5 راه برای جلوگیری از پوسته‌ریزی کوتیکول ناخن‌ها
8 فروردین 1400 ساعت: 13:1کسانی که مشکل پوسته‌پوسته شدن کوتیکول ناخن‌ها را تجربه می‌کنند، عمدتا نمی‌توانند از دستکاری این پوسته‌های برآمده دست بردارند، درحالی که چنین کاری نه‌تنها فایده‌ای ندارد بلکه می‌تواند مشکلات مختلفی را برای کوتیکول‌ ناخن‌ها به‌وجود بیاورد. 

همیشه راه‌حل‌های ساده‌ای برای پیشگیری از پوسته‌پوسته شدن کوتیکول ناخن‌ها وجود داشته است. اگر می‌خواهید راه‌های مراقبت از کوتیکول ناخن‌ها را یاد بگیرید و مانع از مشکل پوسته‌پوسته شدن آنها شوید، ادامه این مطلب را از دست ندهید. 


1. مرطوب‌سازی دست‌ها و ناخن‌ها را به‌درستی انجام دهید 


اول از همه باید بدانید که پوسته‌پوسته شدن پوست (در هر قسمت از بدن) نشانه خشکی پوست است. برای جلوگیری از خشکی پوست هم باید همیشه رطوبت پوست را در سطح مطلوب حفظ کنید. مرطوب‌سازی پوست دست‌ها و خود ناخن‌ها زمانی با کیفیت مطلوب به انجام می‌رسد که این کار را به‌طور منظم و طبق برنامه انجام دهید. امروزه کرم‌های مرطوب‌کننده دست می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند. پیشنهاد ما این است که از محصولات حاوی کره شی، نیاسینامید و گلیسیرین استفاده کنید. 


2. لاک روی ناخن‌ها را دستکاری نکنید 


بعضی افراد در مواقعی که لاک روی ناخن‌ها به‌صورت تکه‌تکه جدا می‌شود، این برآمدگی‌ها را شدیدا دستکاری می‌کنند، درحالی که نمی‌دانند چنین کاری به شکل‌گیری یک چرخه معیوب و مخرب منتهی خواهد شد. واقعیت این است که تلاش برای کندن لاک روی ناخن‌ها همیشه با کندن قسمت‌هایی از ناخن همراه می‌شود. 


ضمن این‌که چنین کاری می‌تواند باعث ضعیف شدن و شکنندگی بیشتر ناخن‌ها گردد. پس بهتر است هیچ وقت اجازه ندهید که لاک‌ها بیش از حد روی ناخن‌ها باقی بمانند. به‌محض این‌که تکه‌تکه شدن لاک روی ناخن‌ها را مشاهده کردید هم سریعا از روش‌های صحیح برای پاکسازی لاک کمک بگیرید. 


3. کوتیکول‌ها را جدا نکنید 


کوتیکول ناخن‌ها درواقع برای محافظت از ناخن‌ها در برابر عوامل آسیب‌زای بیرونی شکل گرفته‌اند. اگر کوتیکول‌ها را بیش از حد جداسازی کنید، طبیعتا پوست این ناحیه از ناخن‌ها دائما دچار پوسته‌ریزی خواهد شد. به‌علاوه، احتمال ابتلا به عفونت‌ها یا التهابات مختلف را هم نباید نایده گرفت. 


4. دست‌ها را بیش از حد نشویید 


شست بیش از حد دست‌ها نه‌تنها مقاومت پوست دست و ناخن‌ها را در مقابل باکتری‌ها ضعیف می‌کند، بلکه می‌تواند باعث خشکی پوست دست‌ها و ناخن‌ها شود و درنتیجه احتمال پوسته‌پوسته شدن کوتیکول ناخن‌ها را افزایش دهد. اگر به‌دلیل شرایط نامناسب امروزی مجبور به شستن مکرر دست‌ها هستید، پس از شستن دست‌ها حتما از کرم‌های مرطوب‌کننده دست استفاده کنید. 


5. از روغن کوتیکول استفاده کنید 


تا اینجا باید برایتان روشن شده باشد که عامل اصلی پوسته‌پوسته کوتیکول ناخن‌ها، کمبود رطوبت پوست و خشکی آن است. اما خوش‌بختانه امروزه محصولات مراقبتی پوست آن‌قدر متنوع و کاربردی شده‌اند که همیشه می‌توان از آنها برای مقابله با مشکلات مختلف کمک گرفت. برای حل این مشکل هم می‌توانید از روغن کوتیکول استفاده کنید که ناخن‌ها را تغذیه می‌کند و سریع هم جذب می‌شود. 

 

ترجمه: یوسف صالحی 

منبع:Skincare


برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو