تغییر فصل‌ها و واکنش پوست نسبت به گرمی و سردی هوا
14 فروردین 1400 ساعت: 13:1محققان دانمارکی تغییرات سلولی پوست را در فصول سرد و گرم تجزیه و تحلیل کرده‌اند. آنها به‌طور خاص توضیح می‌دهند که مثلا چرا برخی از اختلالات پوستی مانند اگزما یا روزاسه در فصول سرد متداول‌ترند. 

روزاسه بیماری شایع پوستی است که سبب قرمزی و تورم صورت می‌شود. این بیماری که اغلب از آن با نام «آکنه بزرگسالان» نیز یاد می‌شود، به‌تدریج به سمت قرمزی پایدار در میانه چهره پیشرفت می‌کند و ممکن است رفته رفته گونه‌ها، پیشانی، چانه و بینی را هم مبتلا کند. 

 

روزاسه حتی ممکن است گوش‌ها، قفسه سینه و پشت را هم درگیر نماید. با پیشرفت بیماری، به‌تدریج عروق خونی کوچک و جوش‌های ظریفی در روی منطقه قرمز رنگ پوست ایجاد می‌شوند. ولی برخلاف آکنه، در این بیماری جوش‌های سرسیاه وجود ندارند.

 

استفاده از کرم ضدآفتاب در تابستان یا استفاده از روغن‌ها و کرم‌های مرطوب‌کننده در زمستان، قطعاً همت بلندی می‌طلبد چون در عمل، مراقبت از پوست می‌تواند طاقت‌فرسا باشد. بنابراین طبیعی است که این سوال را از خود بپرسید: تطبیق محصولات مراقبت پوستی با فصول مختلف سال چه اهمیتی دارد؟ 

 

محققان دانشگاه کپنهاگ دانمارک تحقیقی را برای تجزیه و تحلیل تغییرات سلولی احتمالی پوست انجام دادند. این تحقیق به آن‌ها کمک می‌کرد تا برخی مشکلات پوستی را بهتر درک کنند و روش‌های مراقبتی مناسب‌تری برای آن‌ها بیابند.

 

اخیراً محققان انگلیسی، پوست 80 داوطلب بزرگسال را در ماه‌های زمستان و تابستان بررسی کردند. این مشاهدات تخریب پروتئین در سطح سلول‌ها را نشان می‌داد که در پی آن، قابلیت محافظتی پوست به‌خصوص در ناحیه گونه‌ها و دست‌ها، حفظ می‌شود. 

 

اختلالات پوستی را مدیریت کنید

 

این نتایج کمک می‌کنند تا قرمز شدن گونه‌ها در هوای سرد و بدتر شدن علائم اگزما یا روزاسه در زمستان توضیح داده شود. دکتر ژاکوب تیسن، سرپرست نویسنده این تحقیق، می‌گوید: «این مطالعه به وضوح نشان می‌دهد که تحت تاثیر تغییرات آب و هوایی و فصلی، قابلیت محافظتی پوست نیز تغییر می‌کند به‌طوری‌ که در فصول مختلف، پوست که نقش سدی محافظ در برابر تغییرات محیطی را بازی می‌کند، خود نیز دستخوش تغییراتی می‌شود.» 

 

وی در ادامه توضیح می‌دهد: «با استفاده از یک بزرگنمایی بسیار قدرتمند، ما توانستیم ثابت کنیم که سلول‌های پوستی از انقباض رنج می‌برند و نسبت به هرگونه تغییری که در سطح پوست رخ می‌دهد، واکنش نشان می‌دهند. به همین دلیل در زمستان، محافظت از پوست با نرم‌کننده‌ها و نیز ضدآفتاب، در صورت قرار گرفتن در معرض اشعه UV، بسیار ضروری است.»

 

محققان یادآوری می‌کنند که این عادت خوب همچنین از ابتلا به سرطان پوست جلوگیری می‌کند چون سرطان پوست از آسیبی که به DNA سلول‌های پوستی وارد می‌شود، شکل می‌گیرد. لازم به توضیح است که این آسیب معمولاً به دلیل قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراءبنفش خورشید است. 

 

این مطالعه بسیار جالب توجه است چون کاملاً دلایل تغییرات فصلی پوست در سطح سلولی را آشکار می‌سازد. در پایان محققان انگلیسی خاطر نشان می‌کنند از آنجا که مشکلات پوستی یکی از شایع‌ترین دلایل مراجعات پزشکی محسوب می‌شوند، هر تحقیقی که درک پزشکان را از این اختلالات بهبود بخشد و چگونگی مدیریت این اختلالات را آسان سازد، قطعاً همیشه گامی مثبت به جلو به شمار می‌رود که باید از آن استقبال کرد.

 

ترجمه: عفت عباسیان

منبع: lexpress.fr


برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو