چگونه و چه زمانی باید در حالت خوابیده به پهلو به کودک خود شیر دهید
30 بهمن 1399 ساعت: 16:11ممکن است متوجه این موضوع نشوید اما مجبور نیستید برای شیردهی بشینید. حالت خوابیده به پهلو یکی از موقعیت‌های شیردهی است که به شما اجازه می‌دهد هنگام خوابیدن از کودک خود پرستاری کنید. موقعیت شیردهی کنار بدن را حالت خوابیده یا دراز کشیده نیز می‌نامند.

چه زمانی شیردهی در وضعیت خوابیدن به پهلو انتخاب خوبی است؟


وضعیت شیردهی کنار بدن در هر زمان که بخواهید به کودک خود در حالت دراز کشیده شیر دهید یک انتخاب عالی است. همچنین بهتر است این موقعیت را بیاموزید زیرا راحت بودن با چند موقعیت مختلف شیردهی به شما امکان می‌دهد در طول روز جایگاه‌های مختلفی داشته باشید. 


مواقعی وجود دارد که دراز کشیدن برای شیردهی واقعاً مفید است. ممکن است متوجه شوید که شیر دادن برای مادر در حالت خوابیده در موقعیت‌های خاص انتخاب خوبی است. در اینجا چند مورد وجود دارد که ممکن است بخواهید از موقعیت استفاده کنید.


شما در بیمارستان هستید


هنگامی که در بیمارستان هستید، موقعیت‌های خوابیده و آرام بهترین راه برای شیردهی راحت در تخت است. برای یادگیری فوری این موقعیت کمک بخواهید تا هنگام شیردهی بتوانید دراز بکشید و استراحت کنید. و بلند کردن ریل‌های جانبی روی تخت خود را فراموش نکنید.


شما سزارین شده‌اید


حالت دراز کشیده برای مادرانی که به تازگی سزارین شده‌اند ایده آل است. این موقعیت‌ می‌تواند به شما کمک کند تا شیردهی کمی راحت‌تر شود زیرا نوزاد شما به شکم و محل برش شما فشار نمی‌آورد.


شما نمی‌خواهید شب بنشینید


تغذیه شب هنگام آسان است اگر کودک خود را برای شیردهی در کنار خود در رختخواب خود قرار دهید. با این حال، گرچه بسیاری از خانواده‌ها می‌توانند با خیال راحت خواب مشترک داشته باشند، اما توجه به این نکته مهم است که تقسیم تخت می‌تواند خطرناک باشد.


آکادمی اطفال آمریکا (AAP) به شما توصیه می‌کند که پس از هر بار تغذیه در طول شب، کودک خود را در گهواره خود قرار دهید. 


سینه‌های بزرگی دارید


ممکن است تلاش برای شیردهی به نوزاد تازه متولد شده با پستانهای بسیار بزرگ ناخوشایند باشد. اما ممکن است در حالت خوابیده راحت‌تر باشید. اگر سینه‌های بزرگی دارید، حالت خوابیده به پهلو را امتحان کنید. 


هنگام نشستن راحت نیستید


اگر مدتی نشسته‌اید و احساس راحتی نمی‌کنید، خوب است که بتوانید برای شیر دادن دراز بکشید. همچنین نشستن و شیردهی به مدت طولانی می‌تواند باعث فشار بر پشت، گردن و بازوها شود. اگر احساس تنش می‌کنید‌، دراز بکشید.


خسته شده‌اید یا بیمار هستید


بپذیریم که یک مادر جدید طاقت فرسا است. بعضی اوقات می‌خواهید سر خود را پایین بگذارید، پاها را بالا بگذارید و آرام باشید. این وضعیت به شما امکان می‌دهد تا همزمان شیر دهید و استراحت کنید.


کودک شما خواب‌آلود است


کودک خواب‌آلود ممکن است هوشیارتر بماند و در حالت خوابیده به سمت کنار بیشتر شیر بخورد.


چگونه می‌توان در موقعیت خوابیدن به پهلو شیر داد


اکنون که می‌دانید موقعیت شیردهی به پهلو چیست و چه زمانی ممکن است مفید باشد، در اینجا نحوه شیر دادن به پهلو آمده است:


1. در وضعیت راحتی روی تخت خود، روی کاناپه یا روی زمین دراز بکشید.


2. به کنار خود بچرخید و یک بالش زیر سر خود قرار دهید. در صورت نیاز می‌توانید به پشت کاناپه تکیه داده و یا بالشهایی را برای پشتیبانی قرار دهید. برای راحتی بیشتر می‌توانید یک بالش بین زانوها قرار دهید.


3. سعی کنید کمر و باسن خود را در یک راستا قرار دهید تا بعداً از کمردرد جلوگیری کنید و زانوهای خود را خم کنید.


4. کودک خود را در کنار خود قرار دهید و در کنار او قرار بگیرید. سر کودک شما باید به سمت پستانها و پاهای آنها به سمت پاهای شما باشد.


5- بازویی را که روی آن دراز کشیده‌اید بلند کنید و یا آن را زیر سر خود قرار دهید یا با قرار دادن آن در زیر سر کودک و اطراف بدن او، از او برای حمایت از کودک استفاده کنید. برای حمایت از کودک می‌توانید از بالش پشت سر کودک خود نیز استفاده کنید.


6. اطمینان حاصل کنید که دهان کودک شما در راستای نوک پستان شما قرار گرفته است. اگر پایین بازویتان زیرکودکتان است، می توانید با آن بازو او را به سمت پستان خود بکشید. برای حمایت از پستان در صورت نیاز می‌توانید از بالای دست آزاد خود را استفاده کنید.


7. اگر پایین بازویتان زیر سر و خارج از مسیر است، می‌توانید از دست آزاد خود از بالای بازو برای حمایت از سر کودک خود استفاده کنید و آنها را به سمت پستان خود هدایت کنید. به یاد داشته باشید، شما نمی‌خواهید به پشت خم شوید و سینه خود را به روی کودک خود بیاورید، شما می‌خواهید کودک خود را به داخل کشانده و او را به سمت پستان خود هدایت کنید.


8. هنگامی که کودک خود را به سمت پستان خود می‌آورید، اطمینان حاصل کنید که دهان او کاملاً باز و زبان او پایین است. اگر دهان کودک شما کاملاً باز نیست، با انگشت یا نوک سینه خود گونه او را به آرامی لمس کنید. لمس گونه آنها یک رفلکس ریشه‌زایی تازه متولد شده را تحریک می‌کند، و آنها دهان خود را کاملاً باز می‌کنند تا آماده شیرخوردن شوند.


9. هنگامی که دهان کودک کاملاً باز شد، آنرا بر روی نوک پستان خود قرار داده و اجازه دهید تا به پستان شما متصل شود.


10. یک ثانیه وقت بگذارید.


11. اگر صحیح نیست، با استفاده از انگشت خود مکش بین دهان کودک و پستان را شکسته و دوباره امتحان کنید.


12. اگر کودک شما به طور صحیح و فعال مکیده است، پس دراز بکشید، آرام باشید و تغذیه را ادامه دهید.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: verywellfamily

 


دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو