مردان هم به سرطان پستان مبتلا می‌شوند
15 بهمن 1399 ساعت: 19:11اگرچه به اندازه زنان شیوع ندارد، مردان نیز می‌توانند به سرطان پستان مبتلا شوند.

هنگامی که کودکان به دنیا می‌آیند، هم مردان و هم زنان دارای بافت پستانی مشابه هستند. با این حال، با گذشت زمان، رشد پستان در مردان کاهش می‌یابد و سینه‌ها با همان سرعت یا با پیچیدگی مشابه زنان رشد نمی‌کنند.


سطح بالای تستوسترون و استروژن پایین در بلوغ رشد پستان را کند و در نهایت متوقف می‌کند، اگرچه برخی از مجاری شیر به حیات خود ادامه می‌دهند. آنها تکامل نیافته و فاقد لوبول هستند. با وجود تفاوتهای آشکار، مشکلات پستانی می‌تواند در مردان رخ دهد و اگرچه کاملا نادر است، اما سرطان پستان ایجاد می‌شود.

در ایالات متحده، کمتر از یک درصد از کل سرطان‌های پستان در مردان تشخیص داده شده است، در طول زندگی خطر ابتلا به سرطان پستان در حدود 1 در 1000 است. با این حال، در زنان، این تعداد در ایالات متحده 1 در 8 است.


میزان زنده ماندن برای مردان و برای زنان مبتلا به همان مرحله سرطان پستان در زمان تشخیص برابر است. با این حال، مردان اغلب در مراحل بعدی تشخیص داده می‌شوند. این می‌تواند به این دلیل باشد که مردان کمتر علائم غیرمعمول را گزارش می‌کنند و ممکن است تمایل بیشتری به توصیه دکتر نداشته باشند، که منجر به تاخیر در درمان می‌شود.

 

نژاد و قومیت چگونه در سرطان پستان نقش دارند


میزان بروز سرطان پستان در مردان از نظر نژاد و قومیت در ایالات متحده متفاوت است، مردان سیاه پوست به طور کلی بیشترین میزان سرطان پستان را دارند، در حالی که مردان  آسیایی و اقیانوس آرام کمترین میزان بروز را دارند. متوسط سن تشخیص در حدود شصت و هشت سالگی است.

 

علائم هشدار دهنده سرطان پستان در مردان


شایع‌ترین نشانه سرطان پستان در مردان، وجود توده یا ضخیم شدن بدون درد در ناحیه پستان / قفسه سینه است. در حقیقت، هر تغییری در پستان، از جمله ترشحات روی نواحی نوک پستان یا اطراف آن، ممکن است هشدار دهنده سرطان پستان باشد.


غده‌های سخت، توده‌ها یا ضخیم شدن در قفسه سینه یا زیر بغل از دیگر علائم هشدار دهنده همراه با تغییر در اندازه یا شکل پستان است. هرگونه فرورفتگی، قرمزی یا جوش زدن پوست می‌تواند باعث نگرانی شود. نوک سینه‌های معکوس ممکن است یکی دیگر از علائم مهم برای مشاوره با پزشک خود باشد. تشخیص برخی از این علائم در مردان آسانتر از زنان است زیرا بافت پستان مردان بسیار کمتر از زنان است.

 

انواع سرطان پستان که در مردان یافت می‌شود


سرطان مجرای تهاجمی: سرطان‌هایی که از مجاری شیر شروع می‌شوند


سرطان لوبولار تهاجمی: سرطان‌هایی که از لوبول‌های پستان شروع می‌شوند

 

سرطان‌های نادر پستان در مردان


در موارد نادر، مردان با سرطان مجرای درجا (سرطان غیر تهاجمی پستان)، سرطان التهاب پستان، یا بیماری پاژه پستان یا نوک پستان تشخیص داده می‌شوند.

چندین بیماری خوش خیم پستان نیز وجود دارد که در مردان یافت می‌شود اما بیشتر در خانم‌ها دیده می‌شود. آنها شامل ژنیکوماستی، بزرگ شدن بافت پستان هستند. این نتیجه عدم تعادل هورمونی در بدن است.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: healthymagazine

 

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو