پیامدهای شکر بر مغز
24 بهمن 1399 ساعت: 15:11گرچه دیابت و چاقی شناخته‌ شده‌ترین تاثیرهای مصرف زیاد شکر بر سلامت بدن هستند اما این عادت ناسالم عوارضی بر مغز دارد و بسیاری از توانایی‌های مغز مانند حافظه را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. حال آنکه بسیاری از خوراکی‌ها حاوی قند پنهان هستند و افراد بدون توجه روزانه مقدار زیادی قند و شکر دریافت می‌کنند.

شکر گیرنده‌هایی را در زبان فعال می‌کند که در ترشح دوپامین؛ هورمون خوش‌اخلاقی، نقش دارند. اما اگر این گیرنده‌ها به‌طور مداوم و با مقدار بسیار زیادی شکر تحریک شوند، تمایل به خوراکی‌های شیرین تا حد بالایی افزایش پیدا می کند و حتی تحمل طعم شیرین کاملا عادی می‌شود. در ادامه این مطلب با عوارض مصرف زیاد شکر بر مغز آشنا خواهید شد.

 

حافظه

تحقیقات آزمایشگاهی نشان می‌دهد مصرف زیاد شکر با مقاومت نسبت به انسولین همراه است. این هورمون در تنظیم قند خون و عملکرد سلول‌های مغزی نقش دارد. زمانی که سطح قند خون نوسان داشته ‌باشد، ارتباط بین سلول‌های مغزی تغییر می‌کند که عامل اختلال در یادگیری و حافظه خواهد بود.

 

تغییرات خلقی

تمایل زیاد به خوراکی‌های شیرین زمینه‌ساز تغییرات خلقی، تحریک‌پذیری و خستگی است. در بعضی افراد، این علائم ممکن است به اضطراب و حتی افسردگی نیز منجر شود.

 

آلزایمر

تحقیقات ثابت می‌کند افرادی که روزانه نوشیدنی‌های شیرین مانند نوشابه می‌نوشند، زودتر از سن خود دچار پیری سلولی شده و در معرض ابتلا زودهنگام به آلزایمر هستند. طبیعی است هرچه مقدار مصرف این نوشیدنی‌ها بیشتر باشد، عوارض مغزی نیز بیشتر و حتی عامل کوچک ‌شدن مغز نیز خواهد بود. البته افزایش قند خون ناشی از مصرف زیاد شیرینی‌جات نیز تاثیر منفی بر قابلیت‌های شناختی مغز دارد. 

 

ترجمه:‌ مریم سادات کاظمی

منبع:SanteMagazine.fr

5 عادت غذایی نادرست در مبتلایان به دیابت 

درباره فیتونوترینت ها چه می دانید؟
6 خوراکی برای کبد
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو