علائم کمتر شناخته شده سرطان که نباید آنها را نادیده بگیرید
21 بهمن 1399 ساعت: 17:11شیوع کرونا باعث شده است افراد کمتری با دیدن علائم به پزشک خود مراجعه می‌کنند.شناسایی علائم بالقوه سرطان در مراحل اولیه، کلید موفقیت در درمان و بهبودی است.علائم کمتر شناخته شده سرطان که باید مراقب آنها باشید را بیان می‌کنیم.

 زخمی که خوب نمی‌شود


یک زخم یا ناحیه پوستی غیر قابل بهبود می‌تواند نشانه‌ای از سرطان پوست باشد - شایع ترین سرطان. در طول سالها به میزان قابل توجهی افزایش یافته است، اما میزان بهبودی بسیار بالایی وجود دارد زیرا درمان و تشخیص آن از بسیاری از سرطان‌ها آسان‌تر است.


سرطان‌های پوست بسیار متفاوت به نظر می‌رسند و علائم آن متفاوت است. همچنین به عنوان یک زخم، خال‌ها، توده‌ها یا لکه‌های قرمز / خارش‌دار پوست آنها را مشاهده می‌کنید.


بیشتر سرطان‌های پوست در اثر قرار گرفتن در معرض آفتاب ایجاد می‌شوند. از پوست خود با کرم ضد‌آفتاب (SPF 30+ ، امتیاز UVA چهار یا پنج ستاره) ، کلاه و لباس محافظت کنید. یا از آفتاب دور بمانید و مطمئن شوید که نمی‌سوزید.


دکتر آدام فریدمن، متخصص پوست، می‌گوید: ضد‌آفتاب فقط برای تابستان نیست. هرچه بورتر باشید، به ضد‌آفتاب بیشتری نیز احتیاج دارید. 


زخم‌های خوب نشده دهان را نیز نادیده نگیرید. آنها می‌توانند سرطان دهان باشند، که سالانه 7800 نفر در انگلیس، عمدتا بالای 60 سال، مبتلا می‌کند.


احساس نفس‌نفس زدن


سرطان ریه سومین سرطان شایع انگلستان است که سالانه 47200 نفر را مبتلا می‌کند - تقریبا نیمی از آنها زن هستند. یکی از علائم اصلی نفس‌نفس است - سرفه و کاهش وزن از دیگر علائم آن است.


دکتر ملانی وین-جونز می‌گوید: دو سوم موارد زمانی تشخیص داده می‌شوند که سرطان برای درمان بسیار پیشرفته شده است. بنابراین واکنش در مورد علائم اولیه بسیار مهم است - حتی اگر سیگار نکشید. احساس نفس‌نفس زدن همچنین می‌تواند نشانه سایر مشکلات ریوی یا قلبی یا آسم باشد، بنابراین مهم است که برای آزمایش به پزشک عمومی مراجعه کنید.


ثابت شده است که یک رژیم غذایی کم چربی و فیبر بالا با مقدار زیادی غلات سبوس‌دار خطر ابتلا به سرطان ریه را کاهش می‌دهد. یک مطالعه نشان داد که یک فنجان ماست طبیعی ممکن است بیش از 30 درصد خطر سرطان را کاهش دهد. سیگار نکشید. بیش از 70٪ موارد سرطان ریه ناشی از سیگار کشیدن است.


عفونت‌های مکرر


آیا به بیماری‌ها مانند سرفه‌کردن و سرماخوردگی به راحتی مبتلا می‌شوید؟ یا متوجه می‌شوید که ماندگاری طولانی دارند و از بین بردن آنها دشوار است؟ می‌تواند یکی از نشانه‌های سرطان خون باشد که سالانه 10 هزار نفر در انگلیس مبتلا می‌شوند.


علائم دیگر می‌تواند مبهم و مانند آنفولانزا باشد، مانند ضعف و خستگی عمومی، درجه حرارت بالا و کبودی یا خونریزی به راحتی. به لطف تشخیص و درمان سریع، میزان بقا در 40 سال گذشته چهار برابر شده است. دکتر مل می‌گوید: تقریبا نیمی از 10 هزار مورد جدید سالانه انگلیس حداقل برای 10 سال زنده مانده‌اند. بنابراین مهم است که علائم را با دکتر خود بررسی کنید.


طبق تحقیقات اخیر دانشگاه کمبریج، عفونت‌های منظم دستگاه ادراری ممکن است یکی از علائم سرطان مثانه یا کلیه باشد و فراموش شود. علائم متداول دیگر هر دو، خون در ادرار است که ممکن است گهگاهی اتفاق بیفتد، بنابراین اگر تا به حال این مورد را دیده‌اید به پزشک مراجعه کنید.


سوزش معده


سوهاضمه حدود یک سوم ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد اما این بیماری شایع می‌تواند نشانه‌ای از سرطان مری باشد - سریعترین سرطان در جهان پیشرفته. بیشتر 9،100 مورد تشخیص داده شده درانگلستان در دهه 60 زندگیشان هستند.


بسیار مهم است که بدانیم اکثر افرادی که دچار سوزش معده می‌شوند، سرطان ندارند. اما مراجعه به پزشک در مورد درمان آن بسیار مهم است زیرا ریفلاکس اسید مداوم می‌تواند منجر به بیماری به نام مری بارت شود، که ممکن است خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد.


دکتر مل می‌گوید: سوزش معده معمولاً ناشی از جاری شدن اسید معده در داخل مری و سوزاندن پوشش ظریف آن است. با خوردن وعده‌های کوچکتر خطر این اتفاق را کاهش دهید و بعدتر عصرها از خوردن خودداری کنید.


سعی کنید استرس را کاهش دهید. زیرا می‌تواند تولید اسید معده را تقویت کند. آنتی‌اسیدها و PPI می‌توانند به سوزش معده در قلب کمک کنند. با پزشک خود مشورت کنید. و با جلوگیری از اضافه وزن، سیگار کشیدن، خطر ابتلا به این سرطان را کاهش دهید.


نفخ شکم


نفخ مداوم یکی از نشانه‌های اصلی سرطان تخمدان است که از هر 50 زن 50 سال به بالا یک نفر را درگیر می‌کند. متاسفانه فقط 35٪ از زنان مبتلا به سرطان تخمدان برای 10 سال یا بیشتر زنده می‌مانند - و یکی از دلایل اصلی آن عدم آگاهی است.


علائم سرطان تخمدان می‌تواند مبهم باشد و اغلب با مشکلات دیگر مانند عفونت مثانه یا سندرم روده تحریک‌پذیر اشتباه گرفته می‌شود.


احساس سریع سیری، از دست دادن اشتها، درد لگن یا شکم و نیاز به دستشویی بیش از حد معمول یا سریعتر از حد معمول را بررسی کنید.


در مورد سابقه خانوادگی به پزشک خود بگویید. جهش‌های ژنتیکی (تغییر در ژن‌ها) وجود دارد که خطر ابتلا به سرطان پستان و تخمدان در زن را افزایش می‌دهد. آشناترین آنها BRCA1 و BRCA2 است.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: womansweekly.com

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو