چرا سکته مغزی در زمستان بیشتر اتفاق می‌افتد
22 اسفند 1399 ساعت: 07:12به نظر می‌رسد که در ماه‌های سرد سال نسبت به ماه‌های گرم، اندکی در بروز سکته مغزی و همچنین نتایج بدتر سکته مغزی افزایش بوده است. 

دلایل آن کاملاً مشخص نیست، اما محققان به برخی از عوامل بالقوه اشاره کرده‌اند که ممکن است این مشاهدات تا حدودی شگفت‌آور را توضیح دهد.

سکته فصلی


مطالعات تحقیقاتی از کشورهای متنوعی مانند فنلاند، استرالیا، ایالات متحده، آلمان، تایوان، چین و ایران گزارش کرده‌اند که سکته مغزی بیشتر در ماه‌های سرد نسبت به ماه‌های گرم اتفاق می‌افتد.


جالب توجه است، یک مطالعه تحقیقاتی عدم وجود روند سکته مغزی فصلی در هند را نشان داد، به طوری که نویسندگان گزارش دادند که میزان سکته مغزی بسته به ماه یا فصلی از سال تغییر نکرد. ممکن است مربوط به آب و هوا در هند باشد، کشوری با زمستان‌های گرمتر و دمای هوا بیشتر در طول سال نسبت به سایر کشورهایی که جهش سکته مغزی فصلی دارند.


علل احتمالی


به نظر می‌رسد بسیاری از دلایلی که اعتقاد دارند باعث افزایش بروز سکته در ماه‌های سردتر می‌شود قابل پیشگیری است. این موارد شامل افزایش دفعات عفونت، کمبود نور خورشید، افسردگی، سبک زندگی در محیط داخلی و کمبود ورزش است.


سکته مغزی ناشی از فیبریلاسیون دهلیزی، یکی از بیماری‌های قلبی که باعث سکته می‌شود، نیز در ماه‌های زمستان افزایش می‌یابد. دلیل این ارتباط به روشنی توضیح داده نشده است.


عفونت


تحقیقات نشان داده است که برخی از عفونت‌ها ممکن است خطر سکته را افزایش دهند.به طور کلی، عفونت‌ها در ماه‌های سرد زمستان افزایش می‌یابند.


 پیشگیری از عفونت ممکن است به کاهش خطر سکته مغزی کمک کند. به روش‌های مختلفی می‌توانید شانس ابتلا به عفونت را کاهش دهید. این موارد شامل شستن کامل دست و توجه دقیق به منظور جلوگیری از میکروب در هنگام لمس اشیا یا افرادی که ممکن است میکروب داشته باشند، است. 


می‌توانید هنگام خرید یا محل کار خود، ضدعفونی‌کننده یا دستمال مرطوب را در نظر داشته باشید تا از لمس اشیا آلوده به میکروب مانند چرخ‌دستی‌های خرید، اشیا،، دستگیره‌ها و میزها جلوگیری کنید.


یکی از راه‌های کاهش عفونت شامل اطمینان از به‌روز‌بودن واکسیناسیون‌های توصیه شده است. نشان داده شده است که برای بیشتر بزرگسالان، واکسن آنفلوانزا باعث کاهش عفونت و بستری شدن در بیمارستان می‌شود. و ممکن است خطر سکته مغزی را کاهش دهد.


استراحت، هیدراته ماندن و خانه ماندن از محل کار یا مدرسه هنگام بیماری می‌تواند به بهبود سریعتر شما کمک کند و احتمال عفونت طولانی مدت را کاهش دهد.


سبک زندگی در محیط داخلی و عدم ورزش


بیرون رفتن یا حداقل بیرون از فضاهای مشترک می‌تواند از شما در برابر قرار گرفتن در معرض میکروب‌هایی که می‌توانند به عفونت کمک کنند، محافظت کند.


توجه بیشتر به افزایش فعالیت بدنی در زمستان مهم است زیرا ورزش ابزاری ارزشمند برای حفظ سلامتی است. در حقیقت، برخی از مزایای ورزش، مانند کاهش فشار خون بالا، کاهش کلسترول مضر و افزایش کلسترول خوب و کاهش وزن، همه شما را در برابر سکته محافظت می‌کند. 


افسردگی


ثابت شده است که کمبود نور خورشید، کمبود فعالیت بدنی و عدم توانایی در خروج از منزل در افسردگی فصلی در زمستان نقش دارد، که به نوبه خود با افزایش خطر سکته مغزی و نتایج بدتر سکته مغزی مرتبط است.


کمبود نور خورشید


کمبود نور خورشید به افسردگی و احتمالاً سکته مغزی کمک می‌کند. کمبود ویتامین D بیشتر در زمستان دیده می‌شود و با افسردگی و اختلال فصلی همراه است.


بسته به آب و هوایی که در آن زندگی می‌کنید، ممکن است موثرترین راه برای دریافت بیشتر نور خورشید، تعطیلات باشد. با این حال، این گزینه واقع‌بینانه برای اکثر مردم نیست. لامپ‌هایی که برای اختلال عاطفی فصلی طراحی شده‌اند نوری منتشر می‌کنند که می‌تواند به کاهش علائم افسردگی زمستانی کمک کند.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: verywellhealth

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو