است.

 معاینه مردمک

 مردمک چشم حفره‌ای در مرکز دارد که بسته به میزان نوری که مشاهده می‌کنید، تنگ یا گشاد می شود. برای معاینه مردمک چشم، پزشک ممکن است پرتو نوری را به چشم بتاباند تا مردمک چشم کوچک شود. اگر مردمک گشادتر شود یا اصلاً تغییر نکند، ممکن است مشکلی در چشم وجود داشته باشد.

 معاینه عضله چشم

 پزشک از فرد می‌خواهد تا با چشم، حرکت یک جسم کوچک مانند قلم یا چراغ‌قوه را دنبال کند. پزشک با دقت بررسی می کند تا ببیند چگونه چشم‌ها هماهنگ با هم کار می‌کنند و در جستجوی علائم ضعف و کنترل عضلات ضعیف است. پزشک همچنین می‌خواهد بداند که به هنگام حرکت عضله چشم آیا دید چشم‌ها دوتایی می‌شود یا خیر.

 معاینه میدان دید

 به این معاینه، معاینه محیط پیرامون نیز می‌گویند. همانطور که فرد مستقیماً به جلو نگاه می‌کند، پزشک از او می‌خواهد به محض دیدن یک شیء خاص مانند دست، قلم یا چراغ چشمک‌زن به او اطلاع دهد. این نوع معاینه به پزشک کمک می‌کند تا بداند میدان دید فرد چه مقدار است. اگر دید محیطی(از پهلو) آنطور که باید قوی نباشد، ممکن است نشانه ای از وجود گلوکوم باشد. علت آن مجموعه‌ای از بیماری‌های چشمی است که منجر به کاهش بینایی می‌شود.

 معاینه فشار چشم 

تونومتری یا فشارسنجی، فشار مایع داخل چشم را اندازه‌گیری می‌کند. اگر وزن فرد خیلی زیاد باشد، می‌تواند نشانه‌ای از وجود گلوکوم باشد. برای انجام این کار دو روش وجود دارد: در یکی از  آنها، قطره‌ی بی‌حسی در چشم می‌ربزند قبل از اینکه ابزاری به نام تونومتر به جلوی چشم فشار بیاورد. در حالت دیگر، فقط یک اسپری هوا به چشم زده می‌شود. هیچ یک از دو روش نباید به چشم صدمه بزند.

 معاینه دید رنگی 

پزشک یا متخصص ممکن است مجموعه ای از اعداد، حروف یا اشکالی را که از تعداد زیادی نقطه کوچک با رنگهای مختلف ساخته شده است، به شما نشان دهد. اگر نتوانید الگوهای خاصی را انتخاب کنید، ممکن است به این معنی باشد که در تشخیص یک رنگ از رنگ دیگر مشکل دارید. کوررنگی معمولاً بیماری جدی نیست اما تشخیص آن می‌تواند موثر باشد.

 معاینه شبکیه چشم 

شبکیه چشم یک لایه حساس به نور است که پشت چشم را پوشانده و سیگنال‌هایی را به مغز  ارسال می‌کند. برای بررسی آن، ابتدا قطره‌‌ای را در چشم می‌ریزند تا مردمک چشم را گشادتر کند. این نوع معاینه کمک می‌کند تا چشم پزشک هم شبکیه و هم عصب بینایی را معاینه کند تا بفهمد آیا مشکلی در چشم وجود دارد یا خیر؟ در حالی که مردمک پس از چند ساعت بعد از معاینه و برگشتن به حالت عادی خود ممکن است نسبت به نور حساسیت زیادی داشته باشد.

 معاینه با لامپ اسلیت

ابزاری به نام میکروسکوپ لامپ اسلیت که دو چشمی است و ساختمان چشم را بزرگ‌‌نمایی می‌کند. با این کار چشم پزشک پلک‌ها، مژه‌ها و قرنیه چشم، پرده شفاف و خمیده چشم را از نزدیک مشاهده می‌کند. میکروسکوپ همچنین کمک می‌کند تا عنبیه (قسمت رنگی) و عدسی شفاف پشت مردمک را که نور را به پشت چشم متمرکز می‌کند، معاینه شوند. پزشک به دنبال زخم، خراش و کدر شدن عدسی چشم به نام آب‌مروارید است.

 معاینه انکسار نور

این معاینه می‌تواند تشخیص دهد که آیا نور از قرنیه و عدسی به درستی می‌تابد یا شکسته می‌شود. معاینه معمولاً با رتینوسکوپی شروع می‌شود. چشم پزشک با اندازه‌گیری نور به چشم، میزان انکسار را اندازه گیری می‌کند. سپس، در حالی که دستگاه پشت مجموعه‌ای از لنزها قرار دارد، پشت دستگاه می نشینید و از شما می‌پرسد که کدام لنز به شما کمک می‌کند تا بهتر ببینید. بسته به نتایج آن، برای اصلاح بینایی ممکن است به عینک، لنز یا جراحی نیاز داشته باشید.

 معاینه ضخامت قرنیه

این معاینه یک معاینه معمولی برای چشم نیست اما اگر پزشک تصور کند که به آب سیاه یا سایر بیماری‌های چشمی مبتلا هستید، ممکن است این معاینه را انجام دهد. از سونوگرافی برای اندازه‌گیری ضخامت قرنیه استفاده می‌شود. قطره‌ی بیهوشی را در چشم می‌ریزند و با استفاده از یک کاوشگر کوچک در مدت چند ثانیه قسمت جلویی چشم را لمس می‌کند. قرنیه نازک می‌تواند نشانه‌ای از وجود گلوکوم باشد.

 آیا باید برای معاینه چشم به پزشک مراجعه کنید؟

 بهتر است در 40 سالگی یکی از معاینات را انجام دهید تا مشکلات بینایی و علائمی از بیماری را که به بینایی ارتباط دارد را بررسی کنید. در صورت مشاهده مشکلات چشمی یا ابتلا به دیابت، فشار خون یا سابقه بیماری چشمی، زودتر مراجعه کنید. پس از اولین معاینه، چشم پزشک می‌تواند توصیه کند تا چند بار می‌توانید مراجعه کنید. هنگامی که 65 ساله شدید، باید هر ساله معاینه شوید تا از نظر آب مروارید، گلوکوم یا سایر مشکلات چشمی مرتبط با سن مورد معاینه قرار بگیرید.

مترجم مهتا زمانی‌نیک 
منبع webmd
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو