احتمال ابتلا به کرونا در افراد مبتلا به اگزما بیشتر است
17 فروردین 1399 ساعت: 00:1هنگامی‌که بحث کرونا و بیماری‌های پوستی به‌ویژه اگزما به میان می‌آید، ناخودآگاه سوالات بسیاری مطرح می‌شود. مثل این‌که آیا لازم است در این وضعیت، روند درمان را متوقف سازیم؟ اگر به اگزما دچار باشیم، بیشتر در معرض ابتلا به کرونا هستیم؟ برای محافظت از خویش، پوشیدن دستکش اجباری است؟
بدون شک تمام افرادی که گرفتار یک بیماری مزمن هستند، در بحران بزرگی همچون کرونا که مستقیم با سلامت افراد ارتباط دارد، آسیب‌پذیرتر هستند. هم‌اکنون در فرانسه ۲.۵ میلیون نفر به اگزما مبتلا هستند که از این میان، ۲۰ درصد را کودکان زیر ۷ سال تشکیل می‌دهند.

اگزما، بعد از آکنه، متداول‌ترین بیماری پوستی محسوب می‌شود. این بیماری ممکن است به اشکال گوناگون بروز کند: اگزمای آتوپیک، اگزمای تماسی و اگزمای مزمن دست‌ها.

اگزما و احتمال ابتلا به کرونا

پزشکان معتقدند که اگر فردی به اگزما مبتلا شود، تا حدودی احتمال ابتلا به کرونا در وی بالا خواهد بود. بیماران مبتلا به اگزمای شدید که از داروهای تضعیف‌کننده سیستم ایمنی بدن مثل سیکلوسپُرین، مِتوترکسات، آزاتیوپرین، کورتیکوئیدهای تزریقی یا بلعیدنی استفاده می‌کنند،‌ در برابر بیماری کرونا آسیب پذیرترند و باید توصیه‌های پزشکی و ماندن در قرنطینه را کاملاً رعایت نمایند. در عوض، بیمارانی که تحت درمان با دوپیلوماب یا رتینوئید هستند، خیلی در معرض خطر نیستند.

کرونا و متوقف‌سازی داروهای مربوط به اگزما

بحث بیماری اگزما با بیماری‌های دیگر تفاوتی ندارد. اگر به یک بیماری مزمن مثل اگزما مبتلا هستید، در این دوران تحت هیچ شرایطی روند درمانی خود را بدون مشورت با پزشک معالج‌تان متوقف نکنید.

توصیه‌های کمیته علمی تحقیقی اگزما به مبتلایان اگزما

- مصرف این داروها را بدون مشورت با پزشک متوقف نکنید: کورتیزون (بلعیدنی و تزریقی) و نیز داروهای تضعیف‌کننده سیستم ایمنی بدن (سیکلوسپُرین، مِتوترکسات، آزاتیوپرین)
- اگر به اگزمای شدید دست‌ها دچار هستید، تحت نظر پزشک، درمان با آلیترتینوئین را ادامه دهید و اگر از اگزمای آتوپیک شدید رنج می‌برید، تزریق دوپیلوماب گزینه مناسبی خواهد بود.
- برای جلوگیری از تشدید و وخامت بیماری، به مصرف کورتیکواستروئیدهای استنشاقی ادامه دهید.
-به همین ترتیب کرم‌ها، پمادها و نیز لوسیون‌هایی که حاوی کورتیکواستروئیدهای موضعی هستند را می‌توانید بدون مشورت با پزشک ادامه دهید چون این داروها کاملاً بی‌ضررند.

اگزما و شستشوی دست‌ها

همانطور که می‌دانید، شستشوی مکرر دست‌ها با صابون یا ژل‌های ضدعفونی (هیدروالکلیک) از راهکارهای اجتناب‌ناپذیر برای مقابله با ویروس کرونا محسوب می‌شوند. این حرکت اگرچه برای جلوگیری از سرایت ویروس ضروری است اما قطعاً پوست‌های خشکی که به دنبال ابتلا به اگزما به شدت صدمه دیده‌اند، متحمل آسیب‌های جبران‌ناپذیر بیشتری خواهند شد.

به این افراد توصیه می‌شود برای شستشوی دست‌ها از صابون‌‌های مخصوص اگزمای پوستی یا روغن‌های مخصوص شستشوی دست که معطر نیز نباشند، استفاده کنند. بعد از شستشو، لازم است که دست‌ها به آرامی و بدون ساییدن به‌هم، خشک شوند. اگر برای شستشو از ژل ضدعفونی کمک گرفتید، بلافاصله بعد از مصرف ژل، دست‌ها را با یک کرم ملایم و غیرآلرژی‌زا، مرطوب کنید.

ضرورت استفاده از دستکش و روسری

متخصصان کمیته اگزما معتقدند که استفاده از دستکش ضرورتی ندارد چون پوشیدن دستکش‌های لاتکس و نایلونی فقط منجر به تعریق و خیس شدن پوست دست می‌شوند که قطعاً برای اگزمای پوستی مفید نخواهدبود.

عده‌ای از بیماران به علت کمبود ماسک، برای محافظت از صورت از روسری استفاده می‌کنند. متخصصان پوست این گزینه را نیز به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌کنند چون روسری نیز با پوست کاملاً در تماس است و منجر به ساییدگی بیشتر پوستِ خشکِ ناشی از اگزما می‌شود. درحقیقت استفاده از روسری علاوه بر این‌که کاملاً بی‌فایده است، ممکن است به شکل‌گیری پلاک‌های جدیدی در ناحیه صورت و گردن منجر شود، در ادامه، خارش پوست، شما را وادار خواهد کرد که مدام دست‌ها را به سمت صورت بیاورید و درنتیجه احتمال ابتلا به ویروس را در خود چند برابر کنید.


[left]ترجمه: عفت عباسیان
منبع: santemagazine.fr
[/left]
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو