گزینه‌های درمان سرطان گوش خارجی
8 فروردین 1400 ساعت: 19:1سرطان گوش به عنوان توسعه و رشد کنترل‌نشده سلول‌های سرطانی در گوش تعریف می‌شود. نسبتاً شیوع کمتری در انواع سرطان‌ها دارد.به عنوان یک سرطان پوست در قسمت خارجی گوش یا اطراف آن ایجاد می‌شود. سلولهای سرطانی ممکن است در هر یک از سه قسمت گوش خارجی که استخوان گوشتی قابل مشاهده (دهانه گوش)، مجرای گوش و لایه خارجی پرده گوش(غشای تمپان) را تشکیل می‌دهد، رشد کنند.


گزینه‌های اقدامات درمانی شامل عمل جراحی یا پرتودرمانی یا هر دو است. این اقدامات درمانی تقریباً سرطان‌های قسمت خارجی گوش را درمان می‌کند. دسته و میزان جراحی که باید انجام شود براساس مرحله سرطان است. رایج ترین انواع جراحی در زیر ذکر شده است:


• جراحی میکروگرافی Mohs


• برداشت محلی گسترده


• بیوپسی خارج از بدن


• تشریح گره لنفاوی


• جراحی زیبایی گوش


جراحی میکروگرافی Mohs


روشی است که در آن لایه‌های نازک پوست حاوی سرطان به همراه لایه نازک اطراف آن از بافت‌های سالم به تدریج برداشته می‌شود. لایه نازک پوست حاوی سرطان، که با جراحی Mohs برداشته شده است، به طور جزئی مورد برش، یخ‌زدگی، لکه‌گیری و نقشه‌برداری قرار می‌گیرد و سپس در زیر میکروسکوپ به طور کامل بررسی می‌شود.


اگر هنوز سرطان در لایه داخلی یا بیرونی این لایه نازک بافت برداشته شده اطراف پیدا شود، جراح با روش Mohs بافت سرطانی نشان داده شده را از بیمار خارج می‌کند. این روش در هر مکانی که هنوز حاوی سلول‌های سرطانی است تکرار می‌شود تا اینکه سلول دیگری از سرطان در زیر میکروسکوپ پیدا نشود.


برداشت محلی گسترده


علاوه بر نمونه‌برداری اولیه، از برداشتن موضعی گسترده در ملانوماها (تومورهای بدخیم در سرطان پوست) که تمایل به عود دارند، استفاده می‌شود.


این روش به طور کلی 1 تا 2 سانتی‌تر از لایه پوست سالم را در اطراف محل ملانوم خارج می‌کند. با این وجود، تغییر در این حاشیه به عواملی مانند تاثیر عمق تومور و میزان گسترش آن به لایه‌های درم و هایپودرم پوست بستگی دارد. بستن محل برش موضعی گسترده با بخیه‌ها اغلب در ضایعات کوچکتر انجام می‌شود، اما ممکن است در ضایعات بزرگتر از پیوند پوست یا فلپ‌های پوستی استفاده شود.


بیوپسی برش


در یک روش، جراح با استفاده از لانست کل ناحیه مبتلا به تومور و حاشیه برداشتن پوست سالم اطراف آن را جدا می‌کند. زخم جراحی در اطراف محل تومور ممکن است بخیه زده شود.


نمونه بافت برداشته شده در زیر میکروسکوپ مشاهده می‌شود تا اطمینان حاصل شود که تمام سلولهای تومور بریده شده‌اند. این روش ممکن است بعداً تکرار شود تا زمانیکه دیگر سلول سرطانی بر روی نمونه پوست زیر میکروسکوپ دیده نشود. بالاترین میزان بهبودی کلی سرطان‌های اولیه با این روش حدود 92٪ است.


جراحی غدد لنفاوی


بافت غدد لنفاوی برداشته شده و زیر میکروسکوپ بررسی می‌شود تا علائم تومور یا عفونت دیگر مشخص شود. گره‌های لنفاوی در سیستم ایمنی بدن انسان ذکر شده است. غدد لنفاوی در همه جای بدن وجود دارد، اما غدد لنفاوی متورم در گردن، زیر بغل و ناحیه کشاله ران را می‌توان به راحتی تشخیص داد.


بزرگ شدن غدد لنفاوی معمولاً علائم سرطان یا سایر عفونت‌ها را نشان می‌دهد. در بیشتر گره‌های لنفاوی در مواردی که به دلیل عفونت موضعی یا ضربه بزرگ می‌شوند، مراقبت خاصی لازم نیست.


اتوپلاستی یا جراحی بازسازی گوش


یکی از سخت‌ترین زمینه‌های جراحی پلاستیک است. اولین قدم در جراحی ترمیمی ایجاد جیب پوست در محل گوش با جهت‌گیری مجدد بافت موجود و نازک شدن پوست برای مطابقت با مواد آرایشی پوست گوش مجاور است.


سه قطعه کوچک از غضروف دنده برداشت می‌شود. غضروف دنده با سیم ظریف ساخته شده از فولاد ضد‌زنگ مجسمه‌سازی و کابل می‌شود تا یک چارچوب دقیق شبیه گوش باشد. سپس کل چارچوب در داخل جیب معرفی می‌شود. مکش آرام ممکن است در ترکیب شدن پوست و ساختار گوش با هم امکان‌پذیر باشد.


مرحله دوم شامل قرارگیری گوش جدید به گونه‌ای است که به طور معمول مانند گوش طبیعی از سر خارج می‌شود. گوش از جای خود برداشته شده و موقعیت توسط یک غضروف دیگر که در پشت گوش ثابت شده است، حفظ می‌شود. برای پایان دادن به این فرآیند، لایه‌ای از بافت و پیوند پوست گرفته شده و روی غضروف‌های پوشیده نشده قرار می‌گیرد.


پرتودرمانی


از اشعه‌های بسیار فشرده انرژی (اشعه) برای درمان سرطان استفاده می‌شود. برای شروع با پرتودرمانی، بیمار باید با رادیولوژیست که برنامه درمان را تنظیم می‌کند و ممکن است بین 4 تا 6 هفته طول بکشد، مشورت کند.


اگر سرطان در قسمت خارجی گوش یا پشت آن کوچک باشد، پرتودرمانی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی کافی است. در شرایطی که پزشک قادر به تشریح حاشیه مشخص اطراف سرطان نیست،امکان پرتودرمانی هست. این امر خطر عود سرطان را پس از برداشتن تومور از طریق جراحی کاهش می‌دهد.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: news-medical.net

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو