آیا بیماران سرطانی ریه به دسته‌بندی مولکولی نیاز دارند؟
16 بهمن 1399 ساعت: 14:11برای برخی از بیماران مبتلا به سرطان ریه غیر کوچک، شیمی درمانی موثرترین گزینه درمانی نیست. اما بر اساس مشخصات مولکولی تومور یا نتایج آزمایش علائم حیاتی، درمان سرطان ریه را می‌توان به گونه‌ای تنظیم کرد که ویژگی‌های سلولی منحصر به فرد تومور را هدف قرار دهد.


ناهنجاری‌های مولکولی یک سرطان - مانند تغییر در DNA، RNA و پروتئین‌ها - عامل رشد آن است. درمان‌های جدید مانند درمان هدفمند و ایمونوتراپی می‌توانند به این ناهنجاری‌ها حمله کرده و رشد سرطان را کند یا متوقف کنند. 


با دانستن ترکیب ژنتیکی تومور، بهتر می‌توانیم پیش‌بینی کنیم که کدام روش درمانی برای هر بیمار موثرتر خواهد بود.


جهش‌های ژنتیکی متداول در سرطان ریهEGFR ،RET ،MET ، BRAF و ALK است. اگر یکی از این موارد را پیدا کنیم، ممکن است یک درمان هدفمند به بیمار ارائه دهیم.


اگر بیمار بیان بالایی از پروتئین PD-L1 در سطح سلولهای سرطانی خود داشته باشد، نوعی ایمنی درمانی به نام مهارکننده‌های ایست ایمنی ممکن است یک گزینه باشد.


از آنجا که دقیق‌ترند، این روش‌های درمانی معمولاً موثرتر هستند و در مقایسه با شیمی درمانی، خطر کمتری برای بافت طبیعی دارند. بیماران نسبت به شیمی درمانی عوارض جانبی کمتری را تجربه می‌کنند.

 

چه آزمایشات ژنتیکی باید بیماران سرطانی ریه انجام دهند؟


توالی ژنتیکی یک بیمار بررسی می‌شود و نتایج حاصل از آزمایش ترکیبی فلورسانس درجا، که معمولاً FISH نامیده می‌شود. همچنین پروتئین‌های موجود در سلول‌های تومور و استروما را با استفاده از ایمونوهیستوشیمی بررسی می‌کنند. 


این آزمایشات در درک نظم DNA بیمار، بازآرایی کروموزوم‌ها و پروتئین‌های موجود در سلول‌های تومور کمک می‌کند. در کنار هم، اینها می‌توانند به شناسایی موثرترین درمان کمک کنند.

 

کدام بیماران سرطانی ریه باید دسته‌بندی مولکولی دریافت کنند؟


به ویژه مهم است که بیماران سرطانی ریه که هرگز سیگار نکشیده‌اند تحت دسته‌بندی مولکولی قرار بگیرند، اما بهتر است که همه بیماران سرطانی ریه آزمایش علائم حیاتی داشته باشند. 30٪ موارد سرطان ریه با روشهای درمانی هدفمند در مقابل شیمی درمانی استاندارد به طور موثرتری قابل درمان است و اگر در این 30٪ باشید، می‌توانید تفاوت چشمگیری در زمان بقا و کیفیت زندگی ایجاد کنید.

 

چه زمانی بیمار سرطانی ریه باید دسته‌بندی مولکولی دریافت کنند؟


می‌توان آن را دربافت برداری اولیه یا در زمان جراحی انجام داد. همچنین، در هر زمان تغییر یا پیشرفت بیماری، بیماران باید دوباره آزمایش علائم حیاتی را انجام دهند زیرا ممکن است اهداف جدیدی وجود داشته باشد که بتوان آنها را دنبال کرد.

 

دسته‌بندی مولکولی چگونه انجام می‌شود و چه مدت طول می‌کشد؟


آزمایش به دو روش انجام می‌شود. در ابتدا، از جایی که بافت ریه‌های شما را برای آزمایش خارج می کنند، نمونه برداری می‌کنند. روش دیگر نمونه‌برداری مایع است.


از طریق گرفتن خون، می‌توان ناهنجاری‌های سرطان را تشخیص داد. گرفتن نتایج نمونه‌برداری بافت حدود سه تا چهار هفته طول می‌کشد و نتایج نمونه‌برداری مایع حدود دو تا سه هفته طول می‌کشد.


گاهی اوقات یک روش نمونه‌برداری بافتی به نام آسپیراسیون سوزن ظریف، بافت کافی را برای نمایه‌سازی موفقیت‌آمیز ژنتیکی تومور جمع نمی‌کند. حتماً به پزشک خود بگویید که مایلید دسته‌بندی مولکولی دریافت کنید تا آنها بهترین روش برای انجام نمونه‌برداری را بکار برند.

 

توصیه شما برای کسی که تازه مبتلا به سرطان ریه شده است چیست؟


برای شروع درمان احساس عجله و فشار نکنید. یک تزریق شیمی درمانی می‌تواند گزینه‌های درمانی هدفمند شما را تغییر دهد - و گاهی اوقات شما را برای برخی آزمایشات بالینی واجد شرایط نمی‌کند. بنابراین، صبر کنید تا دسته‌بندی مولکولی انجام شود.


اگر قبل از شروع درمان وقت بگذارید و دسته‌بندی مولکولی را انجام دهید، بهترین شانس را برای درمان موفق خواهید داشت. به این ترتیب، شما و پزشکان می‌توانید بینش لازم برای تصمیم‌گیری بهتر در مورد تشخیص خاص خود را دریافت کنید.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: mdanderson.org

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو