راهنمای استفاده از رتینول برای پوست‌های حساس
16 فروردین 1400 ساعت: 11:1رتینول به‌خاطر توانایی‌های ویژه‌ای که برای مقابله با خطوط ریز و چین‌وچروک‌های پوستی دارد و همچنین نقش مثبتی که در کلاژن‌سازی ایفا می‌کند، همیشه به‌عنوان یکی از ترکیبات طلایی ضدپیری شناخته می‌شود. 

رتینول ذاتا ترکیب قدرتمندی است و افراد دارای پوست حساس بهتر است در استفاده از آن با احتیاط عمل کنند. در این مطلب قصد داریم که مهم‌ترین نکات راهنما برای استفاده از رتینول توسط افراد دارای پوست حساس را توضیح دهیم. 


1. با رتینول‌های سبک‌تر و با غلظت کمتر شروع کنید 


استفاده از رتینول همیشه باید با احتیاط و دقت شروع شود. ضمن این‌که افراد دارای پوست حساس باید این اصل مهم را جدی‌تر بگیرند. پس اگر شما هم پوست حساسی دارید، محصولاتی را انتخاب کنید که از رتینول با غلظت کمتر ساخته شده‌اند و ضمنا به‌مرور زمان میزان استفاده از رتینول را افزایش دهید. 


شروع استفاده از رتینول با غلظت و دوز بالا می‌تواند به تحریکات پوستی مختلفی منتهی شود چون پوست فقط به‌مرور زمان می‌تواند به ترکیبات قدرتمندیمانند رتینول عادت کند. 


2. تحمل‌پذیری پوست را بالا ببرید 


همان‌طور که گفتیم، پوست فقط به‌مرور زمان به محصولات پوستی مختلف (خصوصا انواع قدرتمند) عادت می‌کند و این اصل مهم را در مورد ترکیب خاصی مانند رتینول نباید فراموش شود. بنابراین همین‌که پوست حساس شما پس از گذشت چند هفته به رتینول با غلظت و دوز پایین عادت کرد، به‌صورت تدریجی غلظت رتینول و دوز استفاده از آن را افزایش دهید. البته اگر از رتینول تجویزی و قوی استفاده می‌کنید، فقط باید مطابق با دستورالعمل پزشکان متخصص پوست‌ومو پیش بروید.


به یاد داشته باشید که مشاهده چند عارضه جانبی در یکی‌دو هفته ابتدایی استفاده از رتینول عجیب و غیرعادی نیست. شایع‌ترین این عارضه‌های مرتبط با استفاده از رتینول عبارتند از قرمزی مختصر و خشکی پوست. وقتی که تحمل‌پذیری پوست در مقابل رتینول افزایش یابد، شما می‌توانید از محصولات قوی‌تر و غلیظ‌تر کمک بگیرید. 


3. فقط شب‌ها از رتینول استفاده کنید 


یکی از عوارض جانبی استفاده از رتینول، حساسیت نسبت به نور خورشید است. به همین دلیل هم فقط و فقط باید از رتینول در ساعات شب استفاده کنید. ضمنا هر روز صبح از محصولات ضدآفتاب طیف وسیع و دارای حداقل SPF30 استفاده کنید و این کار را چندبار تا عصر تکرار کنید. استفاده از لباس‌های پوشیده و مناسب برای محافظت از پوست در برابر نور خورشید هم برای افراد دارای پوست حساس بسیار مهم است. 


4. از محصولات مراقبتی و بهداشتی ملایم استفاده کنید 


اگر قصد دارید به‌طور منظم و مستمر از رتینول استفاده کنید، حتما سرم‌های پوستی و مرطوب‌کننده‌‌های تغذیه‌کننده پوست را هم به رژیم مراقبت از پوست اضافه کنید. ضمنا محصولات مراقبتی و بهداشتی مورد استفاده شما همیشه باید حاوی ترکیبات ملایم باشند. استفاده از ترکیبات قوی و تحریک‌کننده همراه با رتینول، مانند آلفاهیدروکسی اسیدها، پوست را در معرض آسیب‌دیدگی قرار می‌دهد. 

 

ترجمه: یوسف صالحی

منبع:Skincare


برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو