3 دمنوش گیاهی به‌جای داروهای خواب‌آور
29 بهمن 1399 ساعت: 10:11استرس و اضطراب منشا بسیاری از اختلالات خواب نظیر بیدار ‌شدن‌های مکرر، عدم‌آرامش هنگام خواب و... است. معمولا اولین راهکار، داروهای خواب‌آور به‌نظر می‌رسد اما نباید از تاثیر وابستگی به این داروها غافل شد.

برای رفع این مشکلات، در کنار توجه به تکنیک‌های کسب آرامش، استفاده از برخی گیاهان در برنامه روزانه به مقابله با اختلالات خواب کمک می‌کند. از این رو، در ادامه این مطلب به 3 گیاه موثر بر کیفیت خواب پرداخته ایم.

 

1. سنبل‌الطیب برای کاهش تنش‌های عصبی  

سنبل‌الطیب در کاهش فشار خون و ضربان قلب تاثیر دارد و به‌طور جدی به تسکین تنش‌های عصبی، اضطراب و بی‌خوابی‌های ناشی از آن کمک می‌کند. مطالعات بسیاری حاکی از آن است که سنبل‌الطیب اختلالات خواب را حتی بیشتر از داروهای آرام‌بخش، بهبود می‌دهد. این تاثیر به‌خصوص زمانی که همراه با گیاه بادرنجبویه و گل ساعتی باشد، بیشتر خواهد بود. برای تهیه دمنوش این گیاه کافی است، 1 قاشق چایخوری ریشه سنبل‌الطیب را در یک فنجان آب دم کرده و صاف کنید و نیم‌ ساعت پیش از خواب بنوشید. البته می‌توان 100 گرم از این ریشه‌ را در 2 لیتر آب 10 دقیقه دم کرد و سپس در وان حمام به‌عنوان محلول ‌آرام‌بخش استفاده کرد.

 

2. گل‌ساعتی برای ایجاد آرامش 

گل‌ساعتی به‌خاطر خواص آرامش بخشش شناخته می‌شود و برای افرادی که از بی‌خوابی رنج می‌برند، مفید است. این گیاه با تسکین حالات عصبی و نگرانی‌ها، بروز اختلالات خواب را کاهش می‌دهد. از این رو، توصیه می شود که یک قاشق چایخوری از گل‌‌ساعتی را در یک فنجان آب جوش چند دقیقه دم کنید و پس از غروب بنوشید. 

 

3. بادرنجبویه برای تسکین نگرانی ها

بادرنجبویه برای بهبود گرفتگی‌ و دردهای معده شهرت دارد اما از تاثیر آن در تسکین نگرانی و استرس نباید غافل شد. مصرف دمنوش این گیاه در طول روز، به‌دلیل بهبود وضعیت روانی از بروز اختلالات خواب پیشگیری می‌کند. بنابراین، 2 قاشق سوپخوری بادرنجبویه را با 1 قاشق سوپخوری بابونه در یک لیتر آب جوش بریزید و پس از اینکه از روی حرارت برداشتید، اجازه دهید چند دقیقه دم بکشد. این نوشیدنی را در طول روز و قبل از خواب به‌مدت 3 هفته بنوشید. 

 

ترجمه:‌ مریم سادات کاظمی

منبع:TopSante.fr

پیامدهای شکر بر مغز 

تخم‌مرغ مفید است یا مضر؟!​​​
بهترین خوراکی‌ها برای عملکرد مطلوب تیروئید​​​
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو