6 روشی که ورزش می‌تواند به شما در مدیریت کم‌کاری تیروئید کمک کند
26 اسفند 1399 ساعت: 20:12زندگی با کم‌کاری تیروئید گاهی اوقات می‌تواند مانند یک چرخه معیوب احساس شود: این بیماری می‌تواند علائمی مانند خستگی، درد مفاصل و افزایش وزن ایجاد کند. افزایش وزن می‌تواند منجر به درد مفاصل و خستگی شود.خستگی و دردهای مفصلی می‌تواند ورزش را به یک کار سخت تبدیل کند. علاوه بر این، همانطور که هر فرد مبتلا به کم‌کاری تیروئید می‌داند، ممکن است زمان‌هایی احساس کنید که انرژی لازم برای حرکت را ندارید.

 درحالی‌که فیزیوتراپیست‌ها می‌گویند هیچ رژیمی برای همه افراد مناسب نیست، اما همه موافقند که انجام ورزش منظم- حتی در متوسط‌ترین سطح- برای هر فرد مبتلا به کم‌کاری تیروئید مهم است. ورزش منظم نه تنها به مدیریت علائم کمک می‌کند بلکه می‌تواند متابولیسم بدن را نیز تقویت کند.


خبر خوب: برای بهره‌مندی از ورزش نیازی به ماراتن ندارید. به آرامی، با ورزش‌های کششی و تحمل وزن شروع کنید و سپس با رشد تحمل، سطح فعالیت را افزایش دهید.


وقتی دچار کم‌کاری تیروئید هستید، ورزش منظم می‌تواند به شما کمک کند:


لاغر شدن. غالباً، یکی از اولین علائمی که افراد با کم‌کاری تیروئید متوجه می‌شوند، افزایش وزن است. اگرچه مصرف دوز مناسب دارو برای کم‌کاری تیروئید می‌تواند به تسکین علائم دیگر بیماری کمک کند، اما به کاهش وزن فوری منجر نمی‌شود.


 بنابراین کاهش وزن برای بسیاری ضروری است، هم برای تقویت عزت نفس و هم برای کاهش استرس اضافی بر روی مفاصل. فیزیوتراپیست‌ها تمرینات قلبی عروقی کم‌تاثیر مانند دوچرخه‌سواری، شنا و پیاده‌روی را پیشنهاد می‌کنند. هنگامی که سطح تناسب اندام خود را افزایش می‌دهید، در صورت تمایل با پزشک خود در مورد حرکت به تمرینات قلبی شدیدتر- مانند دویدن- صحبت کنید.


وزن سالم داشته باشید. درحالیکه ورزش‌های قلبی ممکن است به افراد در کاهش وزن کمک کند، اما فعالیت‌هایی مانند وزنه‌برداری و تمرینات قدرتی باعث می‌شود که وزن کم نشود.


 بدین دلیل که برای حفظ عضله انرژی بیشتری نسبت به بافت نرم یا چربی لازم است- شما با ساخت و حفظ عضله بیش از نگه داشتن چربی کالری می‌سوزانید - بنابراین می‌تواند به شما کمک کند تا یک برنامه تمرین با وزنه به برنامه روزانه خود اضافه کنید. گرچه وزنه‌برداری به شما کمک می‌کند تا از افزایش وزن جلوگیری کنید، اما می‌تواند به تقویت متابولیسم بدن و بهبود قدرت کلی کمک کند.


درد مفاصل را کاهش دهید. هنگامی که برای اولین بار با یک تمرین ورزشی شروع می‌کنید، کشش ملایم یا یوگای آرام را انتخاب کنید، به خصوص اگر درد مفصل دارید. شنا و حتی راه رفتن در استخر نیز گزینه‌های بسیار خوبی هستند، زیرا آب باعث کاهش فشار بر روی مفاصل می‌شود.


افسردگی را برطرف کنید. افسردگی غالباً همراه با کم‌کاری تیروئید است. خبر خوب این است که تمرینات هوازی مانند دوچرخه‌سواری، پیاده‌روی، تمرین هوازی و شنا می‌تواند به بالا بردن متابولیسم، بهبود انرژی و تسکین افسردگی کمک کند.


افزایش انرژی. پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، شنا کردن، عبور از جاده- هر کاری که می‌کنید، مهمترین کار حرکت است. زنان جوانی که کمبود خواب را تجربه کرده‌اند با 10 دقیقه بالا رفتن از پله انرژی بیشتری نسبت به 50 میلی گرم کافئین دارند.


توده عضلانی را افزایش دهید. علاوه بر قدرت، افزایش توده عضلانی می‌تواند به بهبود تعادل و ثبات نیز کمک کند. سعی کنید با استفاده از دستگاه‌های وزنه‌برداری، وزنه‌های آزاد و حتی تمرینات با وزن بدن به افزایش حجم عضلات کمک کنید. 


پیلاتس و انواع شدیدتر یوگا مانند اشتانگا، بیکرام و وینیاسا نیز به خوبی کار می‌کنند. یک مزیت اضافه شده این است که عضله به دفع پوکی استخوان کمک می‌کند، نگرانی مشترک زنان- که بیشترین میزان کم‌کاری تیروئید را دارند.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: everydayhealth

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو