آیا دریافت واکسن کووید در دوران بارداری برای نوزادان مصونیت ایجاد می‌کند؟
24 فروردین 1400 ساعت: 10:1اولین مورد تایید شده نوزادی که با آنتی‌بادی کووید19 متولد شده است، گزارش شده است.

تحقیقات قبلاً ثابت کرده بود که زنان بارداری که قبلاً به کووید19 مبتلا بودند می‌توانند آنتی‌بادی را در رحم به نوزاد منتقل کنند. اما مطالعه موردی نشان می‌دهد که واکسن کووید19 همچنین می‌تواند از نوزاد قبل از تولد در برابر کووید19محافظت کند. 


درباره مطالعه موردی


زنی در جنوب فلوریدا، که یک کادر درمان در خط مقدم بود، اولین تزریق واکسن مدرنا کووید19 را زمانی که 36 هفته باردار بود دریافت کرد و سه هفته بعد یک دختر بچه سالم به دنیا آورد. آنتی‌بادی‌های کووید19 در نمونه‌های گرفته شده از خون بند ناف نوزاد تازه متولد شده، چه بلافاصله پس از تولد و چه قبل از زایمان جفت تشخیص داده شد.


دکتر پل گیلبرت، یکی از نویسندگان این مقاله گفت: از نظر ما، این اولین مورد در جهان است که گزارش می‌شود نوزادی پس از واکسیناسیون با آنتی‌بادی به دنیا می‌آید. اگر آنتی‌بادی موجود در مادر به نوزاد منتقل شود، این چیزی است که می‌بینیم در مورد واکسن‌های دیگر در دوران بارداری اتفاق افتاده است.


پزشکان امیدوارند که آنتی‌بادی‌ها برخی از محافظت‌ها را در برابر کرونا ویروس جدید، به نوزاد بدهند.


ما نشان داده‌ایم که آنتی‌بادی‌های  IgG کرونا ویروس در نمونه خون بند ناف نوزاد تازه متولد شده پس از تنها یک دوز واکسن کووید19 مدرنا قابل تشخیص هستند. بنابراین، امکان حفاظت و کاهش خطر عفونت از با واکسیناسیون مادر وجود دارد.


احتمال اینکه واکسن کووید19، که در زنان غیر باردار بی‌خطر بود، برای مادران باردار و شیرده بی‌خطر باشد زیاد بود و باعث تولید آنتی‌بادی‌های محافظتی IgG می‌شد که از جفت عبور می‌کرد.


با این حال، پزشکان همچنین تاکید کردند که تحقیقات بیشتری برای تعیین میزان ایمن و موثر بودن واکسن‌های کووید19 در دوران بارداری لازم است.


دکتر رودنیک گفت: این یک مورد کوچک در مورد هزاران و هزاران نوزاد متولد شده از مادرانی است که طی چند ماه واکسینه شده‌اند. مطالعات بیشتر باید تعیین کند که این محافظت چه مدت ادامه خواهد داشت. آنها باید تعیین کنند که کودک در چه سطحی از محافظت یا چند آنتی‌بادی برای گردش محافظت از بدن نیاز دارد. 


یک مطالعه اخیر دیگر بر روی 131 زن (84 باردار، 31 شیرده و 16 غیر باردار) که همه واکسن فایزر یا مدرنا را دریافت کرده‌اند، در بیمارستان عمومی ماساچوست انجام شد. 


محققان دریافتند که آنتی‌بادی‌های تولید شده توسط واکسن مادر در خون بندناف هر 10 نوزادی که در طی دوره مطالعه زایمان کرده‌اند، شناسایی شده است.

 پاسخ‌های ایمنی در زنان باردار و شیرده به همان اندازه که در گروه کنترل بود، قوی بود و آنتی‌بادی در جفت و شیر مادر از هر نمونه گرفته شده تشخیص داده شد.


افراد باردار می‌توانند آنتی‌بادی‌های کووید را به نوزاد در ناف انتقال دهند.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: verywellfamily

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو