در روزهای شلوغ آخر سال، با عسل دوپینگ کنید
18 اسفند 1399 ساعت: 09:12عسل در سال‌های اخیر آن‌قدر مورد توجه محققان و متخصصان تغذیه قرار گرفته است که حتی لقب «طلای مایع» را برای آن انتخاب کرده‌اند. یافته‌های علمی متعددی نشان داده‌اند که مصرف عسل مرغوب با فواید بسیار وسیع و مهمی برای سلامت عمومی بدن همراه است. 

در روزهای شلوغ پایان سال که با افزایش فعالیت‌های بدنی و افزایش استرس همراه هستند، استفاده از این خوراکی طبیعی و مهم می‌تواند مثل یک ماده دوپینگی شما را تقویت کند. در ادامه به مهم‌ترین فواید عسل اشاره می‌کنیم. 

 

عسل می‌تواند به مبارزه با سندرم متابولیک کمک کند 

سندرم متابولیک از مشکلات مهمی است که در سال‌های اخیر روبه‌افزایش بوده است. این سندرم با افزایش فشار خون، افزایش تری‌گلیسرید خون، کاهش کلسترول خوب خون یا HDL و افزایش قند خون همراه می‌شود. طبق گزارش مطالعه‌ای که سال 2018 در مجله Nutrients منتشر شد، مصرف عسل از چندین جنبه می‌تواند به بهبودی این مشکلات کمک کند. اولین ویژگی عسل این است که شاخص گلایسمی پایینی دارد و درنتیجه مصرف آن با نوسانات قند خون و سطح انسولین همراه نمی‌شود. حتی حساسیت به انسولین هم با مصرف عسل بهبود پیدا می کند.

 

به‌گفته محققان، مصرف عسل با پیشگیری از افزایش وزن و بهبود متابولیسم چربی‌ها نیز همراه است چون سطح تری‌گلیسرید، کلسترول بد خون یا LDL و کلسترول تام خون را کاهش می‌دهد و سطح کلسترول خوب خون یا HDL را بالا می‌برد. خاصیت آنتی‌اکسیدانی عسل به کاهش استرس اکسیداتیو هم کمک می‌کند که یکی از مکانیسم‌های اساسی در سندرم متابولیک است. بنابراین، مصرف عسل در برابر سندرم متابولیک هم خاصیت پیشگیرانه دارد و هم خاصیت درمانگرانه. 

 

عسل می‌تواند به پیشگیری از سخت‌شدگی شریان‌ها کمک کند 

سخت‌شدگی یا تصلب شریان‌ها از علل اصلی مرگ‌ومیر در سراسر جهان است، اما خوش‌بختانه مصرف عسل مرغوب و طبیعی می‌تواند با این مشکل هم مقابله کند. طبق گزارش مجله Nutrients در سال 2019، عسل حاوی بیش از 180 ماده مهم است که شامل قندهای طبیعی،‌ ویتامین‌ها، املاح و فیتوکمیکال‌ها (مواد شیمیایی گیاهی) می‌شود. وقتی که خاصیت‌های آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی همه این ترکیبات در کنار همدیگر قرار می‌گیرد، عسل به یکی از بهترین مواد غذایی برای محافظت از بدن تبدیل می‌شود. 

 

تحقیقات قدیمی‌تر محققان هم ثابت کرده است که مصرف عسل خالص و طبیعی به‌خوبی سطح آنتی‌اکسیدان خون را افزایش می‌دهد. بنابراین، استفاده مداوم و روزانه از عسل به‌جای قندهای فرآوری‌شده می‌تواند ظرفیت دفاعی بدن در مقابل عوامل تهاجمی را تقویت کند. 

 

عسل می‌تواند به تقویت سلامت روده‌ها کمک کند 

طبق گزارش منتشرشده اخیر در مجله Integrative Medicine Insights، عسل دارای خواص پری‌بیوتیک است. پری‌بیتیک‌ها به تخمیر باکتری‌های مفید در روده کمک می‌کنند. بنابراین، مصرف عسل به‌طور منظم و روزانه باعث تقویت سلامتی روده‌ها می‌شود، درحالی که داشتن روده‌های سالم با بهبودی در عملکردهای سیستم ایمنی بدن و سلامت روان انسان‌ها همراه است. خاصیت ضدویروسی عسل هم نقش موثری در بهبودبخشی به سلامت روده‌ها دارد. 

 

عسل سرشار از مواد مغذی مختلف است 

عسل، علاوه بر داشتن قند طبیعی و ترکیبات آنتی‌اکسیدانی، ‌مواد مغذی مهمی هم دارد. هر وعده مصرفی از عسل که با یک قاشق غذاخوری برابر است، مقدار زیادی فسفر، کلسیم، پتاسیم و منیزیم را وارد بدن می‌کند. ضمنا عسل حدود 600 نوع ماده فرّار ویژه دارد که به‌گفته محققان همان اثرات زیست‌پزشکی این ماده خوراکی را می‌سازند. 

 

ترجمه: ندا احمدلو

منبع:Health

شکلات تلخ موجب تقویت عملکرد ورزشکاران می شود! 

مغذی ترین میوه‌های جهان کدامند؟​​​
ویتامین B6 ممکن است به پیشگیری از شکل شدید کووید-۱۹ کمک کند​​​
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو