با کودکی که مدام گریه می‌کند، چه کار باید کرد؟
4 اسفند 1399 ساعت: 18:12گریه‌های کودک دلایل مختلفی دارد: گرسنگی، تغییرات ناگهانی خلق و خو، مشکلات گوارشی و نیز خستگی از عواملی هستند که گریه کودک را تشدید می‌کنند.

اگر گریه‌های بی‌شمار کودکتان ذهن شما را به‌شدت درگیر کرده ‌است و واقعاً نمی‌دانید که چگونه باید او را آرام کنید، این احتمال وجود دارد که خشمگین و عصبانی شوید، حالتی که نه برای شما خوب است و نه برای دلبندتان! فراموش نکنید که تنها نیستید و مانند شما والدین بسیاری وجود دارند که در حین گریه کودکشان از خود می‌پرسند که چه کاری برای ختم ماجرا از آن‌ها ساخته خواهد بود. در این مقاله ما به شما کمک خواهیم کرد که وضعیت را به حال اول برگردانید. با ما همراه باشید. 

 

توصیه‌هایی کاربردی برای زمانی که کودک مدام گریه می‌کند

 

کودکان با گریه کردن ابراز وجود می‌کنند. درحقیقت گریه راه ارتباطی آن‌‌ها با دنیای پیرامون است. ممکن است که خوابشان بیاید، نیاز به تعویض پوشک داشته باشند، دل‌درد داشته باشند یا اصلاً آغوش والدین خود را طلب کنند. شاید برایتان عجیب باشد، ولی فراموش نکنید که بچه همیشه برای گریه و ناامید کردن پدر و مادرش دلیلی در آستین دارد!

 

زمانی‌که با سوال معروف "اگر کودکم مدام گریه کند، چه کاری از من ساخته است؟" مواجه می‌شوید،‌ پیشنهاد می‌کنیم که به توصیه‌های کاربردی زیر عمل کنید:

 

1. تکان دادن کودک

 

برای کودک چیزی بهتر از این نیست که در آغوش مادرش باشد. وقتی مادر، کودکش را در آغوش می‌گیرد، تکانش می‌دهد، با او صحبت می‌کند یا در گوشش لالایی می‌خواند، کودک کم‌کم آرام می‌گیرد. برای کارایی و تاثیر این تکنیک، لازم است که مادر آرامش کامل داشته باشد: فقط در این صورت است که می‌تواند کودک خود را آرام کند.

 

اگر والدین به هر دلیلی آرامش لازم را نداشته باشند، آغوش فردی دیگر می‌تواند راهگشا باشد. پدر یا مادربزرگ، عموها، عمه‌ها یا دوستان خانوادگی، هر یک می‌توانند برای ساعاتی کمک‌حال والدین کودک باشند. یادتان باشد که بعضی اوقات این تغییر، هم برای نوزاد خوب است و هم استراحتی واقعی برای والدین محسوب می‌شود. 

 

2. کودک را به گردش ببرید


برای گردش کردن با کودکتان، نیازی نیست خیلی از منزل دورشوید. برای پیاده‌روی حتی می‌توانید در اطراف خانه دور بزنید. چه در آغوش شما باشد و چه در اتومبیل، حرکات رفت و برگشتی او را آرام می‌کند. بعضی از والدین از آغوشی نوزاد کمک می‌گیرند یا در شدیدترین حالت گریه، صندلی کودک که مخصوص ماشین است را انتخاب می‌کنند.

 

همچنین نمونه‌هایی از آرام شدن نوزادان فقط با قرار گرفتن در صندلی عقب ماشین و روشن بودن موتور وجود دارد! فراموش نکنید که نوزاد فرق بین پارک ماندن ماشین و قدم زدن خستگی‌ناپذیر در خیابان‌ها را نمی‌داند!

 

3. ماساژ کودک

 

هنگامی که نوزادان بسیار کوچک هستند و به شدت گریه می‌کنند، ممکن است به اصطلاح «قولنج» شده باشند. قولنج نوزادی یا کولیک در نوزادان که امری بسیار شایع است، دردهایی بسیار قوی در ناحیه معده است که می‌تواند همراه با استفراغ، اسهال و خارج شدن گاز از شکم باشد.

 

در این حالت توصیه می‌شود او را در ناحیه شکم یا کمر به آرامی ماساژ دهید. چند نوازش بعد از استحمام با استفاده از یک روغن یا کرم خنثی - که قبلاً در دستان خود گرم کرده‌اید- برای خداحافظی با دردهای معده و روده کافی خواهد بود!

 

ماساژ لحظات بسیار خوبی را میان مادر و کودک برقرار می‌کند چون نمایشی شگفت‌انگیز از عشق مادر و فرزندی است. اگر نوزاد برای خوابیدن مشکل دارد و به سختی به خواب می‌رود، ماساژ او معجزه می‌کند چون باعث آرامش بیشترش خواهد شد.

 

4. صدای لوازم خانگی

 

شاید برایتان عجیب باشد ولی بیشتر مادرانی که با مشکل گریه کردن کودک روبه‌رو بوده‌اند، قبلاً این روش را امتحان کرده‌اند. می‌توانید کودک خود را نزدیک ماشین‌ لباسشویی قرار دهید یا اتاقش را با جارو برقی، جارو کنید. صدای این دو وسیله خانگی اثرات آرام‌بخشی دارد و جالب است بدانید که دلیل آن نیز مشخص نیست. این به نفع شما است چون می‌توانید به این بهانه، خانه را نیز تمیز کنید. بنابراین فرصت را از دست ندهید!

 

5. گذاشتن موسیقی و آهنگ

 

اگر ایده ماشین لباسشویی برایتان قانع‌کننده نیست، یا اگر این ترفند با کودک شما سازگار نبود، می‌توانید به گزینه دیگری که کمی هم سنتی و قدیمی است، فکر کنید. به عنوان مثال اگر در دوران بارداری برای کودکی که در شکم داشتید، موسیقی می‌گذاشتید، هم‌اکنون نیز می‌توانید از همان ملودی‌ها برای آرام کردن او استفاده کنید. کودک آهنگ‌هایی را که قبل از تولد شنیده است به خاطر می‌آورد و آرام خواهد شد. 

 

6. درآوردن لباس‌های نوزاد 

 

گاهی اوقات گریه نوزادان از گرم بودن بیش از حد یا احساس ناراحتی با لباس‌های زیادی ناشی می‌شود. اگر تابستان است، می‌توانید لباس‌های او را کاملاً در بیاورید، طوری‌که فقط پوشک داشته باشد. به این ترتیب او این امکان را خواهد داشت تا برای چند دقیقه‌ای به راحتی تکان بخورد. 

 

اگر زمستان است، شاید بهتر باشد لباس‌هایی به تن او کنید که بیش از حد تنگ و چسبان نباشند چون اگر نوزاد در لباس‌هایش احساس راحتی کند، آزادی عمل بیشتری برای حرکاتش خواهد داشت. 

 

7. شیر دادن به نوزاد

 

این تکنیکی است که همیشه یا حداقل در اکثر موارد جواب می‌دهد. حتی وقتی کودک گرسنه نیست، دوست دارد در آغوش مادرش باشد. از طرف دیگر، مکیدن سینه آرام بخش‌ترین حرکت برای نوزاد محسوب می‌شود. 

 

اگر همه روش‌های ممکن را امتحان کرده‌اید و کودک شما کماکان به گریه‌های خود ادامه می‌دهد، لازم است که برای معاینه وی به یک متخصص اطفال مراجعه کنید. پزشک توانایی تشخیص دردهایی را دارد که ممکن است شما آن‌ها را تشخیص ندهید. در غیراین‌صورت، مطمئناً ترفندهای فوق بیش از یک بار برایتان سودمند و راهگشا خواهد بود بنابراین از امتحان کردن آن‌ها غافل نشوید.

 

ترجمه: عفت عباسیان

منبع: etreparents.com


برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو