چرا بهداشت دست در بیماری همه‌گیر کووید19 مهم است؟
بهداشت دست: شستشو با صابون در مقابل استفاده از ضد‌عفونی‌کننده دست
1 اسفند 1399 ساعت: 18:12



دستان ما می‌توانند نقش مهمی در انتقال ارگانیسم‌های عفونی باشند. ویروس‌های عفونی می‌توانند چندین روز روی مواد سطحی باقی بمانند و در اثر تماس به راحتی بین سطح و دست‌ها منتقل می‌شوند.

وقتی صورت خود را لمس می‌کنیم، عوامل بیماری‌زای عفونی می‌توانند از طریق غشاهای مخاطی در دهان، چشم و بینی وارد بدن شده و به گلو و ریه‌ها بروند. با توجه به اینکه افراد بالغ به طور متوسط حدود 20 بار در ساعت صورت خود را لمس می‌کنند و به خصوص ممکن است بینی یا چشم خود را مالش دهند، روشن است که چرا بهداشت دست در طی همه‌گیر کووید19دوباره مورد توجه قرار گرفته است.


انجام بهداشت مناسب دست یک استراتژی پیشگیرانه ساده است که اکثر افراد به راحتی می‌توانند آن را انجام دهند و بسیاری از مطالعات اثبات بهداشت دست در جلوگیری از انتقال عوامل بیماری‌زای عفونی از جمله بیماری‌های تنفسی را نشان داده‌اند. مجموعه گسترده‌ای از محصولات بهداشتی مختلف در بازار وجود دارد که بسیاری از آنها در آغاز شیوع کووید19 به دنبال افزایش تقاضای مصرف‌کنندگان در سطح جهانی با کمبود مواجه شدند.


زمان‌های کلیدی تمیز کردن دست‌ها


سیستم‌های بهداشت عمومی قبل از همه‌گیری اعلام کرده‌اند که تمیز کردن دست باید قبل و بعد از تهیه و خوردن غذا، قبل و بعد از درمان زخم، پس از استفاده از توالت، پس از لمس حیوانات و پس از لمس زباله انجام شود. در طی همه‌گیری، توصیه می‌شود پس از لمس چشم، بینی، دهان یا ماسک صورت، هنگام ورود و خارج شدن از یک فضای عمومی و پس از لمس سطوح در مکان‌های عمومی، دست‌ها را تمیز کنید.


محصولات بهداشت دست چیست؟


صابون و آب


در حال حاضر، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) از شستن دست با آب و صابون به عنوان موثرترین راه جلوگیری از شیوع کووید19 حمایت می‌کند و رهنمودهای زیر را برای شستشوی موثر دست منتشر کرده است:


1. دستها را کاملاً خیس کرده و صابون بزنید.


2. دستها را کاملاً کامل، از جمله پشت دستها، بین انگشتان و زیر ناخن‌ها بشویید.


3. حداقل بیست ثانیه دست‌ها را بشویید.


4. دست‌ها را به خوبی زیر آب روان بشویید.


5. با استفاده از حوله تمیز کاملا خشک کنید و اجازه دهید تا در هوا خشک شود.


صابون یک آمفیفیل است، به این معنی که یک ترکیب شیمیایی است که دارای دو ویژگی آب دوست و دفع چربی (آب دوست) و چربی دوست، دفع آب (لیپوفیل) است. صابون غشای چربی اطراف ذره ویروس کرونا را حل کرده و باعث می‌شود ویروس قبل از ورود به سلول میزبان و تکثیر، از بین برود.


ضدعفونی‌کننده دست


اگر به امکانات شستشوی دستی دسترسی ندارید، CDC ضد‌عفونی‌کننده دست حاوی حداقل 60٪ الکل برای از بین بردن ویروس کرونا ویروس2 را توصیه می‌کند. در سال 2019، FDA حکم داد که یک محصول فقط در صورت داروهای ضدعفونی‌کننده دست می‌تواند به بازار عرضه شود که حاوی اتانول، کلرید بنزالکونیوم یا ایزوپروپانول به عنوان عامل فعال باشد. هر سه ماده شیمیایی انواع الکلی هستند که پاتوژن‌ها را به روشی مشابه صابون از بین می‌برند: مولکول های الکل با غشاء چربی پاتوژن پیوند می‌یابند و ویروس را از بین می‌برند.


کدام روش برای جلوگیری از انتقال ویروس بهتر است؟


سیستم‌های بهداشت عمومی در سراسر جهان، شستشوی کامل دستی با آب و صابون را به عنوان اولین دفاع در برابر انتقال بیماری توصیه می‌کنند. مردم تمایل دارند وقت خود را برای شستن صرف کنند که به صابون زمان کافی برای تجزیه ویروس را می‌دهد.


 شستن دست با صابون میکروب‌های مرده و سلول‌های ویروسی را از دست جدا کرده و آنها را از بین می‌برد. این امر احتمال آلودگی را از طریق لمس صورت کاهش می‌دهد و احتمال آلودگی سطوح متقاطع را کاهش می‌دهد.


شستن دست همه انواع عوامل بیماری‌زای عفونی را کاهش می‌دهد و مواد شیمیایی بالقوه خطرناکی مانند آفت‌کش‌ها را از دست خارج می‌کند. در حالی که ضدعفونی‌کننده دست میکروب‌ها را از بین می‌برد، آنها روی دست می‌مانند. ضد‌عفونی‌کننده همچنین در برابر ویروس‌ها و باکتری‌های خاص تاثیر کمتری دارد.


ضدعفونی‌کننده دست نقش مهمی در جلوگیری از انتقال ویروس دارد، در صورتی که امکانات شستشوی دست یا دسترسی به آن دشوارباشد. به همین دلیل، از ضد‌عفونی‌کننده‌های بر پایه الکل در کل مراکز درمانی مختلف استفاده می‌شود. مطالعات متعدد نشان داده است که معرفی مواد ضد‌عفونی‌کننده در محیط‌های بالینی به طور قابل توجهی پیروی از پروتکل‌های بهداشتی را در بین کارکنان مراقبت‌های بهداشتی افزایش می‌دهد.


در زمینه بیماری همه‌گیر کووید19، ضد‌عفونی‌کننده دست یک روش قابل استفاده برای استفاده از ایستگاه‌های ضد‌عفونی‌کننده در فضاهای عمومی مانند سوپرمارکت‌ها برای جلوگیری از انتقال ویروس، به عنوان مثال از طریق لمس سبدهای خرید و بسته‌های غذایی، ارائه می‌دهد.


شستشوی موثر دستی به دسترسی به یک منبع آب تمیز و پاک بستگی دارد. بنابراین، ضد‌عفونی‌کننده دست می‌تواند ابزاری ارزشمند برای پیشگیری از بیماری در جمعیت با منابع محدود آب باشد. در سال 2017، تخمین زده شد که بیش از یک چهارم مردم جهان به خدمات بهداشتی ایمن اساسی دسترسی ندارند.

اثر بخشی به استفاده مناسب بستگی دارد


صرف نظر از رویکردی که برای بهداشت دست در نظر گرفته شده است، در صورت عدم استفاده صحیح از پاتوژن‌های عفونی، هیچ یک از روش‌ها محافظت کافی در برابر شیوع نخواهد داشت. صرف بیست ثانیه کامل برای شستن دست‌ها با صابون در حین شستن دست بسیار مهم است، زیرا این امر باعث می‌شود تا صابون بتواند غشاء اطراف ویروس را حل کند. اطمینان از اینکه به اندازه کافی صابون برای ایجاد کف کافی برای پوشاندن تمام نواحی هر دو دست مورد استفاده قرار گرفته بسیار مهم است.


ضد‌عفونی‌کننده دست باید کاملاً مالیده شود تا دست خشک شود و دوباره این کار باید حداقل بیست ثانیه طول بکشد. یک اشتباه معمول استفاده از ضد‌عفونی‌کننده کم برای پوشاندن هر دو دست است، در حالی که توزیع کننده‌ها تمایل دارند مقدار کمی در یک پمپ آزاد شود. سازمان بهداشت جهانی (WHO) توصیه می‌کند حداقل از یک قطره به اندازه سکه استفاده کنید.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: news-medical.net

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو