چطور با حضور کودکان در خانه دورکاری کنیم؟
16 فروردین 1399 ساعت: 11:1بسیاری از افراد شاغل به‌دلیل شرایط ویژه کنونی و در پی شیوع بیماری ویروسی کرونا ناچار به دورکاری‌ و انجام کار در منزل هستند. کار کردن در منزل باعث می‌شود استرس کمتری داشته باشید و از آلودگی حمل و نقل عمومی و شهری دور بمانید اما کار کردن در حضور کودکان و دیگر اعضای خانواده ساده نیست.
با بسته شدن مدارس و مهدهای کودک باید کودکان را هم در خانه سرگرم نگه داشت. اما چطور می‌توان در کنار کار بیرون با کودکان هم کنار آمد؟

محلی را برای کار تعیین کنید

تخت‌خواب، کاناپه یا میز ناهارخوری فضای مناسبی برای کار در منزل نیست. در خانه مکانی را برای کار کردن خود در نظر بگیرید تا بتوانید میان کار خانه و شغل‌تان تعادل ایجاد کنید. اگر فضای کافی برای این منظور ندارید تا جای ممکن سعی کنید فضایی به دور از هیاهوی بچه‌ها پیدا کنید. فضایی که بتوانید در آن روی کارتان تمرکز داشته باشید.

به عادات خود پایبند باشید

کسی شما را مجبور نمی‌کند سر ساعت مشخصی از خواب برخیزید اما برای ایجاد تعادل، خودتان بین ساعات خواب کودکان و کارتان تعادلی ایجاد کنید. می‌توانید هر طور دوست دارید در منزل کار کنید، اما بررسی‌ها نشان داده وفادار ماندن به عاداتی که قبلا داشته‌اید می‌تواند باعث شود بهتر در منزل کار کنید.
صبح از خواب برخیزید، کمی ورزش کنید، صبحانه‌تان را بخورید و کارتان را آغاز کنید. اگر هم دوست دارید به موسیقی گوش دهید یا با پیژامه باشید. هر طور که فکر می‌کنید بهتر می‌توانید به کارتان برسید همان عادات را پیش بگیرید.

هدف تعیین کنید و با همکاران‌تان در ارتباط باشید

برای فعال ماندن و دورکاری موثر، روزانه برای خود هدف تعیین کنید و با همکاران‌تان به واسطه تکنولوژی‌‌‌های جدید گروهی ارتباط داشته باشید تا حضور در محل کار برای‌تان تداعی شود.

برای خود حدود تعیین کنید

کار کردن در منزل و دورکاری به معنی تمام‌مدت کار کردن نیست. ساعاتی را برای کار خود مشخص کنید و در آن ساعات از شبکه‌های اجتماعی و اخبار مربوط به کرونا و استرس‌های ناشی از آن دور شوید. ساعت موبایل‌تان را تنظیم کنید تا سر ساعات مشخصی برای استراحت نزد خانواده بروید.

با همسرتان تقسیم وظایف کنید

فرزندان بزرگتر معمولا متوجه شرایط می‌شوند و خود را در ساعاتی که والدین کار می‌کنند سرگرم خواهند کرد اما کودکان کوچکتر به توجه بیشتری نیاز دارند. سعی کنید در این شرایط با همسرتان تقسیم وظایف کنید. یکی در عین کار کردن وقت خود را در کنار فرزند بگذراند و دیگری خود را ایزوله کند و بعد از ساعاتی جای‌تان را عوض کنید.

ترجمه: سمیه مقصودعلی
منبع: santemagazine.fr
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو