علائم و درمان قوز قرنیه
4 فروردین 1400 ساعت: 12:1با دید دوتایی و حساسیت ناگهانی به نورهای روشن مبارزه می‌کنید؟ اگرچه هر از چند گاهی احساس تاری دید طبیعی است، اما اگر علائم شما همچنان ادامه داشته باشد ممکن است دچار بیماری چشم شوید. 

قوز قرنیه نوعی اختلال چشمی است که در آن قرنیه به تدریج نازک می‌شود و باعث ایجاد برآمدگی مخروطی می‌شود و مشکلات بینایی اغلب به آرامی رخ می‌دهد.


قوز قرنیه چیست؟


کراتوکونوس نوعی بیماری است که روی پنجره شفاف جلوی چشم تاثیر می‌گذارد و به قرنیه معروف است. این حالت معمولاً باید یک شکل صاف، گرد و یکنواخت باشد اما در قوز قرنیه نازک‌تر شده و به شکل مخروط به بیرون برآمده است.


قوز قرنیه به تدریج با گذشت زمان بدتر می‌شود اما سرعت رخ دادن و شدت آن از فردی به فرد دیگر متفاوت است. این وضعیت باعث تاری و تغییر دید می‌شود و ممکن است یک یا هر دو چشم تحت تاثیر قرار بگیرند. به طور کلی، هرچه دیرتر در زندگی شروع شود، آهسته‌تر پیشرفت می‌کند.


چه عواملی باعث ایجاد قوز قرنیه می‌شوند؟


علت دقیق کراتوکونوس مشخص نیست، اما حدود 10 درصد از افراد مبتلا به این بیماری والدینی دارند که به این بیماری مبتلا هستند. این بیماری در افرادی که آسم یا اگزما دارند بیشتر دیده می‌شود و همچنین ممکن است در افرادی که چشم‌هایشان را خیلی مکرر و با قدرت می‌مالند بیشتر باشد.


این بیماری از هر 450 نفر 1 نفر را درگیر می‌کند و بیشتر در غیر قفقازی دیده می‌شود و به طور معمول در سنین 12 تا 25 سالگی تشخیص داده می‌شود.


علائم قوز قرنیه


قوز قرنیه به طرق مختلف می‌تواند بینایی شما را تحت تاثیر قرار دهد:


• نزدیک بینی


از آنجا که جلوی چشم به جای صاف و گرد شدن به شکل مخروط در می‌آید، تمرکز چشم تحت تاثیر قرار می‌گیرد. بینایی تار می‌شود و کوته‌بینی و آستیگماتیسم وجود دارد، جایی که نور عبور از چشم یک تصویر تحریف شده در پشت چشم ایجاد می‌کند.


• حساسیت به نورهای روشن


ممکن است حساسیت به تابش خیره‌کننده و نور شدید افزایش یابد، که می‌تواند هنگام رانندگی در شب مشکل ایجاد کند.


• دید ابری


بینایی ممکن است ناگهان بدتر شده یا مبهم یا کدر شود و شما ممکن است نیاز به تغییر مکرر در نسخه‌های عینک را مشاهده کنید.


• تاری دید شدید


برخی از افراد مبتلا به قوز قرنیه شدید می‌توانند جای زخم جلوی چشم را تجربه کنند که باعث تاری دید شدید آنها می شود.


• هیدروپس قرنیه


تعداد کمی از افراد مبتلا به آن ناگهان بینایی را در چشم تحت تاثیر قرار می‌دهند که دردناک و ترسناک است و به دلیل مایع در چشم وارد قرنیه بسیار نازک است. به این هیدروپس گفته می‌شود و خوشبختانه برای اکثر افراد مبتلا به آن، با گذشت زمان به تدریج برطرف می‌شود اگرچه ممکن است برخی از زخم‌های باقی مانده نیز باقی مانده باشد.


درمان قوز قرنیه


در حال حاضر هیچ درمانی برای قوز قرنیه وجود ندارد و با قرص یا قطره چشم قابل درمان نیست. با این حال موارد زیر می‌تواند کمک کند:


لنزهای تماسی


در مراحل اولیه این بیماری، ممکن است عینک مطالعه تمام مواردی باشد که برای مقابله با هر گونه مشکل بینایی لازم است، اما پس از مدتی ممکن است به لنزهای تماسی نیاز شود تا به بهبود بینایی کمک کند. این نوع لنزها معمولاً از نوع لنزهای سخت هستند اما برخی از افراد به دلیل راحتی بیشتر لنزها نیاز به استفاده از آنها دارند. همچنین می‌توان لنزهای تماسی مخصوص چشم‌های قوز قرنیه را ایجاد کرد.


اتصال متقابل کلاژن قرنیه


به ویژه در بیماران جوان، اکنون یک درمان جدید به نام اتصال متقاطع کلاژن قرنیه (CXL) می‌تواند به جلوگیری از وخیم شدن قوز قرنیه کمک کند اما فقط برای برخی از افراد مبتلا به قوز قرنیه پیشرونده مناسب است. این روش درمانی از ترکیب نور ماورا بنفش و قطره‌های ویتامین B2 برای تقویت و سفت شدن قرنیه استفاده می‌کند و در بیش از 90 درصد بیماران موثر است.


 این روش به عنوان یک درمان 30 دقیقه‌ای بصورت سرپایی انجام می‌شود، گاهی اوقات به عنوان یک روش C3R نیز شناخته می‌شود و به نظر می‌رسد بسیار خوب تحمل می‌شود، اگرچه در تعداد کمی از افراد این احتمال وجود دارد که بینایی آنها بدتر شود تا بهبود یابد.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: everydayhealth

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو