تاثیر قهوه بر کاهش خطر افت شنوایی
19 بهمن 1399 ساعت: 11:11نوشیدن حداقل یک فنجان قهوه باعث می‌شود تا احتمال خطر تحلیل شنوایی 15 درصد کاهش پیدا کند.

 تاثیر قهوه بر جنبه‌های مختلف سلامت مانند بهبود تمرکز، کاهش زمینه خطر ابتلا به سرطان پروستات، کاهش فوت ناشی از دیابت و بهبود گوارش بارها تایید شده ‌است. اما نتایج مطالعه اخیر که در نشریه Clinical Nutrition منتشر شد، نشان می‌دهد مردانی که روزانه حداقل یک فنجان قهوه می‌نوشند، با کاهش 15 درصد خطر افت شنوایی مواجه خواهند شد. 


محققان برای تایید این مسئله، نوشیدن قهوه در مورد نزدیک به 37 هزار فرد بالغ را بررسی کرده و میزان شنوایی آنها را طی 11 سال ارزیابی کردند. نتایج حاکی از آن بود، مردانی که بین 1 تا 5/4 فنجان قهوه در روز می‌نوشند، کمتر دچار اختلالات شنوایی بودند. البته این تاثیر در مورد خانم‌ها تایید نشد. محققان بر این باورند که تفاوت‌های فیزیولوژیک بین مردان و زنان عامل چنین تفاوتی است. 

 

در کل، مصرف قهوه تاثیر مثبتی بر عملکرد شنوایی دارد زیرا بعضی ترکیبات این نوشیدنی خواص آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی دارد و آنتی‌اکسیدان‌ها می‌توانند نقش محافظ در برابر آسیب‌های سلولی که منجر به تحلیل شنوایی می شوند، داشته‌ باشند. این تاثیر مثبت در مورد انواع قهوه مانند بدون کافئین نیز وجود دارد. البته در نوشیدن قهوه نباید افراط کرد زیرا زمینه‌ساز سردرد، خستگی، علائم افسردگی و اضطراب می‌شود. 

 

ترجمه: مریم سادات کاظمی

منبع: pourquoidocteur.fr

 درباره فیتونوتریِنت‌ها چه می‌دانید؟

چرا باید روزی یک عدد تخم‌مرغ بخوریم؟​​​
10 علامت هشدار مصرف قند زیاد​​​
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو