برای مراقبت از چشم‌ها، چه کارهایی را نباید انجام دهید؟
21 بهمن 1399 ساعت: 23:11والدین به کودکانی که در نور کم درس می‌خوانند، می گویند: «مراقب چشم‌هایت باش، یادت باشه که فقط دو تا داری.» اما معمولاً والدین فرموش می‌کنند که موارد مهم‌تری را به فرزندان‌شان گوشزد کنند. 

والدین باید به فرزندان‌شان توصیه کنند که هرگز با لنزهای طبی یا آرایشی که در تماس مستقیم با سطح چشم هستند، به رختخواب نروند و هرگز و تحت هیچ شرایطی با این لنزها نخوابند، وقتی در معرض آفتاب هستند، عینک آفتابی خود را فراموش نکنند و حتماً سالی یک مرتبه به چشم‌پزشک مراجعه کنند تا سلامت چشم‌هایشان مورد بررسی قرار بگیرد. 

 

بله این‌ها موارد مهمی هستند که والدین معمولاً از خاطر می‌برند! در اینجا همه‌ی عادت‌های بدی که ترک آن‌ها قطعاً کمک بزرگی به محافظت از چشم‌ها خواهد کرد، گردآوری شده‌است. 

 

لنزها

هر نوع لنز تماسی می‌تواند راه نفوذ اکسیژن به قرنیه را مسدود کند و منجر به عفونت یا زخم شود. بنابراین همیشه هنگام خوابیدن آنها را از سطح چشم‌ها بردارید، به جز زمانی‌که تصمیم دارید یک چرت کوتاه و سریع عصرانه را تجربه کنید. 

 

هنگام اولین استفاده از محصول،‌ بروشور و اطلاعات روی بسته لنز را کاملاً مطالعه و بررسی کنید مثل تاریخ انقضاء و نحوه استعمال لنز که هر دو از اهمیت زیادی برخوردارند. 

 

قرار سالانه با چشم‌پزشک

همانند دندان‌ها، فراموش نکنید که سالی یک بار با متخصص چشم قرار ملاقات بگذارید. این آزمایش می‌تواند مشکلات احتمالی بینایی و همچنین موارد جدی‌تری مانند تومور را تشخیص دهد، مساله‌ای که فی‌الواقع شخص بیمار به تنهایی قادر به تشخیص آن نخواهد بود.

 

آرایش

استفاده از مداد برای ایجاد خطی تیره در قسمت داخلی چشم که معمولاً در میان بانوان بسیار رایج است، راه ورود باکتری‌ها را به محدوده چشم باز می‌کند و خطر ایجاد عفونت را به همراه دارد. برای احتیاط فقط در قسمت خارجی چشم از مداد استفاده کنید. 

 

نکته مهم دیگری که باید از آن اجتناب کنید، خوابیدن بدون پاکسازی آرایش است. همواره به خاطر داشته باشید که خوابیدن آن‌هم زمانی که هنوز آرایش روز قبل روی صورت شما موجود است، منجر به تحریک تمام اجزای صورت می‌شود و درنهایت نتیجه‌ای جز بروز جوش و آکنه نخواهد داشت. 

 

قطره چشم

برای خشکی چشم، قطره می‌تواند به کاهش قرمزی و تسکین علائم کمک کند، اما مراقب باشید که در مصرف آن زیاده‌روی نکنید. متخصصان بهداشت هشدار می‌دهند که استفاده بیش از حد و طولانی‌مدت قطره چشم، می‌تواند وضعیت را حتی جدی‌تر کنند. اگر خشکی چشم، شما را آزار می‌دهد، به چشم‌پزشک مراجعه کنید و خودسرانه دست به معالجه خویش نزنید.

 

عینک آفتابی

شاید برایتان عجیب باشد ولی باید بدانید که آفتاب حتی در زمستان نیز می‌تواند به چشم آسیب برساند. برای جلوگیری از سوختگی قرنیه، سرطان پوست ناحیه پلک‌ها، آب مروارید و دژنراسیون ماکولا، حتماً در تمام فصول سال یک جفت عینک ضدآفتاب همراه خود داشته باشید. 

 

لازم به توضیح است که دژنراسیون ماکولا، شایع‌ترین علت کوری در جهان است! در این بیماری ماکولا یا لکه زرد تخریب می‌شود. ماکولا قسمت حساس به نور شبکیه و مسوول دید مستقیم و واضح است که برای کارهای دقیق مثل خواندن و رانندگی لازم است. درخصوص انتخاب عینک آفتابی، توصیه می‌کنیم مدل‌هایی را انتخاب نمایید که 100٪ اشعه‌های UVA و UVB را مسدود می‌کنند.

 

ترجمه:‌ عفت عباسیان

منبع: santemagazine.fr


برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو