چگونه از خونریزی پس از زایمان جلوگیری کنیم
3 اسفند 1399 ساعت: 16:12خونریزی چیزی نیست که اکثر مردم بخواهند درباره زایمان در مورد آن فکر کنند. بر اساس تحقیق منتشر شده یک پزشک آمریکایی، در حالی که اکثر زنان هیچ گونه خونریزی شدیدی ندارند، اما تقریباً 3٪ تا 5٪ زنان، خونریزی پس از زایمان را تجربه می‌کنند. 

خونریزی پس از زایمان به عنوان از دست دادن خون بیش از 500 میلی لیتر در دوره پس از زایمان تعریف می‌شود. در زایمان طبیعی واژن به طور متوسط و خود به خودی معمولاً 500 میلی لیتر از دست می‌دهد. در زایمان‌های سزارین، میانگین از دست دادن خون بین 800 تا 1000 میلی لیتر افزایش می‌یابد. 


خطر خونریزی در 24 ساعت اول پس از زایمان بیشتر است که به خونریزی اولیه پس از زایمان معروف است. خونریزی ثانویه، که پس از 24 ساعت اول تولد رخ می‌دهد.


عوامل خطر


خونریزی می‌تواند در افرادی با فاکتورهای خطر یا بدون آن اتفاق بیفتد. با این حال، افرادی که در معرض خطر بیشتری هستند شامل کسانی هستند که چندین حاملگی (دوقلو و غیره) دارند، کودکی بسیار بزرگ دارند و افرادی که چندین بارداری قبلی داشته‌اند.


حاملگی‌هایی که شامل شرایط پزشکی هستند مانند پلی هیدرامنیوس (مایع آمنیوتیک اضافی) ، جفت سرراهی، یا جدا شدن جفت و همچنین داروهای مورد استفاده در حین زایمان از جمله پیتوسین، بیهوشی عمومی و سولفات منیزیم نیز می‌توانند خطر خونریزی پس از زایمان را افزایش دهند. 


اگر یکی از این موارد را دارید، پزشک احتمالاً اقدامات احتیاطی دیگری را برای جلوگیری از خونریزی انجام می‌دهد و شما را در 24 تا 48 ساعت پس از زایمان از نزدیک مشاهده می‌کند.


علل


در اکثر موارد، خونریزی پس از زایمان به دلیل سستی رحم است، به این معنی که رحم انقباض کافی برای کنترل خونریزی در محل جفت ندارد. از علل دیگر می‌توان به قطعات جفتی حفظ شده (احتمالاً از جمله جفت آکرتا) ، ضربه به نوعی (مانند پارگی دهانه رحم، وارونگی رحم یا حتی پارگی رحم) و اختلالات لخته شدن اشاره کرد. 


در صورت بروز خونریزی، مراحل درمان خونریزی شامل ماساژ رحم، قرار دادن پاهای فرد در بالای قلب وی، دادن اکسیژن به فرد و داروهای خاص است. در موارد نادر اما شدید، ممکن است نیاز به جراحی باشد، از جمله برداشتن رحم. 


پیشگیری


همه افرادی که زایمان می‌کنند برای جلوگیری از خونریزی پس از تولد مراقبت می‌شوند. بلافاصله پس از تولد نوزاد، تیم پزشکی مراقب علائم جدایی جفت است تا نشان دهد جفت آماده زایمان است.


بعضی از بیمارستان‌ها و مراکز تولد از تزریق روتین پیتوسین برای اطمینان از سریع و کامل آمدن جفت استفاده می‌کنند، در حالی که دیگران تصمیم می‌گیرند صبر کنند و ببینند آیا مشکل خونریزی وجود دارد یا خیر. داروهای دیگری که برای جلوگیری از خونریزی پس از زایمان استفاده می‌شود شامل میزوپروستول، ارگومترین، کاربوتوسین یا ترکیبی از آن داروها است.


آکادمی اطفال آمریکا (AAP) شیردهی را در اسرع وقت پس از تولد توصیه می‌کند. این امر باعث آزاد شدن اکسی توسین برای کمک به انقباض رحم و دفع جفت می‌شود. ماساژ رحم همچنین برای کمک به دفع لخته‌های خون و بررسی عضله رحم برای اطمینان از جمع شدن آن برای جلوگیری از خونریزی بیش از حد انجام می‌شود. بدنه ضعیف رحم در این مرحله باعث 70٪ موارد خونریزی پس از زایمان می‌شود.


در حین تحویل جفت، سعی کنید از روش‌های آرام‌سازی و تنفسی که در طول زایمان استفاده کرده‌اید استفاده کنید و عضلات شکم خود را تنش ندهید.


اگر خیلی دردناک باشد، می‌توان از داروها نیز استفاده کرد. این کار با کاهش فرکانس پس از تولد انجام می‌شود، زیرا خونریزی شما کند می‌شود. پس از تحویل جفت، اطمینان از خالی بودن مثانه همچنین می‌تواند از خونریزی جلوگیری کند. 


زنانی که از بی‌حسی منطقه‌ای استفاده نکرده‌اند، معمولاً می‌توانند خودشان ظرف یک ساعت پس از تولد از دستشویی استفاده کنند، در حالی که کسانی که اپیدورال کرده‌اند ممکن است نیاز به استفاده از تختخواب داشته باشند یا ممکن است از قبل سوند داشته باشند.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: verywellfamil

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو