5 نشانه کمبود ترشحات لوزالمعده در بدن
13 اسفند 1399 ساعت: 18:12از آنجا که علائم کمبود ترشحات لوزالمعده (EPI) می‌تواند علائم بیماری‌های گوارشی و نشانگان‌های رایج را تقلید کند، تشخیص این بیماری دشوار است، هم برای شما و هم برای پزشک. اما اگر بسیاری از این علائم را تجربه کرده‌اید، EPI می‌تواند مقصر احتمالی باشد.

به طور کلی، وقتی کسی دچار اسهال، کاهش وزن و مشکل در تحمل غذاهای چرب باشد، نارسایی خارجی لوزالمعده مشکوک است. شایعترین علائم این بیماری اسهال و مدفوع روغنی (استئاتوره) است.


در اینجا برخی از شایعترین علائم EPI ذکر شده است.


1. اسهال


اسهال ناشی از EPI ناشی از نشستن غذای هضم نشده در روده کوچک است. وقتی لوزالمعده نتواند آنزیم‌های گوارشی لازم را تولید کند، چربی‌ها و سایر مواد مغذی نمی‌توانند جذب شوند. در عوض، آنها در روده کوچک باقی می‌مانند، آب می‌کشند و باعث اسهال می‌شوند.


2. کاهش وزن


اگر بدن شما قادر به جذب کافی مواد مغذی و چربی نیست، می توانید خود را در حال کاهش وزن ببینید. این امر همچنین می‌تواند در افرادی که علاوه بر EPI، بیماری گوارشی مانند «بیماری کرون» دارند، شایعتر باشد.


3. استئاتوره


چربی جذب نشده نیز دفع می‌شود و باعث مدفوع چرب می‌شود. هنگامی که افرادی که دارای نارسایی خارجی لوزالمعده هستند غذاهای چرب می‌خورند، چربی جذب نمی‌شود، بنابراین آنها مدفوع روغنی و بوی بد را دفع می‌کنند.


4. درد شکم


این درد معمولاً در ربع فوقانی سمت راست شکم است و می‌تواند مبهم یا تیز باشد.


5. علائم غیر گوارشی


اگر نمی‌توانید مواد مغذی حیاتی را جذب کنید، می‌توانید دچار کمبود ویتامین شوید که می‌تواند علائم غیر هضم‌کننده را تحریک کند.


برخی از رایج‌ترین کمبودهای ویتامین در ارتباط با کمبود خارجی لوزالمعده ، کمبود آهن، ویتامین B12، فولات و کلسیم است. یکی از نشانه‌های کمبود ویتامین، بثورات برجسته و پوسته پوسته شده بر روی پوست است. سایر علائم شامل درد استخوان، گرفتگی عضلات، شب کوری و کبودی آسان است.


علائم اضافی ممکن است به علت اصلی آسیب لوزالمعده مرتبط باشد، مانند بیماری «فیبروز کیستیک» یا التهاب لوزالمعده (پانکراتیت).


اگر مشکلات گوارشی مشابه مشکلات EPI را تجربه می‌کنید، اولین قدم شما باید تماس با دکتر عمومی باشد، که می‌تواند معاینه اولیه را انجام دهد و سپس مراحل بعدی را مورد بحث قرار دهد.


اگر پزشک شما نتواند توضیحی در مورد علائم گوارشی شما پیدا کند، احتمالاً برای آزمایش بیشتر به پزشکی متخصص بیماری‌های گوارشی مانند متخصص گوارش ارجاع می‌شوید. در صورت تشخیص EPI، احتمالاً به شما آنزیم‌های لوزالمعده و احتمالاً مکمل‌های ویتامین برای کنترل وضعیت و کنترل بهتر علائم داده می‌شود.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: everydayhealth

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو