راه‌های تغذیه‌ای رفع چربی شکمی تا سال جدید
9 اسفند 1399 ساعت: 09:12مطالعات متعددی نشان داده‌اند که داشتن چربی اضافی در ناحیه میانی بدن، سلامت عمومی بدن را به خطر می‌اندازد و خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف را افزایش می‌دهد. این مشکل به‌طور خاص سلامت افراد دارای چربی شکمی را تهدید می‌کند. نکته مهم اینجاست که چربی شکمی برای سلامت افراد غیرچاق یا کسانی که اضافه‌وزن ندارند هم خطرناک است. با این‌حال، استفاده از بعضی مواد غذایی خاص می‌تواند اثرات مثبتی در جهت کاهش چربی شکمی داشته باشد.

در کل، کیفیت رژیم غذایی باید در کنار استفاده از مواد غذایی خاص افزایش پیدا کند تا به نتیجه مطلوبی برسید. در ادامه این مطلب، با موثرترین مواد غذایی برای رفع چربی شکمی تا فرارسیدن سال جدید آشنا خواهید شد. 

 

مغزهای خام 

مغزها هم از مهم‌ترین مواد غذایی در رژیم مدیترانه‌ای هستند که مقدار مطلوبی از چربی‌های سالم را همراه با پروتئین گیاهی، ‌آنتی‌اکسیدان‌ها، فیبر و مجموعه‌ای از ویتامین‌ها و املاح وارد بدن می‌کنند. یافته‌های تحقیقاتی نشان داده‌اند بزرگسالانی که به‌طور منظم و روزانه حدود 10 گرم از مغزهای خام (مانند بادام، گردو، فندق، پسته و...) را مصرف می‌کنند، شاخص توده بدنی (BMI) پایین‌تری دارند و فشار خون آنها نیز پایین‌تر از کسانی است که از مغزهای خام استفاده نمی‌کنند. حتی اندازه دور کمر این افراد نیز کوچک‌تر است که درواقع شاخصی برای تجمع چربی شکمی محسوب می‌شود. اگر به مغزهای خام حساسیت ندارید، به‌راحتی می‌توانید این خوراکی‌ها را به وعده‌های غذایی یا میان‌وعده‌ها اضافه کنید. استفاده از مغزهای خام همراه با اسموتی‌ها، سالادها، اسنک‌ها و میوه‌ها همیشه می‌تواند گزینه مناسبی باشد. 

 

عدس 

عدس یکی از مواد غذایی مهمی است که عمدتا نادیده گرفته می‌شود. این خوراکی مهم که بدون گلوتن است، در گروه خوراکی‌های مغذی قرار می‌گیرد و از جنبه‌های مختلفی می‌تواند برای سلامت بدن مفید باشد. مجموعه غنی و مطلوبی از پروتئین گیاهی، مواد معدنی مهم، ویتامین‌ها و آنتی‌اکسیدان‌ها درون عدس جای گرفته‌اند که با فیبر غذایی هم همراه هستند. مطالعات مهمی نشان داده‌اند که به‌ازای هر 10 گرم افزایش در دریافت فیبر محلول، میزان تجمع چربی شکمی 3.7 درصد کاهش پیدا می کند. هر فنجان عدس پخته‌شده هم 14 گرم فیبر غذایی دارد که نیمی از آن را فیبر محلول تشکیل می‌دهد. این نوع از فیبر غذایی نه‌تنها به کاهش چربی شکمی کمک می‌کند بلکه تحرکات روده را تنظیم می‌کند و کلسترول خون را کاهش می‌دهد. 

 

غلات سبوس‌دار 

غلات سبوس‌دار امروزه از محبوب‌ترین و مهم‌ترین مواد غذایی در انواع رژیم‌ها هستند. یکی از مهم‌ترین فواید استفاده از غلات سبوس‌دار هم کاهش چربی شکمی است. مطالعات مفصلی در سال‌های اخیر نشان داده‌اند که مصرف غلات سبوس‌دار با کاهش قابل توجه چربی شکمی همراه است اما مصرف غلات تصفیه شده دقیقا این چربی‌ها را افزایش می‌دهد. بنابراین، اگر می‌خواهید تغییرات چشمگیری را در مورد چربی شکمی احساس کنید، حتما غلات تصفیه شده را به‌مرور زمان از رژیم غذایی کنار بگذارید یا مصرف آنها را به حداقل برسانید. 

 

ماهی سالمون 

ویتامین D برای عملکردهای مهم بدن مانند سیستم ایمنی، ‌تنظیم تراکم استخوان و سلامت روان ضروری است. مطالعات مختلفی هم نشان داده‌اند که کمبود ویتامین D با افزایش کل چربی بدن و همچنین چربی شکمی در میان مردان و زنان همراه است. مواد غذایی کم‌شماری حاوی ویتامین D هستند که یکی از بهترین آنها ماهی سالمون است. هر 120 گرم از ماهی سالمون می‌تواند 80 درصد از نیاز روزانه به این ویتامین را تامین کند اما به‌شرطی که ماهی را به شیوه درستی طبخ کنید. شیوه‌هایی مانند سرخ کردن به‌دلیل نیاز به روغن زیاد، دوباره شما را با مشکل چربی شکمی درگیر می‌کنند. بنابراین، ماهی را به‌صورت کبابی یا پخته‌شده مصرف کنید تا دچار این مشکل نشوید. 

 

ترجمه: ندا احمدلو

منبع:Health

بهترین جایگزین‌های نمک 

خوراکی‌های موثر بر کاهش افسردگی در دوران کرونا​​​
قند کدام میوه‌ها بیشتر است؟​​​
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو