نحوه مراقبت صحیح از ناخن انگشتان پا
23 فروردین 1400 ساعت: 11:1توجه به سلامت انگشتان پا از اهمیت زیادی برخوردار است. درحقیقت کوچکترین تغییر در ظاهر ناخن، ممکن است شما را دچار مشکل کند، بنابراین مراقب تغییرات ظاهری انگشتان پا و ناخن‌هایش باشید. 

به خاطر داشته باشید که زیبایی پاها در گرو زیبایی و سلامت ناخن‌ها است.

 

نحوه مراقبت از ناخنی که در اثر عفونت مُخمری زرد رنگ شده است

 

گرما، رطوبت و تعریق بیش از حد پا از عواملی هستند که منجر به عفونت مخمری این قسمت از بدن می‌شوند. ناخن به رنگ سفید مات درمی‌آید و چه بسا که مایل به زرد شده و گاهی ضخیم و شکننده می‌شود. این عفونت مخمری دردناک نیست، اما باید سریعاً درمان شود وگرنه ممکن است گسترش یابد.

 

عکس‌العمل مناسب در این وضعیت چیست؟

 

قبل از زدن لاک ضدقارچ، با پزشک مشورت کنید؛ چون این نوع لاک‌‌ها ممکن است تشخیص نهایی را به تاخیر بیندازند و درنتیجه درمان را دشوارتر کنند. 

 

یک نمونه‌گیری ساده تایید خواهد کرد که این یک عفونت مخمری است یا نه و درنهایت با این روش، نوع میکروب شناسایی خواهد شد. 

 

اگر عفونت متوسط باشد، لاک یا کرم ضدقارچ تجویز می‌شود. متخصصان پوست معتقدند که اگر عفونت قارچی چندین ناخن را درگیر کرده باشد یا به ماتریس ناخن رسیده باشد، علاوه بر درمان فوق، یک درمان ضدقارچی خوراکی نیز تجویز خواهد شد. لازم به یادآوری است که در هر دو مورد، درمان 9 تا 12 ماه طول می‌کشد تا ناخن کاملاً رشد کند و بهبود یابد.

 

اقدامات صحیح برای اجتناب از عفونت قارچی ناخن‌های پا

 

متخصصان زیبایی معتقدند که پدیکور، اصلاح و برش ناخن‌ها اگر تقریباً هر دو ماه یک بار انجام شود، قطعاً مفید خواهد بود. آن‌ها توصیه می‌کنند که پس از دوش گرفتن، پاهای خود را به خوبی خشک کنید، جوراب‌هایتان را با آب 60 درجه سانتی‌گراد بشویید و در کفش‌های خود پودر ضدقارچ بریزید.

 

نحوه مراقبت از ناخنی که مُدام ترک می‌خورد؟

 

خستگی، استرس یا برخی از درمان‌ها (شیمی‌درمانی) گاهی اوقات منجر به تضعیف و شکنندگی ناخن‌ها می‌شود. اگر یکی از ناخن‌ها همچنان با ترک رشد کند، ممکن است ناشی از شوک، زائده پوستی یا تومور باشد.

 

بهترین راهکار در این موقعیت آن است که ناخن را کوتاه کنید تا از بین نرود. اگر بعد از شکستن یا ترک خوردگی، بستر ناخن (پوست زیر ناخن) لخت باشد، متخصص کایروپودیس (متخصص پا)، پروتز رزینی می‌سازد تا در حین رشد مجدد، ناخن را محکم و تقویت کند. تومور معمولاً با جراحی از بین می‌رود. اما اگر ضربه وارد شده به ناخن، به ماتریس آسیب رسانده باشد، ناخن دوباره شکافته خواهد شد.

در این موقعیت، بهترین اقدام، استعمال یک لاک سخت‌کننده است چون به استحکام ناخن کمک خواهد کرد. 

 

نحوه مراقبت و درمان ناخنی که زیرگوشت فرورفته است

 

کفش‌های تنگ، ناخن پای خیلی کوتاه و خیلی عوامل دیگر دست به دست هم می‌دهند و نوک ناخن به گوشت نفوذ می‌کند. درادامه منطقه قرمز، متورم و حساس می‌شود.

 

متخصصان معتقدند که بهترین عکس‌العمل در صورت بروز این مشکل، استفاده از یک ضدعفونی‌کننده مناسب خواهد بود. سپس متخصص کایروپودیس (متخصص پا) قسمتی از ناخن را که وارد گوشت شده است خارج و سپس شیارها را تمیز می‌کند و به محض ضدعفونی ناخن با کلرهگزیدین، آن ‌را پانسمان خواهد کرد.

 

چگونه ورم و عفونت انگشتان پا را درمان کنیم؟

 

به گفته متخصصان پا، عفونت انگشتان پا، یک عفونت باکتریایی است که معمولاً توسط ناخنی که زیر گوشت فرورفته است و اصطلاحاً یک ناخن فرورونده محسوب می‌شود، شکل می‌گیرد. در ادامه، ناحیه مورد نظر گرم و قرمز می‌شود و معمولاً با دردی ضربان‌دار و تیرکِشنده همراه است.

 

بهترین عکس‌العمل شما در این موقعیت این است که 2 تا 3 دقیقه در روز با مواد ضدعفونی‌کننده انگشت را اصطلاحاً حمام کنید یا با با اسپری ضدعفونی‌کننده، 2 تا 3 بار در روز آن را ضدعفونی نمایید. اگر درد ادامه پیدا کند، ضربان‌دار شود یا ناحیه متورم شود یا حتی کیسه‌ای از چرک و جراحت در محل شکل بگیرد، باید به سرعت به پزشک مراجعه کنید.

 

نحوه مراقبت و درمان خون‌مردگی و کبودشدگی ناخن 

 

این عارضه پس از یک شوک شدید یا صدمات کششی مکرر رخ می‌دهد که غالباً ناشی از ورزش است. پزشکان هشدار می‌دهند که اگر ناخنی بدون هیچ شوکی، ناگهان قهوه‌ای رنگ شد، این نشانه مشکل دیگری است که باید در اسرع وقت پیگیری و درمان شود.

 

بهترین اقدام در صورت درد و احساس فشار این است که ظرف 48 ساعت پس از شوک، با پزشک مشورت نمایید. 

 

پزشک کیسه خون را با سوراخ کردن ناخن در دو ناحیه، تخلیه می‌کند تا ناخن فوراً تسکین یابد. فراموش نکنید که بعد از 48 ساعت، این حرکت دیگر امکان‌پذیر نخواهد بود پس وقت‌کشی نکنید! اما نگران نباشید چون با رشد مجدد ناخن، خون‌مردگی از بین می‌رود. البته به خاطر داشته باشید که خون‌مردگی کوچک و بدون درد را به هیچ عنوان دستکاری و لمس نکنید.

 

3 عادت برای محافظت از ناخن‌های پا

 

1. ناخن‌های پا را به خوبی با ناخن‌گیر کوتاه کنید: خیلی کوتاه نکنید، یک یا 2 میلی‌متر از لبه ناخن‌ها فاصله بگذارید و سعی کنید که شکل این کوتاهی به صورت مربع باشد و نه گرد. اگر زوایای ناخن‌ها خیلی تیز شدند، با سوهان ناخن آن‌ها را سوهان بزنید و صیقل بیاندازید.

 

2. برای محدود کردن اصطکاک ناخن با کفش و نیز جلوگیری از شکل‌گیری هرگونه زخم و جراحتی در ناحیه ناخن‌ها، حتی‌الامکان کفش‌های آزاد بپوشید.

 

3. کوتیکول، پوست شفاف و سختی است که در محل رویش ناخن‌های دست و پا قرار دارد. این پوست سخت، وظیفه‌ی حفظ سلامت ناخن‌های تازه‌روییده را بر عهده دارد و جلوی نفوذ باکتری‌ها به ریشه ناخن را می‌گیرد. 


ناحیه اطراف کوتیکول، حساسیت‌ زیادی دارد و به‌راحتی خشک شده و آسیب می‌بیند. این قسمت در معرض انواع عفونت‌های پوستی قرار دارد و به همین دلیل نیز حفظ سلامت کوتیکول، تاثیر مهمی در سلامت ناخن ایفا می‌کند. بنابراین کوتیکول ناخن را به عقب فشار ندهید. این باعث ضعیف شدن ماتریس ناخن می‌شود.

 

ترجمه: عفت عباسیان

منبع: santemagazine.fr


برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو