آیا کمبود ویتامین باعث پوسته‌ریزی می‌شود؟
15 فروردین 1399 ساعت: 19:1هرگونه کمبود ویتامینی که با خشکی پوست همراه باشد، نهایتا می‌تواند پوست را به مشکل پوسته‌ریزی دچار کند. با این‌حال و در اغلب موارد، کمبود ویتامینی باید شدید باشد تا چنین علائمی شروع شوند.
اگر به بیماری‌های خودایمنی یا التهابی دچار هستید که بعضی از آنها خودشان می‌توانند باعث پوسته‌ریزی پوست شوند، قبل از مصرف مکمل‌های ویتامینی حتما با پزشک خودتان مشورت کنید. جدی گرفتن این کار به‌خصوص در مواقعی که از داروهای تجویزی استفاده می‌کنید، ضرورت بیشتری دارد.

کمبود نیاسین یا ویتامینB3

نیاسین یا ویتامینB3 برای سلامتی پوست ضروری و حیاتی است. این درحالی است که کمبود شدید نیاسین می‌تواند به بیماری پلاگر (pellagra) منتهی شود. این بیماری پوستی با زخم‌های پوستی پوسته‌پوسته نمایان می‌شود. اگر پوست در اثر کمبود نیاسین دچار ترک‌خوردگی شود، ممکن است که فرد با پوسته‌ریزی، زخم‌های پوستی و بثورات تیره مواجه شود. پوسته‌ریزی لب‌ها و زبان نیز از دیگر پیامدهای کمبود نیاسین است. اگر می‌خواهید نیاسین بدن را به‌خوبی تامین کنید، باید از این مواد غذایی استفاده کنید: بادام زمینی، ماهی سالمون و نخود فرنگی.

کمبود بیوتین یا ویتامینB7

بیوتین یا ویتامینB7 نیز از ویتامین‌های ضروری و حیاتی برای سلامت پوست است. کمبود بیوتین هم می‌تواند باعث پوسته‌پوسته شدن پوست شما گردد. اگر این کمبود ادامه یابد و پیشرفت کند، مشکل درماتیت پوستی نمایان می‌شود و در ادامه با پیشروی التهاب، فرد را به ریزش موها و شکل‌گیری لکه‌های تیره پوستی دچار می‌کند. به‌علاوه، کمبود بیوتین می‌تواند علائم اگزما و پسوریازیس را هم تشدید کند که به‌نوبه خودشان می‌توانند مشکل پوسته‌ریزی پوست را بدتر کنند.

مصرف بیش از حد ویتامینA

وقتی در مورد ویتامینA و سلامتی پوست صحبت می‌کنیم، باید دقت داشته باشیم که مصرف بیش از حد (اُوردوز) ویتامینA می‌تواند باعث پوسته‌ریزی پوست گردد. این مشکل زمانی اتفاق می‌افتد که ویتامینA موضعی را به‌طور افراطی و بدون رویه استاندارد، در قالب کرم‌ها و ژل‌ها استفاده کنید. البته دریافت بیش از حد ویتامینA از طریق مکمل‌های خوراکی هم می‌تواند به چنین مشکلی منجر شود.

دلایل دیگر پوسته‌ریزی پوست 

پوسته‌ریزی پوست می‌تواند عوامل مختلفی داشته باشد. آلرژن‌های محیطی، بیماری‌ها و آفتاب‌سوختگی از مهم‌ترین عوامل دیگر هستند. یکی از عارضه‌های جانبی استفاده از بعضی کرم‌های موضعی مخصوص آکنه یا سرم‌های ضدچین‌ و چروک نیز پوسته‌ریزی پوست است.

افراد مبتلا به پسوریازیس یا اگزما هم عمدتا پوسته‌ریزی پوست را به‌عنوان یکی از علائم این مشکل پوستی تجربه می‌کنند.

اگر احساس می‌کنید که رژیم غذایی استاندارد و کاملی دارید اما هنوز به‌وضوح از مشکل پوسته‌ریزی پوست رنج می‌برید، حتما این موضوع را به پزشک اطلاع دهید تا در صورت نیاز آزمایش‌های لازم برای تشخیص مشکل را به انجام برسانید.


ترجمه: راضیه فیضی
منبع: Live Strong
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو