درمان‌های هورمونی در زنان باعث کاهش ادرار در شب می‌شود
1 فروردین 1400 ساعت: 07:1در طول شب چند بار برای ادرار بلند می‌شوید؟ هرگز یا شاید یک بار؟ اگر به یائسگی رسیده‌اید، به دلیل شب ادراری، وضعیتی که باعث می‌شود مرتباً از خواب بیدار شوید و مثانه خود را خالی کنید، می‌تواند بسیار بیشتر باشد. یک مطالعه جدید در بلژیک که در مارس 2021 در مجله Menopause منتشر شد، کشف کرده است که دو روش هورمونی درمانی در کاهش تعداد شب ادراری موثر است.

شب ادراری بدلیل از دست دادن استروژن است که باعث اختلال در عملکرد مثانه، تعریق شبانه، اختلالات خواب و تغییر عملکرد کلیه می‌شود. اثر هورمون درمانی (HT یا HRT) در شب ادراری مربوط به یائسگی بسیار مورد مطالعه قرار نگرفته است. 


در حالی که در مطالعات گذشته نشان داده شده استروژن موضعی برای کاهش علائم مرتبط با سندرم دستگاه ادراری تناسلی یائسگی (GSM) است، نویسندگان مطالعه جدید می‌خواستند اثر استروژن سیستمیک را نیز بررسی کنند، از جمله اثرات ترکیبات هورمونی دیگر و روش درمانی جدیدی تحت عنوان کمپلکس استروژن انتخابی بافتی (TSEC) در مورد شب ادراری است.


در این مطالعه کوچک، تقریباً 250 زن به چهار گروه درمانی تقسیم شدند: استروژن و پروژسترون (E+P)


 فقط استروژن، در زنانی که هیسترکتومی قبلی دارند


 مجموعه استروژن انتخابی بافت (TSEC)


 بدون درمان


دو روش درمانی هورمونی برای کاهش شب ادراری و اختلال در شب ناشی از آن بکار بردند


نتایج؟ گروههایی که E+P یا TSEC دریافت کردند، کاهش قابل توجهی در شب ادراری و بهبود نمره خواب داشتند. فقط گروه استروژن شب ادراری را کاهش داده اما خواب بهتری ندارند.


خواب عمیق از بیداری شبانه جلوگیری می‌کند


می‌توانیم بگوییم که درمان هورمونی سیستمیک منجر به کاهش قابل توجه شیوع (شب ادراری) و آزار‌دهنده آن می‌شود. این تاثیرات عمدتاً می‌تواند با تاثیر بر اختلالات خواب و کیفیت خواب توضیح داده شود، زیرا مقادیر بیمارانی که به بی‌خوابی اولیه و ثانویه مبتلا شده‌اند با دو بار درمان بسیار کمتر بوده است. 


سایر دلایل شب ادراری یا بیدار شدن از خواب


علاوه بر یائسگی، بنیاد مراقبت از ارولوژی آمریکا، سایر دلایل شب ادراری را شناسایی می‌کند:


 ادرار زیاد، که در آن بدن شما بیش از حد ادرار تولید می‌کند


 ادرار زیاد شبانه، که در آن بدن شما شبانه بیش از حد ادرار تولید می‌کند


 مشکلات ذخیره‌سازی مثانه، که در آن مثانه شما در ذخیره یا ترشح ادرار مشکل دارد


 شب ادراری مخلوط، هنگامی که بیش از یکی از این مشکلات رخ دهد


بهتر بخوابید و بعید است برای ادرار کردن بیدار شوید 


کاهش دفعات ادرار شبانه به احتمال زیاد به دلیل هورمون درمانی است که باعث کاهش حجم ادرار نمی‌شود (اگرچه در مطالعه فعلی اندازه‌گیری نشده است)، اما به احتمال زیاد نتیجه کاهش اختلالات خواب مانند تعریق شبانه است.


خواب عمیق باعث می‌شود زنان نتوانند ادرار را متوجه شوند


دکتر فائبیون، می‌گوید: اختلال خواب همراه با یائسگی می‌تواند با علائم ادراری آشکار شود. اگرچه مطالعه اضافی مورد نیاز است، اما به نظر می‌رسد این یافته در درجه اول مربوط به بهبود کیفیت خواب باشد. نه اینکه محققان در این مطالعه تاثیر مستقیمی بر دستگاه ادراری دارند، بلکه خواب بهبود یافته و باعث می‌شود دفعاتی که شرکت‌کنندگان برای رفتن به دستشویی از خواب بیدار می‌شوند کمتر شود.


اگر در خواب عمیق‌تر باشید، بیدار نخواهید شد و متوجه نخواهید شد که باید دستشویی بروید. اگر در خواب سبک باشید، برای هر کاری بلند می‌شوید. درمان‌های هورمونی خواب بهتر را تسهیل می‌کنند، بنابراین فوریت ادرار شما را از خواب بیدار نمی‌کند. شما متوجه نمی‌شوید که باید دستشویی بروید.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: everydayhealth

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو