8 عادات مضر زمینه‌ساز چروک‌های پوستی
26 اسفند 1399 ساعت: 11:12بروز چین‌وچروک‌های پوستی روند طبیعی افزایش سن است. گرچه ژنتیک به‌عنوان یک عامل اجتناب‌ناپذیر در این زمینه نقش دارد اما عوامل دیگری در زندگی روزمره نیز وجود دارند که به‌راحتی می‌توان از آنها صرف‌نظر کرد و پوست شاداب‌تری داشت.

 

1. دست‌کشیدن به اطراف چشم


پوست اطراف چشم بسیار حساس و مستعد آسیب است. دست‌کشیدن مداوم به چشم‌ها باعث کشیدگی پوست و تخریب الیاف کلاژن و الاستین می‌شود که چروک‌های پوستی را تسهیل می‌کند. البته این کار احتمال عفونت‌های چشم را در اثر تماس با دست نیز افزایش می‌دهد.

 

2. ‌استفاده نکردن از عینک آفتابی


جمع‌کردن چشم‌ها هنگام مواجهه با نور خورشید و حتی کار با رایانه عامل انقباض بیشتر به عضلات اطراف ابروها و چشم‌ها می‌شود و اپیدرم (روپوست) حالت تاخوردگی پیدا می‌کند. در ابتدا فقط هنگام جمع‌کردن چشم‌ها این چروک‌ها دیده می‌شود اما به‌تدریج، الیاف کلاژن تخریب شده و چروک‌ها ماندگار می‌شوند. بهترین اقدام برای پیشگیری از این مشکل، استفاده از عینک آفتابی است.

 

3. استفاده از لنز 


تاثیر لنز در ایجاد چروک‌های پوستی به‌خاطر جمع‌کردن پوست اطراف چشم و بالابردن ابروهاست. این کار اگر گاهی اوقات باشد مشکلی ایجاد نمی‌کند اما در موارد استفاده روزانه به تدریج به الیاف پوست اطراف چشم آسیب می‌رساند.

 

4. مصرف زیاد شکر


مصرف خیلی زیاد شکر در ترکیب با چربی یا پروتئین، مولکول‌هایی مضر در خون به‌وجود می‌آورد. این مولکول‌ها نقش مخرب نسبت به الیاف الاستین و کلاژن دارند و زمینه‌ساز چروک‌های پوستی است.

 

5. کمبود خواب


طی مدت زمان خواب، سلول‌های بدن فرصت ترمیم دارند و مواد زائد و سمی را دفع می‌کنند. کمبود خواب باعث اختلال در این روند و بروز تیرگی پوست به‌خصوص اطراف چشم‌ها می‌شود. البته دست‌کشیدن به‌چشم‌ها ناشی از خستگی و جمع‌کردن چشم‌ها نیز پیامدهای کمبود خواب است که به‌تدریج به الیاف پوست آسیب می‌رساند.

 

6. استفاده مکرر از گوشی همراه


خم‌شدن سر برای نگاه‌کردن به گوشی همراه یا تبلت علاوه بر اینکه به عضلات سر و گردن فشار وارد می‌کند، پوست این نواحی را نیز در حالت کشیده قرار می‌دهد. همانند جمع‌شدن پوست اطراف چشم، پوست گردن نیز مدام حالت تاخوردگی پیدا می‌کند و چروک‌ها به‌تدریج ظاهر می‌شوند.

 

7. آدامس جویدن 


آدامس جویدن فعالیت زیادی به عضلات گونه‌ها وارد می‌کند. زمانی که این کار مداوم و طولانی باشد، الیاف کلاژن تخریب می‌شوند و پوست حالت کشسانی را از دست می‌دهد. البته آدامس جویدن کوتاه و گاه به گاه چنین مشکلی به دنبال ندارد.

 

8. مواجهه با آلودگی هوا


آلودگی‌ هوا در کنار آسیب‌های جدی نظیر ناراحتی‌های قلبی عروقی بر زیبایی پوست نیز تاثیر می‌گذارد. این آلاینده‌ها به سد دفاعی پوست آسیب می‌رسانند و با ایجاد رادیکال‌های آزاد، موجب پیری زودهنگام سلول‌ها خواهند بود. البته دود سیگار نیز چنین تاثیری دارد. 

 

ترجمه: ‌مریم‌سادات کاظمی

منبع:selection.ca

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو