چگونه می‌توان درد معده ناشی از کمبود ترشحات لوزالمعده (EPI) را تسکین داد
15 اسفند 1399 ساعت: 11:12برای رفع درد معده مربوط به EPI، ابتدا باید علت آن را مشخص کنید.

درد شکم یکی از علائم رایج است. و احتمالاً با نفخ شکم و گرفتگی آن غریبه نیستید. حتی اگر از آنزیم‌های لوزالمعده استفاده می‌کنید و رژیم غذایی سالمی دارید که حداقل باید علائم شما را به میزان قابل توجهی کاهش دهد، بازهم ممکن است یک دوره درد معده داشته باشید.


دلایل درد معده در افرادی که مبتلا به EPI هستند

 

درد معده ممکن است گاهی اوقات از علت EPI شما ناشی شود نه اینکه به عنوان علامت بیماری ظاهر شود. به عنوان مثال، پانکراتیت مزمن، برخی دیگر از بیماری‌های لوزالمعده و جراحی شامل لوزالمعده، معده یا روده همه می‌توانند باعث درد شکم شوند.


 اما درد معده می تواند توسط خود EPI ایجاد شود. عدم توانایی در تجزیه مواد مغذی غذایی که مصرف می‌کنید، می‌تواند منجر به ایجاد نفخ و گاز شود، که می‌تواند باعث ناراحتی و درد شکم شود.

 

چگونه می‌توان از درد معده مرتبط با EPI پیشگیری کرد یا تسکین داد


اگرچه تعیین علل درد معده مهم است، اما باید بدانید که برای ناراحتی چه کاری انجام دهید. برای به حداقل رساندن علائم یا تسکین علائم، این نکات را امتحان کنید.


در مورد وعده‌های غذایی خود تجدید نظر کنید. مهم است که وعده‌های غذایی کمتر و مکرر بخورید. می‌تواند بار سیستم گوارشی شما را کاهش دهد و به سیستم گوارش شما اجازه دهد مواد مغذی بیشتری را هضم کند.


برخی از چربی‌های رژیم غذایی را محدود کنید. از آنجا که چربی سخت ترین ماده مغذی برای هضم است، منطقی است که افراد مبتلا به EPI از مصرف غذاهای چرب خودداری کنند. اگر دوزهای کافی آنزیم مصرف می‌کنید، نیازی به کاهش چشمگیر چربی نیست. به خاطر داشته باشید که چربی‌های سالم به بدن شما کمک می‌کنند ویتامین‌های محلول در چربی (ویتامین های A، D، E و K) را که در افراد مبتلا به EPI وجود ندارد، جذب کند.


به مقدار زیاد مایعات بنوشید. آبرسانی مناسب برای افراد مبتلا به EPI مهم است، زیرا به هضم و جذب مواد مغذی کمک می‌کند. سعی کنید بیشتر مایعات خود را در بین وعده‌های غذایی بنوشید - حدود 20 تا 30 دقیقه پس از خوردن غذا - برای افزایش جذب مواد مغذی.


مراقب میزان دریافت فیبر خود باشید. خوردن بیش از حد فیبر می‌تواند نفخ و گاز را افزایش دهد، به ویژه از سوی برخی مواد مانند لوبیا، نخود فرنگی و برخی میوه‌ها و سبزیجات - جوانه بروکسل، کلم بروکلی، کلم، هلو، گلابی. احتمالاً مصرف فیبر شما نیازی به محدودیت ندارد، مگر اینکه مشکوک باشید فیبر باعث مشکلات معده شده است.


ورزش. فعال ماندن می‌تواند به کاهش مشکلات گوارشی کمک کند. حداقل 30 دقیقه در روز برای فعالیت متوسط مانند پیاده‌روی یا دوچرخه‌سواری در نظر داشته باشید.


درمان‌های طبیعی و تسکین‌دهنده را امتحان کنید. درمان‌های طبیعی برای معده درد ... شامل استفاده از یک پد گرم‌کننده و تمرین تنفس عمیق و سایر روش‌های آرام‌سازی، مانند ماساژ، حالت آرام یا کشش است. این روشها خطر عوارض جانبی را بسیار کم می‌دانند. برخی از افراد مبتلا به EPI دریافتند که چای نعناع فلفلی یا بابونه همچنین باعث تسکین ناراحتی‌های گوارشی می‌شود.


در مورد داروهای بدون نسخه پزشک از پزشک خود بپرسید. کمک گاز مانند سایمتیکون ممکن است برای برخی از افراد مبتلا به درد معده ناشی از EPI مفید باشد.


 اگرچه مسکن‌های بدون نسخه مانند ایبوپروفن، ناپروکسن و استامینوفن در صورت استفاده گاه به گاه بی‌خطر هستند، اما مهم است که بدون تایید پزشک از آنها به طور منظم استفاده نکنید. استفاده بیش از حد از برخی از این داروها می‌تواند علائم گوارشی شما را تشدید کرده و به طور بالقوه منجر به خونریزی معده شود.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: everydayhealth

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو