آلرژی است یا چیز دیگری؟
2 فروردین 1400 ساعت: 13:1آیا عطسه می‌کنید و خرخر می‌کنید و یا حساسیت پوستی دارید؟ آلرژی ممکن است اولین چیزی باشد که به فکرتان برسد، خصوصاً اگر سابقه این بیماری را داشته باشید. 
1. چه چیزی باعث خرخر و عطسه می‌شود؟   

آیا عطسه می‌کنید و خرخر می‌کنید و یا حساسیت پوستی دارید؟ آلرژی ممکن است اولین چیزی باشد که به فکرتان برسد، خصوصاً اگر سابقه این بیماری را داشته باشید. آلرژی زمانی رخ می‌دهد که سیستم ایمنی بدن به چیزی بی‌ضرر مانند گرده گل و یا موی حیوان خانگی واکنش نشان دهد و مانند یک عامل خطرناک رفتار می کند. بدن ما مواد شیمیایی به نام هیستامین را آزاد می‌کند که باعث ایجاد مواردی مانند عطسه، آبریزش بینی و چشم می‌شود اما آلرژی تنها موردی نیست که این علائم را ایجاد می‌کند.

2. سرماخوردگی

حساسیت تنفسی و سرماخوردگی بسیار شبیه هم هستند. هر دو باعث عطسه، آبریزش بینی یا گرفتگی بینی و خستگی می‌شوند اما برخلاف آلرژی، سرماخوردگی ناشی از ویروس است، بنابراین می‌تواند به افراد دیگر انتقال پیدا کند. سرماخوردگی موجب خارش چشم نمی‌شود اما ممکن است ایجاد درد یا تب کند که در مورد آلرژی اینگونه نیست. سرماخوردگی 3-10 روز طول می‌کشد. اگرچه آلرژی می‌تواند تا یک فصل یا بیشتر از آن به طول بیانجامد.

3. آنفلوانزا 

 در آنفلوانزا هم مانند سرماخوردگی، ویروس عامل آن است. علائم آنها نیز مشابه هم هستند؛ آبریزش بینی یا گرفتگی بینی، گلودرد و سرفه. اما به طور کلی، در آنفلوانزا فرد احساس بدتری نسبت به سرماخوردگی دارد. آنفلوانزا به سرعت با لرز، دردهای عضلانی و خستگی ایجاد می‌شود. همچنین می‌تواند موجب تب شدید شود که تا چند روز یا بیشتر به طول می‌انجامد. به ندرت این علائم جدی را در سرماخوردگی خواهید داشت اما در آلرژی هرگز.

4. کووید-19

در آلرژی و کووید-19حس بویایی از بین رفته و آبریزش بینی ایجاد می‌شود اما در هر صورت، تشابه زیادی بین این دو وجود ندارد. ویروس موجب کووید-19 می‌شود و احتمالاً مانند آنفلوانزا یا سرماخوردگی همراه با تب و سرفه خواهد بود. در صورت ابتلا به کرونا ممکن است احساس تنگی نفس کنید که معمولاً همراه با آلرژی، سرماخوردگی یا آنفلوانزا نخواهد بود. برخی از افراد مبتلا به کرونا هیچ نوع علائمی ندارند.

5. عفونت سینوس‌ها

شما نمی‌توانید تشخیص دهید که آیا به آلرژی مبتلا هستید یا به عفونت سینوسی؟ یکی از علائم اولیه آن خارش چشم است. عفونت سینوسی به ندرت موجب تحریک و آبریزش چشم می‌شود. علامت دیگری که باید مراقب آن بود، خلط غلیظی است که زرد یا سبز رنگ است و به احتمال زیاد نشانه عفونت سینوسی است تا آلرژی. تب، درد دندان و بوی بد دهان نیز از علائم عفونت سینوسی است. در ابتلا به آلرژی این علائم را نخواهید داشت.

6. برونشیت

سرفه، مهم‌ترین علامت مشترک آلرژی و برونشیت است. در صورت ابتلا به برونشیت، ممکن است زیاد سرفه کنید و مخاط شفاف، سفید، زرد یا سبز رنگ داشته باشید. همچنین ممکن است احساس خستگی و تنگی نفس، تب و لرز یا درد در قفسه سینه کنید. برونشیت زمانی اتفاق می‌افتد که مجاری تنفسی به نام لوله‌های برونش در ریه‌ها ملتهب می‌شوند. می‌تواند به  شکل سرماخوردگی یا آنفلوانزا ظاهر شود. همچنین برونشیت ممکن است از راه سیگار کشیدن ایجاد شود.

7. گلودرد میکروبی

بیشتر علائم میکروبی را در دهان و گلو احساس خواهید کرد. این علائم عبارتند از: گلو درد، درد به هنگام بلعیدن، برخی اوقات لوزه‌های قرمز و متورم، تب، بثورات جلدی یا بدن درد را به وجود می‌آورد، در صورتی که موجب سرفه یا عطسه نمی‌شود. گاهی اوقات استرپتوکوک گلو و آلرژی موجب سردرد می‌شود اما در بیشتر موارد، این دو بیماری شبیه به هم نیستند. استرپتوکوک گلو ناشی از باکتری است، نه از واکنش سیستم ایمنی بدن.

8. انحراف بینی

احتقان و مشکل تنفس از راه بینی، از نشانه‌های آلرژی است اما همچنین می‌تواند به دلیل انحراف تیغه بینی هم باشد و  زمانی اتفاق می‌افتد که غضروف بین سوراخ‌های بینی در وسط قرار نگرفته نباشد. این بیماری علائم دیگری مانند خونریزی بینی و درد صورت را دارد که با آلرژی تنفسی اتفاق نمی‌افتد. پزشک می‌تواند فرد را معاینه کند تا تشخیص دهد آیا فرد دچار انحراف تیغه بینی شده است؟ برای رفع آن ممکن است نیاز به جراحی باشد.

9. آسم

آلرژی و آسم اغلب با هم همراه هستند. همان مواردی که باعث ایجاد حساسیت‌های تنفسی می‌شوند، مانند گرده گل و گرد و غبار، می‌توانند آسم را شدیدتر کند و پزشکان برای درمان هر دو بیماری از برخی روش‌های مشابه مانند درمان با تزریق استفاده می‌کنند. آسم و آلرژی هر دو موجب سرفه می‌شوند اما در آسم ممکن است به این موارد نیز مبتلا شوید:
 
* مشکل تنفسی 
* خشکی سینه
* خس خس سینه

10. التهاب مخاط بینی غیر آلرژیک

این شرایط موجب عطسه زیاد، گرفتگی یا آبریزش بینی می‌شود. بسیار شبیه آلرژی تنفسی است اما به علت واکنش سیستم ایمنی بدن ایجاد نمی‌شود. می‌تواند توسط این عوامل ایجاد شود:

* آلودگی هوا یا بوی شدید
* بعضی از غذاها (به خصوص غذاهای پرادویه) یا نوشیدنی‌ها
* داروهای خاص
* تغییرات آب و هوایی
* سایر مشکلات سلامتی مداوم

احتمالاً احساس خارش چشم و گلودردی که در ابتلا به آلرژی تجربه می‌کنید را نخواهید داشت.

مترجم: مهتا زمانی‌نیک 
منبع: WebMD
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو