اثرات طولانی مدت کووید19 در ورزشکاران
20 اسفند 1399 ساعت: 22:12کووید19، اگرچه معمولاً با عوارض دستگاه تنفسی همراه است، اما تاثیر قابل‌توجهی بر قلب و سیستم قلبی عروقی دارد. ناهنجاری قلبی از جمله میوکاردیت در تعداد زیادی از بیماران بستری شده برای کووید19 نشان داده شده است.

در مراحل اولیه همه‌گیری، توجه زیادی به عوارض حاد تنفسی متمرکز شده بود که خطر مرگ‌ومیر را افزایش می‌دهد. با این حال، اکنون توجه به سمت تاثیر کووید19 بر روی سیستم قلبی عروقی معطوف شده است.

یک تحقیق کوچک، اما در حال رشد، نشان می‌دهد که این بیماری ممکن است نارسایی قلبی را در بیماران مبتلا به بیماری‌های قلبی ایجاد کند بیماران مبتلا به کووید19 حاد سطح بالایی از تروپونین، پروتئینی را که با آسیب دیدن عضله قلب آزاد می‌شود، در جریان خون نشان داده‌اند.


میوکاردیت و کووید19


میوکاردیت به سادگی به التهاب میوکارد یا عضله قلب اشاره دارد. در بسیاری از موارد، میوکاردیت علائمی ایجاد نمی‌کند، به این معنی که شیوع دقیق در جمعیت محاسبه دشوار است. وقتی علائم بروز می‌کند، باعث خستگی، نفس نفس و آریتمی می‌شود. در موارد حاد، ممکن است منجر به نارسایی قلبی یا مرگ ناگهانی شود.


میوکاردیت معمولاً در اثر عفونت ویروسی مانند کروناویروس2 ایجاد می‌شود. شناخته شده است که ویروس کرونا به آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE-2) متصل می‌شود ، آنزیمی که به تعدیل پروتئین معروف به ANG II کمک می‌کند، که در فشارخون و التهاب نقش دارد. هنگامی که ویروس به ACE-2 متصل می‌شود، عملکرد آن مهار می‌شود و ANG II بیشتری برای آسیب رساندن به بافت موجود است.


میوکاردیت همچنین می‌تواند به دنبال 'سندرم طوفان سیتوکین' مشاهده شود که در برخی موارد شدید کووید19 مشاهده شده است. در این شرایط، تولید سایتوکاین‌هایی که نشان‌دهنده پاسخ ایمنی هستند، تسریع می‌شود و منجر به التهاب سیستمیک گسترده می‌شود. 


بروز میوکاردیت به دنبال عفونت شدید کووید19 قابل‌توجه است. تخمین‌ها نشان می‌دهد 60 تا 80 درصد از افرادی که پس از بستری شدن در بیمارستان برای کووید19 مرخص شده‌اند، میوکاردیت مداوم را نشان می‌دهند.


میوکاردیت و ورزشکاران


با توجه به اینکه میوکاردیت دلیل اصلی مرگ ناگهانی قلبی در بین ورزشکاران است، نگرانی در مورد خطر ابتلا به میوکاردیت کووید19 در ورزشکاران منجر به تماس برای ارزیابی ورزشکاران در حال بهبودی از کووید19برای میوکاردیت با استفاده از تکنیک‌های تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) شده است.


یک سری موارد اخیر اسکن MRI را از 26 ورزشکار دانشگاهی که آزمایش کووید19 مثبت داشتند، انجام داد، 12 نفر از آنها علائم خفیف و 14 نفر دیگر بدون علامت بودند. هیچ یک از شرکت‌کنندگان به دلیل علائم کووید19 نیاز به بستری در بیمارستان نداشتند. از بین شرکت‌کنندگان، MRI قلبی میوکاردیت را در 15٪ نمونه شناسایی کرد که 31٪ فیبروز بافت قلب را نشان داد.


اگرچه نویسندگان نتوانستند در مورد عواقب طولانی مدت میوکاردیت در ورزشکاران نتیجه بگیرند، آنها اظهار داشتند که MRI قلب می‌تواند ابزاری مفید برای عفونت پس از کروناویروس2 برای شناسایی ورزشکاران پر خطر از افراد ایمن برای از سرگیری تمرینات و مسابقات ارائه دهد.


پس از انتشار این مطالعه،پیشنهاد شد که کسانی که علائم خفیف تا متوسط دارند پس از آزمایش کووید19 مثبت، باید فقط پس از قطع کامل علائم و ارزیابی دقیق نشانگر قلب و MRI، تمرین خود را از سر بگیرند.


با این حال، مطالعه بعدی گروه بیشتری از ورزشکاران را که آزمایش کووید19 مثبت داشتند، با استفاده از MRI قلبی، EEG و نشانگرهای سرمی آسیب‌شناسی قلب ارزیابی کرد. 145 ورزشکار رقابتی با علائم خفیف تا متوسط یا بدون علائم تقریباً 15 روز پس از نتیجه آزمایش مثبت ارزیابی شدند. فقط دو نفر دارای یافته‌های MRI بودند که با میوکاردیت سازگار بود و باعث شد نویسندگان به این نتیجه برسند که شیوع آن به دنبال کووید19 شیوع بسیار کمتری از آنچه قبلا تصور می‌شد، بود. محققان این تیم ورزشکاران مثبت کووید19 را با افراد سالم مقایسه کردند و تنها 3٪ از کسانی که آزمایش مثبت داشتند، میوکاردیت داشتند.


با این حال، هیچ یک از آزمایش‌های غربالگری دیگر که انجام داده‌اند هیچ گونه ناهنجاری را نشان نداد و امکان استفاده از این روش‌های غربالگری ساده و سنتی را رد کرد. نویسندگان نتیجه گرفتند که MRI قلب به دنبال کووید19 ابزاری مفید برای ارزیابی آمادگی جسمانی ورزشکاران قبل از بازگشت به ورزش است.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: news-medical.net

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو