دستورهای ساده برای پیشگیری از انواع سرطان‌ها
15 بهمن 1399 ساعت: 20:11نزدیک شدن چهارم فوریه (۱۶ بهمن) روز جهانی مبارزه با سرطان، فرصت مناسبی است برای توصیه‌هایی چند جهت پیشگیری از انواع سرطان. دانشمندان دانشکده بهداشت عمومی هاروارد تخمین می‌زنند که تا ۷۵ درصد از مرگ‌ومیرهای ناشی از سرطان‌ها قابل پیشگیری هستند و البته این امر تحت تاثیر شیوه زندگی شما قرار دارد.
به گزارش مایوکلینیک، یکی از مهم‌ترین اقدامات برای پیشگیری از انواع سرطان، دوری از دود سیگار است. سیگار کشیدن با انواع مختلف سرطان مرتبط است؛ از جمله سرطان ریه، دهان، گلو، حنجره، لوزالمعده، مثانه، دهانه رحم و کلیه. جویدن تنباکو با سرطان حفره دهان و پانکراس ارتباط دارد. حتی اگر مصرف‌کننده دخانیات نیستید، قرار گرفتن در معرض دود سیگار ممکن است خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش دهد.
 
انتخاب‌های غذایی سالم را در نظر بگیرید. مثلا:
 
میوه و سبزیجات زیاد بخورید. رژیم غذایی خود را بر پایه میوه‌ها، سبزیجات و سایر مواد غذایی گیاهی مانند غلات و حبوبات کامل انتخاب کنید.
 
فراموش نکنید که مصرف بیش از حد الکل با سرطان‌هایی از جمله سرطان پستان، روده بزرگ، ریه، کلیه و کبد ارتباط دارد. مصرف گوشت‌های فرآوری‌شده را محدود کنید. طبق تحقیقات آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان، خوردن مقادیر زیادی گوشت فرآوری‌شده می‌تواند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش دهد.
 
حفظ وزن در محدوده سالم خطر ابتلا به سرطان پستان، پروستات، ریه، روده بزرگ و کلیه را کاهش می‌دهد. سعی کنید حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته فعالیت هوازی با شدت متوسط یا ۷۵ دقیقه فعالیت هوازی شدید داشته باشید.
 
 
برای پیشگیری از سرطان پوست که قابل پیشگیری‌ترین سرطان است، از قرار‌گیری مستقیم در معرض آفتاب بین ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر اجتناب کنید. از کرم ضد‌آفتاب صرف‌نظر نکنید. حتی در روزهای ابری از ضدآفتاب با SPF حداقل ۳۰ استفاده کنید. از برنزه شدن با سولاریوم اجتناب کنید.
 
با پزشک خود در مورد واکسیناسیون علیه این بیماری‌ها صحبت کنید: هپاتیت B؛ این بیماری می‌تواند خطر ابتلا به سرطان کبد را افزایش دهد. ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV که می‌تواند منجر به سرطان‌های دهانه رحم و سایر سرطان‌های دستگاه تناسلی و همچنین سرطان سلول سنگفرشی سر و گردن شود.
 
رابطه جنسی ایمن را تمرین کنید. تعداد شرکای جنسی خود را محدود کنید و هنگام داشتن رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید. هر چه در طول زندگی خود شریک جنسی بیشتری داشته باشید، احتمال ابتلا به عفونت منتقله از راه جنسی مانند HIV یا HPV بیشتر است.
 
خودآزمایی منظم و غربالگری انواع مختلفی از سرطان‌ها مانند سرطان پوست، روده بزرگ، دهانه رحم و پستان می‌تواند شانس شما را برای کشف سرطان در اوایل بیماری افزایش دهد.
 
به میزان کافی ویتامین D دریافت کنید. شواهد نشان می‌دهد که ویتامین D ممکن است به کاهش خطر سرطان پروستات و سرطان روده بزرگ کمک کند.

منبع: دویچه‌وله
الینا فرهادی
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو