6 اشتباه در خوددرمانی عفونت سینوس که باید از آن پرهیز کرد
28 اسفند 1399 ساعت: 12:12چند بار با کاهش دما با گرفتگی بینی بیدار می‌شوید یا با قطره بینی دست و پنجه نرم می‌کنید؟ وقتی فصل سرماخوردگی و آنفلوانزا فرا می‌رسد، برای بزرگسالان و کودکان ایجاد التهاب در سینوس‌هایشان معمول است، بیماری معروف به سینوزیت.

1. جوشاندن آب گرم در چادر بخار: از بخار زیاد گرم خودداری کنید


غبار گرم یک درمان خانگی بسیار موثر برای تسکین و مرطوب‌سازی مجاری سینوس است و به شما کمک می‌کند احساس بهتری داشته باشید. یکی از روش‌های خوددرمانی با بخار این است که یک ظرف آب بجوشانید و سپس حوله را روی سر خود بیندازید در حالی که به خم شده‌اید.


اگر از این روش استفاده می‌کنید، بسیار مهم است که بگذارید آب کمی خنک شود، و صورت خود را خیلی نزدیک به آب قرار ندهید، در غیر این صورت ممکن است صورت خود را بسوزانید.این مسئله خصوصاً در مورد کودکان وجود دارد. 


2. روغنهای مفید را در بینی خود مصرف نکنید و قرار ندهید


روغنهای مفید، به ویژه روغن اوکالیپتوس، در صورت ابتلا به سینوزیت می‌توانند به تنفس شما کمک کنند، بعضی افراد دوست دارند هنگام احساس بیماری رایحه‌های آرامش بخشی مانند یاسمن یا اسطوخودوس را استشمام کنند.


این روغن‌ها هرگز نباید در سوراخهای بینی قرار گیرند. اکثر آنها آنقدر قوی هستند که نمی‌توانند مستقیماً روی پوست قرار بگیرند، چه رسد به اینکه در بافت حساس بینی قرار بگیرند.


چند قطره را در وان خود یا ظرف آبی که برای بخار استفاده می‌کنید بریزید. می‌توانید یک قطره یا دو قطره را روی پنبه قرار داده و بو کنید یا از دستگاه مخصوص طراحی شده برای پخش آن در هوا استفاده کنید.


3. از داروهای غیرضروری برای عفونت‌های سینوسی اجتناب کنید


افراد اغلب در هنگام ابتلا به سینوزیت برای آنتی‌بیوتیک‌ها به پزشک مراجعه می‌کنند. اگر علائم کمتر از یک هفته رخ داده باشد و علائم جدی یا بیماری دیگری نداشته باشید، نیازی به نسخه دارویی ندارید.


 آنتی‌بیوتیک‌ها در برابر ویروس‌هایی که به طور معمول باعث سینوزیت می‌شوند موثر نیستند. علاوه بر این، حتی کسانی که با باکتری بیمار شده‌اند معمولاً با درمان آنتی‌بیوتیکی سریعتر خوب نمی‌شوند.


استفاده بیش از حد از آنتی‌بیوتیک‌ها منجر به افزایش میکروب‌های مقاوم در برابر این داروهای مهم شده است. و نیز می‌توانند عوارض جانبی داشته باشند، از جمله مشکلات معده و روده و عفونت‌های قارچی.به کودکان نباید داروهای ضد‌احتقان داده شود. زیرا احتمال دارد اثرات جانبی مانند ناراحتی معده یا خواب‌آلودگی بیش از حد داشته باشد.


4. از آب شیر برای شستن بینی استفاده نکنید: به جای آن از محلول نمکی استفاده کنید


شستن بینی، یا جاری شدن محلول آب نمک به مجاری سینوس، یک روش موثر برای درمان سینوزیت است. اما بسیار مهم است که از آب استریل شده استفاده کنید. در بعضی موارد افرادی که از آب شیر استفاده می‌کنند انگل خطرناکی را در سینوس‌های خود وارد کرده‌اند.


5. هرگز به دلیل احتقان سینوس یا علائم دیگر به نوزادان عسل ندهید


برای کودکان بالای 1 سال و برای بزرگسالان، مخلوط عسل با آب گرم برای تسکین گلو درد که اغلب با قطره سینوس همراه است موثر است.مطالعات همچنین نشان داده‌اند که عسل به نبرد با میکروب‌های بدن کمک می‌کند. مواد تشکیل دهنده آن دارای اثرات آنتی‌اکسیدانی، ضد میکروبی، ضد التهابی و سایر اثرات هستند.


اما هرگز نباید به نوزادان کمتر از یک سال عسل داد. عسل می‌تواند منبع اسپورهای نادر اما خطرناکی باشد که می‌تواند منجر به بوتولیسم نوزادان در این سن شود.

6. با علائم عفونت سینوس زندگی نکنید: در صورت عدم کمک درمان‌های خانگی با پزشک مشورت کنید


اگر علائم سینوزیت در شما یا فرزند شما بیش از یک هفته ادامه داشت، با پزشک خود مشورت کنید. اگر علائم شدید یا ناگهانی بدتر میشوند، باید با پزشک مشورت کنید.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: everydayhealth

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو