چگونه می‌توان تخریب ماکولا را کنترل و نظارت کرد
14 فروردین 1400 ساعت: 18:1اگر به «دژنراسیون ماکولای وابسته به سن» (AMD) مبتلا هستید، تنها نیستید. حدود 50 میلیون آمریکایی این وضعیت چشمی را دارند. 

طبق گفته موسسه ملی چشم (NEI)، از این تعداد، حدود 2 میلیون شکلی به نام AMD مرطوب دارند که دلیل اصلی کاهش بینایی در ایالات متحده است.


مدیریت و نظارت بر AMD خشک


حتی اگر AMD خشک که معمولاً علائم بینایی ایجاد نمی‌کند، ولی باز هم باید مدیریت شود. اگر AMD شما خشک شده است، این مراحل به شما کمک می‌کند تا در وضعیت خود باشید.


• به طور منظم به چشم‌پزشک خود مراجعه کنید. به طور معمول هر شش ماه افراد مبتلا به AMD خشک باید ویزیت شوند. 


• بینایی خود را در خانه برای هرگونه تغییر کنترل کنید. چشم‌پزشک ممکن است پیشنهاد دهد که از یک شبکه Amsler استفاده کنید که شبیه یک تکه کاغذ گراف است. به شبکه خیره می‌شوید تا مطمئن شوید بینایی شما پایدار است. 


اگر خطوط ناگهان مخدوش یا تار شوند یا لکه‌ای در بینایی ایجاد شود، ممکن است به این معنی باشد که AMD شما تغییر می‌کند. توصیه می‌شود افراد مبتلا به AMD خشک هفته‌ای یک بار از شبکه Amsler استفاده کنند. هر چشم را (نوبتی) ببندید و خطوط را بررسی کنید. به این ترتیب، اگر چیزی تغییر کند، می‌توانید فوراً آن را تشخیص داده و به چشم‌پزشک مراجعه کنید. 


• سیگار نکشید. اگر سیگار می‌کشید، یکی از دلایل بسیاری برای ترک این است که می‌تواند AMD را بدتر کند. سیگار کشیدن می‌تواند خطر ابتلا به AMD را 4 برابر کرده و سرعت کاهش بینایی را تا 25 درصد افزایش دهد.


• ویتامین های چشم مصرف کنید. در مطالعه «بیماری‌های چشمی وابسته به سن» (AREDS) محققان دریافتند که برای افراد مبتلا به AMD خشک، یک فرمولاسیون خاص از آنتی‌اکسیدان‌ها ممکن است به کاهش 25 درصدی احتمال AMD مرطوب در طول پنج سال کمک کند. 


این آنتی اکسیدان‌ها که امروزه به عنوان مکمل‌های AREDS شناخته می‌شوند، حاوی مقادیر زیادی ویتامین A، C و E و همچنین روی و مس هستند. یک فرمول متفاوت، حاوی لوتئین است و AREDS2 نامیده می‌شود. با چشم‌پزشک خود صحبت کنید که آیا ویتامین‌های چشم می‌توانند به خشک شدن AMD کمک کنند یا خیر و در این صورت، کدام فرمولاسیون برای شما بهتر است.


درمان و مدیریت AMD مرطوب


اگر AMD خشک به AMD مرطوب تبدیل شود، هرچه AMD چشم مرطوب زودتر توسط چشم‌پزشک تشخیص داده شود، نتیجه بهتری برای حفظ بینایی حاصل می‌شود. با AMD مرطوب، تمرکز به سمت درمان فعال وضعیت، و نه فقط نظارت بر آن، می‌رود.


در اینجا گام‌های موثری بیان شده است وقتی که AMD مرطوب دارید.


• درمان منظم داشته باشید. اغلب تحت درمان با فاکتور رشد اندوتلیال ضد‌عروقی قرار می‌گیرد که توسط چشم‌پزشک یا متخصص شبکیه به چشم تزریق می‌شود. این روش درمانی باعث می‌شود که عروق خونی جدید در پشت شبکیه تشکیل نشوند و نشت را کاهش دهد. همچنین به جلوگیری از کاهش بینایی بیشتر کمک می‌کند. دفعات درمان متفاوت است، اما بسته به علائم ممکن است به دفعات تزریق ماهانه انجام شود. 


• اگر فقط یک چشم دارای AMD مرطوب است، به مصرف ویتامین‌های چشم ادامه دهید. معمولاً در یک چشم ایجاد می‌شود. اگر چشم دیگر شما هنوز AMD خشک دارد، مهم است که به مصرف ویتامین‌های چشم خود ادامه دهید تا احتمال ایجاد مرطوب AMD در آن چشم نیز کاهش یابد. هدف از ویتامین‌ها کمک به جلوگیری از ایجاد فرم مرطوب است. 


• از کمکی‌های کم‌بینایی نهایت استفاده را ببرید. اگر دید مرکزی تحت تاثیر AMD مرطوب قرار گرفته باشد، روش‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید خود را با آن تطبیق دهید.. ابزارهایی مانند ذره‌بین می‌تواند به شما در خواندن کمک کند، و تنظیمات مفیدی وجود دارد که می‌توانید برای سهولت دیدن در خانه انجام دهید.


به طور کلی، درمان AMD مرطوب نسبت به آنچه قبلاً در دسترس بود، بسیار بهبود یافته است. اگر AMD مرطوب دارید، فعال ماندن می‌تواند به شما در حفظ بینایی و کیفیت زندگی کمک کند.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: everydayhealth

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو