نکاتی در مورد عفونت قارچی زیربغل که باید بدانید!
15 فروردین 1400 ساعت: 10:1قارچ‌ها این قابلیت را دارند که در تمام قسمت‌های بدن از جمله زیربغل رشد کنند و ناحیه درگیر را آلوده و عفونی سازند. 

بیماری‌های قارچی پوست، عفونت‌هایی بسیار رایجی هستند که توسط قارچ‌های میکروسکوپی تولید می‌شوند. آنها می‌توانند بر دهان، آلت تناسلی، ناخن‌ها، پوست سر یا زیربغل تاثیر بگذارند. اطلاعات مهم و مفید این مقاله به شما کمک خواهد کرد که در صورت ابتلا و مواجهه با این عفونت، بهترین عکس‌العمل را داشته باشید.

 

دو نوع قارچ درگیر این عفونت هستند

 

درصورت ابتلا به عفونت قارچی، این احتمال وجود دارد که پای دو نوع قارچ متفاوت درمیان باشد.

  • اولی، درماتوفیت‌ها که در اثر تماس فرد آلوده با فرد سالم یا وجود مقادیری از پوسته‌ها یا شوره‌ی پوست آلوده در مکان‌های خاص یا روی اشیاء منتقل می‌شوند. درماتوفیت‌ها مسوول شکل‌گیری کرم حلقوی هستند.
  • دیگری، کاندیدا آلبیکانس و مالاسزیا، که مخمرهای طبیعی بدن هستند و در جاهای خیس و مرطوب و حتی در اثر برخی درمان‌های خاص، منجر به بیماری می‌‌شوند.

 

اغلب اوقات، وقتی در تماس با شخصی که قبلاً آلوده شده است قرار می‌گیرید، اگر بدنتان را بخارانید، همین خارش جزئی کفایت می‌کند تا قارچ‌ها وارد بدن شما شوند و زمینه آلوده شدنتان را فراهم سازند.

 

علائم عفونت قارچی زیربغل

 

مانند اکثر تحریکات پوستی، علائم رایج مرتبط با قارچ زیربغل عبارتند از:

  • خارش
  • سوختگی ناشی از خراش و ساییدگی
  • آسیب بیش از حد پوست 
  • تراشه‌های پوستی روی لباس یا جاهای دیگر
  • تغییر رنگ و تیرگی چشمگیر پوست زیربغل 
  • بوی بد زیربغل


در صورت ایجاد بثورات توسط درماتوفیت، ممکن است بثورات به شکل حلقه‌ای با حاشیه‌های قرمز و متورم ایجاد شوند.

در مورد عفونت‌های مبتنی بر مخمر، ممکن است ترشح مایعی بدبو نیز همراه این بثورات دیده شود. 

 

نحوه پیشگیری و درمان عفونت‌ قارچی زیربغل

 

امروزه در داروخانه‌ها داروهای مناسبی برای درمان عفونت‌های قارچی عرضه می‌شود که معمولاً برای از بردن علائم کافی هستند.

رایج‌ترین راه برای درمان عفونت قارچی زیربغل استفاده از پودرهای ضدقارچ است که در تمام داروخانه‌ها عرضه می‌شود و به‌صورت آزاد در دسترس همگان قرار دارد.

 

اگر می‌‌خواهید مناسب‌ترین دارو را برای شرایط خود انتخاب کنید، حتماً از دکتر داروساز کمک و مشورت بگیرید. این درمان‌های موضعی باید چند بار در روز و به مدت چند هفته انجام شوند، اما اگر بعد از یک هفته بهبودی حاصل نشد، وقت آن است که حتماً با پزشک یا متخصص پوست مشورت کنید.

 

برای جلوگیری از بازگشت و ظهور دوباره عفونت قارچی زیربغل، از به اشتراک گذاشتن وسایل شخصی خود با دیگران خودداری کنید؛ وسایلی چون حوله، لباس یا محصولاتی مانند دئودورانت‌های رولی ضد تعریق. مناطقی از بدن که آلوده عفونت قارچی شده‌اند را تمیز نگه دارید و تا بهبودی کامل و پاک‌سازی قطعی عفونت، از اپیلاسیون خودداری نمایید.

 

ترجمه: عفت عباسیان

منبع: santemagazine.fr


دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو